مدیر عامل شرکت توتال فرانسه:

بازار ایران ارزش خطر کردن را دارد

مدیر عامل شرکت توتال هفته پیش گفته بود: "با توجه به بازار بزرگ ایران، یک میلیارد دلار ارزش خطر کردن را دارد. ما از بعضی خطرهای احتمالی آگاهی کامل داریم."

به گزارش کلینی نیوز، قرارداد توتال با ایران در حالی نهایی شده که مدیران این شرکت فرانسوی به خطرات سرمایه‌گذاری در ایران به خوبی آگاهند و با وجود رویکرد دولت جدید آمریکا در قبال ایران آن به جان خریده‌اند.

پاتریک پویانه، مدیر عامل شرکت توتال هفته پیش گفته بود: "با توجه به بازار بزرگ ایران، یک میلیارد دلار ارزش خطر کردن را دارد. ما از بعضی خطرهای احتمالی آگاهی کامل داریم."

شرکت توتال حدود ۵ ماه پیش گفته بود که نهایی کردن قراردادی که امروز در تهران امضا کرده، به تصمیم آمریکا درباره تمدید معافیت تحریم‌های ایران بستگی دارد.

ولی با امضای قرارداد امروز مسئولیت خطرات احتمالی آن را پذیرفته است.

توتال برای بردن قرارداد رشوه داده است. این اتهام هیچ وقت در ایران یا فرانسه اثبات نشد ولی در اوج تحریم‌ها، در آمریکا وزارت دادگستری این کشور پرونده ای برای توتال باز کرد که درصورت محکومیت ممکن بود توتال بازار آمریکا را برای همیشه از دست بدهد. توتال در سال ۲۰۱۳ با پرداخت مجموعا ۳۹۸ میلیون دلار بیرون از دادگاه با وزارت دادگستری آمریکا به مصالحه رسید.

این قرارداد چند پیام سیاسی و اقتصادی مهم دارد. تفاهم‌نامه اولیه این قرارداد در روز هشتم نوامبر امضا شد یعنی در روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا. با توجه به اختلاف ساعت ایران و آمریکا، وقتی قرارداد در تهران امضا شد هیچ نشانه‌ای از پیروزی احتمالی دونالد ترامپ وجود نداشت. پیام ایران و فرانسه به آمریکا این بود که صرف نظر از اینکه چه کسی در کاخ سفید بر مسند ریاست جمهوری بنشیند، تهران و پاریس برای توسعه روابط اقتصادی راه خود را می‌روند.

امروز هم در حالی قرارداد نهایی امضا می‌شود که هنوز نتیجه بازنگری سیاست آمریکا در برابر ایران مشخص نیست. واشنگتن مشغول بررسی جامع سیاست خود در قبال ایران است و بعضی کارشناسان آینده توافق هسته‌ای را نامعلوم می‌دانند. همزمان کنگره آمریکا مشغول تصویب تحریم‌های جدیدی است که باز ممکن است برجام را به خطر بیاندازد. توتال می‌توانست بعد از سه سال، سه ماه دیگر هم صبر کند تا سرنوشت تحریم‌ها و برجام روشن‌تر شود. با این همه فرانسه تصمیم گرفته صرف نظر از سیاست آمریکا راه خود را برود. این قرارداد نشان می‌دهد پاریس قصد ندارد اجازه دهد برجام از هم بپاشد یا از تحریم‌های آینده آمریکا پیروی کند.

نگاه معترضان به قرارداد توتال

قرارداد فاز یازده پارس جنوبی بر اساس الگوی جدید قراردادهای نفتی امضا می‌شود. در این الگو هر شرکت نفتی خارجی ملزم است یک شریک ایرانی داشته باشد و برای همین هم پتروپارس عضو این کنسرسیوم شده است. همچنین الگوی جدید، مشارکت بلند مدت است. مدت این قرارداد ۲۰ سال است که می تواند ۵ سال دیگر هم تمدید شود. کنسرسیوم در تولید و برداشت از میدان گازی سهم دارد و فقط پیمانکار نیست و به تبع آن قاعدتا باید سعی کند بیشترین و بهترین بهره‌برداری از مخازن صورت بگیرد.

با این همه، مخالفت‌ها و انتقادهای داخلی هم به الگوی جدید قراردادها و هم به این قرارداد به خصوص با توتال فرانسه همچنان ادامه دارد. معترضان نگرانند الگوی جدید قراردادهای نفتی نقش حاکمیتی ایران بر منابع طبیعی‌اش را کمرنگ کند و به شرکتهای بزرگ نفتی امتیازهای بیشتری دهد. آنها همچنین نگران هستند که شرکت‌های نفتی مثل توتال که در میدان‌های مشترک با کشورهای همسایه مثل قطر هم فعال هستند، از اطلاعات مخازن ایران به نفع این کشورها در منطقه سوء استفاده کنند.

شرکت نفتی توتال از دهه ۱۹۹۰ میلادی در بخش نفت و گاز با ایران همکاری داشته و به خصوص در اکتشاف و توسعه میدان نفتی سیری و ذخایر گازی پارس جنوبی فعال بوده است.

در پی تشدید تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، شرکت توتال فعالیت نفتی خود در ایران را متوقف کرد هرچند دفتر این شرکت در ایران بسته نشد.

سابقه توتال در ایران

به نوشته بی بی سی ، درباره خود شرکت توتال هم اعتراض‌ها به پیشینه قراردادهای قبلی این شرکت با ایران سر جای خود است. تقریبا بیست سال پیش توتال یکی دیگر از فازهای میدان پارس جنوبی را برنده شد. بعدها گفته شد توتال برای بردن قرارداد رشوه داده است. این اتهام هیچ وقت در ایران یا فرانسه اثبات نشد ولی در اوج تحریم‌ها، در آمریکا وزارت دادگستری این کشور پرونده ای برای توتال باز کرد که درصورت محکومیت ممکن بود توتال بازار آمریکا را برای همیشه از دست بدهد. توتال در سال ۲۰۱۳ با پرداخت مجموعا ۳۹۸ میلیون دلار بیرون از دادگاه با وزارت دادگستری آمریکا به مصالحه رسید.

به نوشته خبرگزاری فارس، شرکت فرانسوی توتال به‌خاطر پرداخت رشوه به یک مقام ایرانی، در آمریکا به پرداخت نزدیک به 400 میلیون دلار جریمه محکوم شد.

وزارت دادگستری آمریکا طی بیانیه‌ای در تاریخ 29 می 2013 (8 خرداد 1392) اعلام کرد که شرکت فرانسوی نفت و گاز توتال برای حل و فصل موضوع پرداخت رشوه به یک مقام ‌دولت ایران، با پرداخت بیش از 398 میلیون دلار جریمه موافقت کرده است.

طبق این بیانیه، شرکت توتال بین سالهای 1995 تا 2004 میلادی (1373 تا 1383) از طریق واسطه‌هایش، به مقام ایرانی حدود 60 میلیون دلار رشوه پرداخت کرده تا قرارداد توسعه چند میدان نفت و گاز را به دست آورد. 16 میلیون دلار از این مبلغ در سال 1995 برای «تضمین امضای قرارداد میدانهای نفتی سیری A و E به‌وسیله شرکت ملی نفت ایران» پرداخت شده است.

توتال همچنین 44 میلیون دلار رشوه به همان مقام ایرانی که رئیس یک شرکت مهندسی دولتی بود، پرداخته است. در نتیجه در سپتامبر 1997 (شهریور1376) «توتال قرارداد توسعه فازهای 2 و 3 پارس جنوبی را با شرکت ملی نفت ایران اجرایی کرد در حالی که سود 40 درصدی را برای توتال تضمین می‌کرد» (اصل سند بیانیه وزارت دادگستری پیوست است). توتال تمام این اتهامات و جرائم را با بیانیه رسمی پذیرفته است».

منتقدان دولت می گویند اگر توتال در آمریکا بابت اتهام رشوه دادن در ایران کارش به دادگاه کشید، چرا در ایران کسی به این اتهام رسیدگی نمی‌کند. البته این اتهام در مجلس ایران بارها مطرح شد ولی کار به دادگاهی کردن هیچ مقامی نرسید.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:یادداشت-بازار ایران ارزش خطر کردن را دارد