چالش ثبات سیاسی درافغانستان درپی حملات بمبگذاران انتحاری

در مراسم خاکسپاری سالم ایزدیار، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی، صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه و بسیاری دیگر از مقام‌های ارشد دولتی حضور داشتند و دقایقی پس از انفجارها اعلام شد که به رئیس اجرایی و وزیر خارجه آسیبی نرسیده است.

کلینی نیوز، هارون نجفی‌زاده،تحلیل گربی‌بی‌سی، بحران‌های پی‌درپی امنیتی ثبات سیاسی افغانستان را به شدت به چالش کشیده است. حملات بمبگذاران انتحاری امروز در خاکسپاری سالم ایزدیار که صدها نفر، از جمله مقام‌های ارشد حکومتی در آن حضور داشتند، می‌توانست به فاجعه جبران‌ناپذیری برای کشور تبدیل شود؛ اگر دامنه آن رهبران مجاهدین را فرامی‌گرفت.

سرعت رویدادهای خونبار پی‌هم ظاهرا دولت را سرگیجه و در قشر سیاسی کشور شکاف را عمیق‌تر کرده است. عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت که از بمبگذاری امروز جان به سلامت برد، موضع‌ نرم در پیش گرفت و مردم را "در این شرایط" سخت به وحدت و اتحاد فراخواند. ولی صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه و سرپرست حزب جمعیت اسلامی و عطا محمد نور، رئیس اجرایی جمعیت با ادبیاتی تند به کوتاهی دولت در جلوگیری از حوادث خونین تاختند.

انگشت انتقاد بسیاری از چهره‌های سیاسی به سوی اشرف غنی، رئیس جمهوری کشور نشانه رفته است. با این حال، جوهر کلام آقای غنی که خطاب به ملت سخن گفت، بر محور "وحدت ملی" در مقابل دهشت‌افکنانی بود که ظاهرا می‌خواهند نظام را از درون بپاشانند. او قول اصلاحات، پیگرد قانونی تیراندازان به راهپیمایان کابل و تقویت وحدت ملی داد. آقای غنی هشدار داد: "آنان می‌خواهند تا آشفتگی، شکاف، تفرقه، بی‌اعتمادی و چنددستگی میان ما رخنه کند." او آشفتگی اوضاع خاورمیانه مانند سوریه، سومالی، لیبی را به رخ مردم افغانستان کشید و بار دیگر هشدار داد که بی‌اتفاقی می‌تواند افغانستان را هم در مسیر سراشیبی قرار دهد.

رئیس‌جمهوری که از زمان روی کار آمدن نتوانسته دور خودش اجماع ملی تشکیل بدهد، دشوار به نظر می‌رسد که بتواند با این سخنان دل مردم را به دست آورد و چادرهای اعتراضی در قلب شهر کابل را برچیند، به ویژه که معترضان بمبگذاری چهارشنبه یک روز خونین دیگر را نیز پشت سر گذاشتند. از این رو، فردا روز سرنوشت‌سازی برای حکومت وحدت ملی افغانستان خواهد بود و رئیس‌جمهوری باید ثابت کند که در مدیریت بحران بی‌اعتمادی سیاسی می‌تواند مانند یک رهبر ظاهر شود.

در مراسم خاکسپاری سالم ایزدیار، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی، صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه و بسیاری دیگر از مقام‌های ارشد دولتی حضور داشتند و دقایقی پس از انفجارها اعلام شد که به رئیس اجرایی و وزیر خارجه آسیبی نرسیده است.

آقای عبدالله در یک نشست خبری حضور یافت و گفت این حمله از سوی سه مهاجم انتحاری انجام شد و مهاجمان در میان نمازگزاران جابجا شده بودند. آقای عبدالله گفت که افغانستان در معرض یک تجاوز "بسیار وحشیانه" قرار دارد و مردم را به آرامش دعوت کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:یادداشت-چالش ثبات سیاسی درافغانستان درپی حملات بمبگذاران انتحاری