faenfr

استقلال مدیریت شهری ری در مجلس پیگیری می شود

محسن علیجانی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی محسن علیجانی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی

محسن علیجانی عصر سه شنبه در مراسم افتتاح نمایشگاه محصولات روستایی در شهرری اظهار داشت: این شهرستان دارای پتانسیل های بسیاری بوده و استقلال مدیریت شهری ری از ضروریات است.

به گزارش کلینی نیوز، وی تصریح کرد: ری دارای سابقه تاریخی هشت هزار ساله است و در عرصه های اقتصادی و سیاسی تاریخ نقش موثری داشته است.
به گزارش خبرگزاری ایرنا، نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه ری باید به قطب فرهنگی تهران تبدیل شود گفت: هویت تاریخی و فرهنگی این منطقه دارای قدمتی دیرینه است و در گذشته جاده ابریشم از این منطقه عبور می کرد و حال این آثار تاریخی در کم توجهی مسئولان گم شده اند.
وی افزود: امروزه فرهنگ در جهان بر اساس فعالیت های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و نگرش های فردی شکل می گیرد و بایستی سعی کنیم این فرهنگ غنی ری را زنده کنیم.

علیجانی با اشاره به اینکه فرهنگ به عنوان هویت یک ملت و کشور محسوب می شود، عنوان کرد: توجه به مقوله فرهنگ و تاریخ در توسعه جوامع نقش مهم و موثری دارد که با استقلال این شهرستان بسیاری از این ظرفیت ها شکل می گیرند.
وی ادامه داد: استقلال شهرستان ری هم اکنون در مجلس در حال پیگیری است و بیشتر نمایندگان نیز با این موضوع موافق هستند.

پژمان پشمچي‌زاده معاون سابق معماري و شهرسازي شهرداري تهران در واكنش به طرح موضوعاتي همچون جداسازي شهرري از كلانشهر تهران گفته بود: جدايي ري و حتي شميرانات، هيچ توجيه كارشناسي نداشته است. هر دو ناحيه جزء پيوسته پايتخت بوده و در هر دوره در شوراي شهر تهران نمايندگاني نيز دارند. ازاين‌رو چنين ديدگاه‌هايي صرفا سياسي بوده و رويكردي غيرعلمي دارد.

براساس حوزه‌های انتخاباتی مصوبهٔ ۱۳۵۸ شورای انقلاب این حوزه «تهران و ری و شمیران» نام داشت که این نامگذاری همچنان در سال ۱۳۶۶ نیز تکرار شد، ولی در مرزبندی جدید سال ۱۳۷۴ مجلس چهارم با جدا شدن شهرستان اسلامشهر از شهرستان ری، به «تهران و ری و اسلامشهر و شمیرانات» تغییر نام داد و در سال ۱۳۷۸نیز همین نام برای آن در نظر گرفته شد.

جمالی پور فرماندار ویژه شهرستان با اشاره به‌سرعت پیشرفت شهرهایی که قدمت چندانی ندارند و زمانی جزئی از بخش‌های ری بوده‌اند، گفت: بود: «ری، یک شهر صنعتی است که با توجه به وجود کارخانه‌های بسیار حتی توان کمک مالی به شهرهای پیرامونی خویش را دارد اما به این دلیل که ساختار مدیریت شهری وابسته دارد و حریم شهرش موردتعدی شهر مجاور قرارگرفته است، سرعت رشد و پیشرفتش کمتر از شهرهایی هستند که قدمتشان به چند سال می‌رسد.

در طول سال‌هاي گذشته بحث‌هاي مختلفي در اين‌باره صورت گرفته‌است كه بحثي حاشيه‌اي و غيرعلمي بوده و حتي دولتمردان نيز براي اجراي آن، هيچ‌گاه حركت نكرده‌اند.

شهرستان ری منطقه ای به وسعت حدود 138 کیلومتر مربع و پنج شهر باقرشهر، کهریزک، حسن آباد، خاورشهر و قیامدشت با جمعیت حدود یک میلیون و688 هزار نفر است.

گفتنی است شهرستان ری فاقد مراکز پزشکی ودرمانی در بخش های تابعه خود است و هزینه های درمانی آن در دو بیمارستان فیروزآبادی و شهدای هفتم  تیر شهر ری منطقه بیست شهردارای تهران از توابع شهر تهران مصرف می شود.

به تازگی عملیات کلنگ زنی بیمارستان درکهریزک، شهردار کهریزک گفته بود: با توجه به ضوابط و اعتبارات موجود، شهرداری کهریزک بودجه مناسبی برای ساخت یا تجهیز مراکز درمانی ندارد.

بخش فشافویه با جمعیت رسمی بیش از پنجاه هزارنفرسکنه ثابت از توابع شهرستان ری درفاصله 40 کیلمتری شهرستان ری، فاقد بیمارستان ومرکز درمانی است

بزرگترین شهرک صنعتی  خاورمیانه شمس آباد و فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) دراین بخش واقع شده است

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:شهرستان ری-استقلال مدیریت شهری ری در مجلس پیگیری می شود