پایتخت آمریکا بعد انتخاب ترامپ؛ روز خشم زنان

  • معصومه ناصری روزنامه‌نگار
  • یکشنبه, 03 بهمن 1395 ساعت 01:53
  • منتشرشده در یادداشت
	  گردهمایی پیش از "راهپیمایی میلیونی زنان" در واشنگتن گردهمایی پیش از "راهپیمایی میلیونی زنان" در واشنگتن

زنان بسیاری هم‌زمان در این شهرها و حتی خارج از ایالات متحده قرار است علیه سیاست‌های آقای ترامپ تظاهرات کنند.

به گزارش کلینی نیوز، واشنگتن شلوغ است. از یک سو مشتاقان و علاقه‌مندان به دونالد ترامپ آمده‌اند تا در این "روز بزرگ" او را تنها نگذارند و حمایت‌شان را از او اعلام کنند و از سوی دیگر ده‌ها هزار نفر از زنان از سراسر آمریکا به پایتخت سفر کرده‌اند تا فردای روز سوگند، قدرت خودشان را به رخ ساکن جدید کاخ سفید بکشند.

برای بیستم ژانویه، شبی که قرار است فردای آن تظاهرات گسترده زنان در واشنگتن برگزار شود، ارزان‌ترین جایی که در واشنگتن پیدا می‌شود یک اقامتگاه بی‌ستاره است که برای یک شب، نزدیک به چهارصد دلار دریافت می‌کند.

درست یک روز بعد از خبر شوکه‌کننده پیروزی دونالد ترامپ، سرمایه‌دار سرشناس در انتخابات ریاست جمهوری، گروهی از فعالان حقوق مدنی در آمریکا اعلام کردند که برای دفاع از "حقوق، امنیت، سلامت و خانواده‌" خود در کنار یکدیگر می‌ایستند تا نشان بدهند تنوع فرهنگی کشورشان نشانه قدرت آمریکاست.

حرف آنها این بود که در جریان این انتخابات به زنان، مهاجران، معتقدان به مذاهب مختلف به خصوص مسلمانان، گروه‌های دگرباش جنسی، بومیان آمریکا، سیاهان و رنگین‌پوستان، افراد کم‌توان،‌ فقرا و کسانی که از حملات جنسی جان سالم به در برده‌اند، توهین شده و در این مدت تهدید شده‌اند.

این فعالان، خود را با این سوال مواجه می‌دیدند که حالا چطور با این "ترس و نگرانی ملی و بین‌المللی" روبه‌رو شوند.

صفحه فیسبوکی که برای این مراسم ساخته شد با استقبال بسیار زیاد مواجه شد و تعداد کسانی که اعلام کردند در این تظاهرات شرکت خواهند کرد روز به روز افزایش پیدا کرد. تظاهراتی که برگزارکنندگان و شرکت کنندگانش قصد دارند در جریان آن به مستاجر تازه کاخ سفید نشان بدهند "تعدادشان چندان زیاد است که کسی نمی‌تواند آنها را نادیده بگیرد."

در کنار این فراخوان و اردوکشی خیابانی زنان، مخالفان آقای ترامپ راه‌های دیگری را هم امتحان می‌کنند و هم‌زمان کسان دیگری حقوق زنان را در دستگاه قضایی آمریکا پیگیری می‌کنند.

گلوریا آلرد یکی از وکلای فعال حقوق مدنی، به تازگی اعلام کرده وکالت زنی را به عهده گرفته که می‌گوید دونالد ترامپ به او تعرض جنسی کرده است. این آغاز پرونده‌هایی است که ممکن است در سال‌های آینده تعدادشان بیشتر و بیشتر شود.

حالا بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، آن روز بزرگ برای فعالان مدنی فرا رسیده است.

خیابان‌های اطراف کاخ سفید در اشغال دو گروه متفاوت از مردم آمریکاست که در دو روز متفاوت، دوپارگی جامعه را به خوبی نشان می‌دهند. روز بیستم ژانویه روز شادمانی هواداران ترامپ و روز بیست و یک روز خشم مخالفانش.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زنان بسیاری از جمله ستاره‌های سینما و موسیقی تلاش کردند که با حمایت از هیلاری کلینتون آرزوی پیروزی اولین زن رئیس جمهوری آمریکا را محقق کنند، رویایی که تعبیر نشد.

در روز تظاهرات زنان انتظار می‌رود برخی از این ستاره‌ها که خود از جمله از نابرابری دستمزدشان با همکاران مردشان به ستوه آمده‌اند، در صف زنان خشمگین آمریکایی بایستند. اسکارلت جوهانسون، جولین مور، کیتی پری، امی شومر و شر از جمله ستاره‌هایی هستند که گفته‌اند روز تظاهرات در واشنگتن خواهند بود.

مدونا ستاره صنعت موسیقی با انتشار تصویر از واژن نیم‌برهنه خود در حساب اینستاگرامش از زنان دعوت کرده که به تظاهرات روز بیست‌ و یکم ژانویه در واشنگتن بپیوندند. این تصویر شاید طعنه به کسانی است که زنان را متهم کرده بودند که با واژن خود تصمیم گرفته‌اند به هیلاری کلینتون رای بدهند.

کسانی مثل مریل استریپ که خود از زنانی است که در سال‌های اخیر در صف مقدم دفاع از حقوق برابر برای زنان ایستاده است شاید برای مبارزه رو در رو با دونالد به واشنگتن باشند، شاید هم نه اما بیش از ۲۰۰ هزار زن از قشرها و طبقه‌های مختلف جامعه آمریکا اعلام کرده‌اند رئیس جمهوری منتخب آمریکا را به حال خود رها نخواهند کرد.

این مبارزه همان طور که املین پنکهرست اشاره کرده است، تا روزی ادامه خواهد داشت که دخترانی که به دنیا می‌آیند از حقوقی برابر با برادران‌شان برخوردار شوند.

بیشتربدانیم:

بازداشت دهها نفر معترضیین ترامپ رییس جمهورآمریکا توسط پلیس

تظاهرات هزاران نفر علیه ترامپ در واشنگتن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:یادداشت-پایتخت آمریکا بعد انتخاب ترامپ؛ روز خشم زنان