faenfr

طرح استقلال مدیریت شهرستان ری در مجلس، از واقعیت تا عمل

دبیر مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی خبرداد:به زودی امضاهای این طرح جمع آوری و به هیات رییسه تقدیم می شود.

به گزارش کلینی نیوز، محسن علیجانی زمانی روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان ری اظهار داشت: شهرری با وجود قدمت تاریخی، فاقد شورای شهر و مدیریت مستقل از تهران است و این شهر با وجود ظرفیت های زیاد باید مستقل اداره شود.

 وی افزود: مدیریت شهری مستقل موجب می شود تا بودجه های منابع عمومی به صورت مستقیم در اختیار قرار گیرد و به تبع آن توسعه همه جانبه شکل می گیرد.

علیجانی گفت: توسعه مذهبی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ری از دستاوردهای استقلال و داشتن شورای شهر مستقل است.
وی با بیان اینکه ری باید به قطب فرهنگی تهران تبدیل شود گفت: هویت تاریخی و فرهنگی این منطقه دارای قدمتی دیرینه است و در گذشته جاده ابریشم از این منطقه عبور می کرد و حال این آثار تاریخی در کم توجهی مسئولان گم شده اند.
هدایت الله جمالی پور در یک برنامه زنده  که بهمن ماه 1397  از شبکه تهران پخش شد، مشکل اساسی در شهرری را نداشتن شهرداری دانست و افزود:برخلاف تمامی ضوابط و قوانین و مقررات، یک شهر در کشور شهرری شهرداری ندارد. باقرشهر با ۸۰هزار نفر جمعیت شهرداری دارد اما شهرری با هشت هزار سال سابقه تاریخی و ۴۵۰هزار جمعیت شهردار ندارد.

به گفته یکی از کارشناسان امور اجتماعی در گفتگو با کلینی نیوز گفت: مشکل اساسی «شهرری»، عدم وابستگی سیاسی و اداری این شهر به فرمانداری شهرستان ری است، «شهرری»ازلحاظ ساختاری اداری و کشوری، شهرداری منطقه بیست شهر تهران محسوب می شود.

صیدمحمدی افزود:شهرری ازلحاظ تقسیمات کشوری تابع شهرستان تهران و ازنظر امنیتی نیز به فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ وابسته است.

این کارشناس متذکر شد، در صورت استقلال «شهرری» از شهر تهران، ساختار اداری شهرستان ری متحول خواهد شد، این تحول در بخش امنیت ارتقاء خواهد یافت و موجب ایجاد فرماندهی نیروی انتظامی در شهرستان ری می‌گردد.

وی در ادامه افزود: بدلیل استقرار فرمانداری شهرستان و هم چنین استقرار ادارات دولتی در«شهرری»، در صورت ملحق شدن شهرری به شهرستان ری، بودجه شهرستان ری دیگر مختص به «شهرری» نخواهد بود و سایر شهرهای این شهرستان دربخش بهداشت و درمان و سایر بخش ها شهرستان ری متحول خواهد شد.

شهرستان ری منطقه‌ای به وسعت حدود 138 کیلومترمربع شامل پنج شهر باقرشهر، کهریزک، حسن‌آباد، خاورشهر و قیام دشت با جمعیت حدود یک‌میلیون و 688 هزار نفر است.

گفتنی است، شهرستان ری فاقد بیمارستان و کلینیک درمانی تأمین اجتماعی است، در بخش فشافویه با پی گیری مسئولین شهر حسن‌آباد و بخش فشافویه طی سال‌های متمادی، تنها کلینیک  تامین اجتماعی  شهرستان ری دربخش فشافویه، ساخت آن رو به اتمام است، به گفته امامی بخشدار فشافویه این مرکز درمانی در اردیبهشت سال جاری افتتاح می‌شود.

گورستان قدیمی عمومی شهر تهران به نام بهشت زهرا، مجتمع پردازش و بازیافت زباله آرادکوه کهریزک در کیلومتر 23 جاده قدیم تهران - قم و در جنوب کهریزک متعلق به شهرداری تهران در شهرستان ری قرار دارد.

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:شهرستان ری-طرح استقلال مدیریت شهرستان ری در مجلس، از واقعیت تا عمل