faenfr

شهرداری و شورای شهر تهران سد همیشگی جدایی ری/شورای شهر برای استقلال ری تصمیم گیرنده نیست

جمالی پور، فرماندار سابق شهرستان ری و استاندار فعلی قزوین جمالی پور، فرماندار سابق شهرستان ری و استاندار فعلی قزوین

فرماندار سابق شهرستان ری و استاندار فعلی قزوین گفت: نماینده عالی دولت در موارد مختلف تصمیمات و ابلاغاتی بر اساس قانون و با هماهنگی با دولت و وزارت کشور انجام می‌داد، اما با مخالفت و عدم تبعیت شهرداری تهران و شورای شهر مسیر دیگری را طی می‌کرد.

به گزارش کلینی نیوز، جمالی پور، فرماندار سابق شهرستان ری بر ضروریت تعیین تکلیف سریع استقلال ری تأکید و عنوان کرد: یا باید شهرستان بودن ری را حذف کنیم که این کار با توجه به قدمت کهن و جایگاه ری نامناسب و نشدنی است یا باید با رعایت قانون حق اساسی شهرستان و مردم را ادا کنیم و مجلس و وزارت کشور باید تصمیم نهایی را براساس قوانین موجود و حقوق مردم در مورد شهرستان ری اتخاذ کنند.

جمالی پور در پاسخ به اظهارنظرهای مختلف در این موضوع مهم، نظرات نهادهای اجتماعی در تقسیمات کشوری  بدون توجه به ماهیت قانون را غیر مؤثر برشمرد و اضافه کرد: نظرات افراد و شخصیت‌ها اگر خارج از چارچوب قانون باشد حتماً موردتوجه مجلس و وزارت کشور نخواهد بود.

وی تداخل مدیریتی را مسئله روز شهرستان ری یادآور شد و معتقد است تداخلات و تضادهای مدیریتی برای هدر رفتن منابع و ایجاد مشکلات برای مردم است.

فرماندار سابق شهرستان ری با یادآوری مشکلات جدی شهرستان در حوزه مدیریت شهری و ساختار امنیتی، تصریح کرد: نماینده عالی دولت در موارد مختلف تصمیمات و ابلاغاتی بر اساس قانون و با هماهنگی با دولت و وزارت کشور انجام می‌داد، اما با مخالفت و عدم تبعیت شهرداری تهران و شورای شهر مسیر دیگری را طی می‌کرد.

حجت نظری عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس شهرری بیان اینکه  در خصوص استقلال ری، در صلاحیت شورای اسلامی شهر تهران نیست، اظهارداشت: نظر مخالف یا موافق من و همکارانم نمی‌تواند تاثیری در نتیجه تصمیم‌گیری این طرح داشته باشد چراکه در نهایت وزارت کشور تصمیم گیرنده نهایی است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا پس از 30 سال در مورد این طرح تصمیم قطعی گرفته نمی‌شود و چندوقت یکبار این مسئله مطرح می‌شود و پس از مدتی فراموش می‌شود؟ گفت: وضع موجود تصمیم قطعی است و تا به حال نظر مجری قانون بر جدایی ری از تهران نبوده و اداره کل تقسیمات کشوری اینگونه تصمیم گرفته است.

عضو شورای اسلامی شهرستان ری در پاسخ به این مطلب که این تصمیم خلاف قانون است، بیان کرد: طبق اصل ۱۷۳ قانون دیوان عدالت اداری هر شهروندی می‌تواند از تصمیمات دولت و کارکنان دولت به دیوان عدالت اداری شکایت کند و اگر تصمیم یا اقدامی خلاف قانون باشد دیوان می‌تواند آن را ابطال کند لذا اگر این تصمیم وزارت کشور در خصوص حوزه شهری ری خلاف قانون باشد با شکایت هر شهروند به دیوان عدالت اداری می‌تواند این تصمیم ابطال شود و تا زمانی که ابطال اتفاق نیفتد این تصمیم قانونی است.

پشمچي‌زاده، معاون معماري و شهرسازي شهرداري تهران در واكنش به طرح موضوعاتي همچون جداسازي شهرري از كلانشهر تهران در مصاحبه با روزنامه همشهری گفته بود : بايد بدانيم كه اتخاذ تصميم در ارتباط با موضوعاتي از اين دست در حد و اندازه شهرستان و استان نيست و تصميم‌گيري‌ها در اين خصوص با توجه به حساسيت‌ها و ويژگي‌هاي تهران به‌عنوان پايتخت كشور نيازمند سازوكار و تمهيدات لازم و طرح موضوع در سطوح كلان و حاكميتي است.

انتقال مرکز فرمانداری ری یا انخلال فرمانداری

پشمچي‌زاده  در یک نظر غیر کارشناسی  بجای انتقل فرمانداری به شهرهای تابعه خود خواستار انحلال فرمانداري شهرستان ري شد.

میلیاردها تومان بودجه برای احداث بیمارستان در بیمارستان، شهرستان ری فاقد بیمارستان است

گفتنی است، بدلیل  استقرار فرمانداری شهرستان ری در شهر ری، اعتبارات عمرانی بهداشتی ودرمانی در این شهر هزینه می شود،د ر حال حاضر بخش های شهرستان ری از کمبود طرح های عمرانی، بهداشتی، رفاهی بی نصیب است، شهرستان ری فاقد بیمارستان و کلینک تخصصی  تامین اجتماعی است، در زمان تصدی جمالی پور در فرمانداری شهرستان ری، تاکید ویژه ای بر توسعه دو بیمازستان فیروزه ابادی و شهدای هفتم در شهر ری داشته است.

در شهر حسن آباد فشافویه با پی گیری مسئولین بخش فشافویه، ساختمان تنها "کلینک تامین اجتماعی" در شهرستان ری به اتمام رسیده بدلیل عدم تامین نیروی انسانی متروک باقی مانده است.

انتقال فرمانداری شهرستان ری از شهرری و استقرار درشهر توسعه یافته این شهرستان، باعث توجه بیشتر مسئولین شهرستانی و استانی به شهرهای شهرستان ری خواهد شد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:شهرستان ری-شهرداری و شورای شهر تهران سد همیشگی جدایی ری/شورای شهر برای استقلال ری تصمیم گیرنده نیست