faenfr

پسته به عنوان محصول جایگزین در جنوب پایتخت کشت می‌شود

کشاورزان شهرستان ری باید تغییر الگوی باغات خود را از میوه‌های سردسیر هسته دار مانند سیب، گیلاس و زردآلو به سمت گیاه‌های مقاوم و کم آب مانند انجیر، پسته و انار تغییر دهند.

به گزارش کلینی نیوز،  محمد عباسی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا اظهار داشت: هم اکنون از یکهزار و ۳۸۰ هکتار باغات میوه ری ۹۰۰ هکتار به کشت پسته اختصاص یافته که می توان با مشارکت کشاورزان این میزان را افزایش داد.

وی با بیان اینکه باغ پسته به آب کمتری نیاز دارد و در برابر املاح آب نیز مقاوم است، افزود: کشاورزان شهرستان ری باید تغییر الگوی باغات خود را از میوه‌های سردسیر هسته دار مانند سیب، گیلاس و زردآلو به سمت گیاه‌های مقاوم و کم آب مانند انجیر، پسته و انار تغییر دهند.

عباسی ادامه داد: ایجاد باغات پسته به دلیل قیمت خوب، ارزش افزوده و صرفه اقتصادی این محصول باید از سوی کشاورزان مورد استقبال قرار گیرد، اراضی کشاورزی بخش حسن آباد بیش از سایر نقاط مناسب کشت این محصول با صرفه اقتصادی است.

وی به محدودیت‌های آبی منطقه در بخش کشاورزی اشاره کرد و یادآور شد: کشاورزان باید محدودیت‌های کشت محصولات آب بر را به خوبی درک کنند و روش‌های نوین کشاورزی را جایگزین روش‌های سنتی خود نمایند و اقدم به تغییر الگوی کشت کنند.

عباسی افزود: کشاورزان می توانند به دلیل خشک بودن منطقه و نیز دسترسی سخت تر به آب، اقدام به کشت محصول پسته کنند و مسئولان شهرستان نیز از کشت این درخت حمایت می کنند.

تیر 1392رييس سازمان جهاد كشاورزي استان تهران  با حضور استاندار تهران و ساير اعضا ستاد اجرايي طرح توسعه بخش كشاورزي استان تهران در بخش فشافويه برگزار شد كه از طرح مصوب هفت هزار و ۳۰۰ هكتاري احداث باغ پسته جنوب ري نيز بازديد بعمل آوردند.

ابوالفضل خليل پور مدير ارزيابي جهاد كشاورزي استان تهران نيز با اشاره به اختصاص حدود ۷۶۰ ميليارد ريال براي طرح توسعه هفت هزار و ۳۰۰ هكتاري باغ پسته در بخش فشافويه شهرستان ري گفت: براي هر هكتار ۵۵ ميليون ريال تسهيلات و ۴۰ ميليون ريال تسهيلات بلاعوض براي آبياري تحت فشار اختصاص يافته و حدود ۱۰ميليون ريال نيز آورده كشاورزان است.

وي با اشاره به اشتغالزايي ۲هزار نفري با اجراي اين طرح گفت: پسته از سال پنجم محصول مي دهد و به طور ميانگين در كشور هر هكتار زمين پسته ۵/۱ تا سه تن محصول مي دهد اما به دليل مرغوبيت زمين هاي بخش فشافويه اين مقدار براي هر هكتار چهار تن است و به طور ميانگين هر نفر در هر ماه حدود ۱۰۰ ميليون ريال درآمد خواهد داشت.

در تیرماه 1393 با حضور رییس جهاد کشاورزی شهرستان ری و جمعی از معاونین همراه بود، احداث باغ پسته 70 هکتاری شرکت تعاونی 500 ولیعصر با سرمایه گذاری 6 میلیارد و 300 میلیون ریال و ظرفیت تولید 4 تن درهکتاربخش فشافویه را افتتاح کرد.

پیش بینی می شود، باغ پسته تعاونی 500 ولیعصر که عملیات احداث آن از سال 1390 در روستای اسد آباد بخش فشافویه شهرری آغاز شده در سال 1396 به باردهی برسد.

به گزارش ایرنا، شهرستان ری با دارا بودن ۲۹ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان تهران، سالانه در حدود ۸۵۰ هزار تن محصولات کشاورزی و زراعی تولید می کند.

این شهرستان دارای رتبه اول در تولید گندم، ذرت علوفه ای، صیفی جات، شیر و رتبه دوم را در تولید جو و تخم مرغ در استان است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:شهرستان ری-کلینی نیوز-اخبار شهرستان ری