faenfr

مردم شهرری درباره جدایی از تهران چه می‌گویند؟

نزدیک به ده سال است که هرچند وقت یک بار حرف جدایی شهرری از تهران مطرح می‌شود و کنار گذاشته می‌شود. نظر شهرداران، اعضای شورای شهر، نمایندگان مجلس و مسئولان در تمامی اخبار مربوط به این موضوع برجسته است اما نظر مردم این شهر در این رابطه چیست؟

به گزارش کلینی نیوز، بهشت زهرا، دریافت عوارض برای دفن زباله‌ها از شهرداری تهران و از کارخانه‌ها و شرکت‌های نفتی ری برای ورود فاضلاب شهری تهران به شهرری، از مهم‌ترین منابع درآمدی است که موافقان جدایی شهرری از تهران به آن اشاره می‌کنند.

 به گزارش  سایت خبری خبرآنلاین، آنها معتقدند مردم شهرری در معرض تمام آسیب‌های زیست محیطی ناشی از این موضوعات  هستند. از جمله، بوی نامطبوعی که از پالایشگاه و دفن زباله ناشی می‌شود و شیرابه‌هایی که آب های زیر زمینی را الوده می‌کند. لازم است بدانید که آب مردم شهرری مثل کرج و تهران از سد کرج تامین نمی‌شود و همین آب‌های زیرزمینی منبع آب شهرری است؛ این موضوع فقط دامن‌گیر شهرری نیست. چرا که سبزی تهران و بعضی محصولات کشاورزی دیگر از شهرری تامین می‌شود که با همین آب‌های زیر زمینی آبیاری شده است.

به طور کلی موافقان جدایی شهرری از تهران معتقدند که درآمدی که از شهرری به دست می‌آید، درصد زیادی از آن در همین شهر هزینه نمی‌شود. در صورتی که اگر شهر جدا باشد می تواند مدیریت بهتری روی پول و بودجه ها داشته باشد و ابادانی بهتری خواهد داشت.

بهشت زهرا، دریافت عوارض برای دفن زباله‌ها از شهرداری تهران و از کارخانه‌ها و شرکت‌های نفتی ری برای ورود فاضلاب شهری تهران به شهرری، از مهم‌ترین منابع درآمدی است که موافقان جدایی شهرری از تهران به آن اشاره می‌کنند.

آنها معتقدند مردم شهرری در معرض تمام آسیب‌های زیست محیطی ناشی از این موضوعات  هستند. از جمله، بوی نامطبوعی که از پالایشگاه و دفن زباله ناشی می‌شود و شیرابه‌هایی که آب های زیر زمینی را الوده می‌کند. لازم است بدانید که آب مردم شهرری مثل کرج و تهران از سد کرج تامین نمی‌شود و همین آب‌های زیرزمینی منبع آب شهرری است؛ این موضوع فقط دامن‌گیر شهرری نیست. چرا که سبزی تهران و بعضی محصولات کشاورزی دیگر از شهرری تامین می‌شود که با همین آب‌های زیر زمینی آبیاری شده است.

به طور کلی موافقان جدایی شهرری از تهران معتقدند که درآمدی که از شهرری به دست می‌آید، درصد زیادی از آن در همین شهر هزینه نمی‌شود. در صورتی که اگر شهر جدا باشد می تواند مدیریت بهتری روی پول و بودجه ها داشته باشد و ابادانی بهتری خواهد داشت.

اوضاع قطعا با جدایی بهتر خواهد شد

حامد روزنامه‌نگار و از اهالی شهرری است و با جدایی این شهر از تهران موافق است. او به خبرآنلاین می‌گوید: «درحال حاضر شهرری به صورت مجزا درامدی ندارد و شهرداری تهران است که از تمامی این موارد درآمد دارد و به شهرری به‌عنوان یکی از بخش‌ها و مناطق تهران بودجه‌ای اختصاص می‌دهد؛ اما اگر شهرری از تهران جدا شود، بخش عمده این درآمدها به خود شهرری می‌رسد. اما در حال حاضر وسع مدیریت شهری به تمام مشکلات شهرری نمی‌رسد و بودجه‌ی کلانی برای رسیدگی ندارد.»

او توضیح می‌دهد: «اگر همین مدیران فعلی هم باشند و بودجه بیشتر به آنها برسد اوضاع قطعا بهتر خواهد شد. خود مردم شهرری باید مشارکت کرده و ادم‌های دلسوزتری را برای شهرشان انتخاب کنند اما در حال حاضر مردم شهرری نقشی در انتخاب مدیران‌شان ندارند و مدیران مرکزی و تهران مدیران شهرری را انتخاب می‌کنند.»

جدایی شهرری از تهران، مزیتی ندارد!

علیرضا اما نظر متفاوتی دارد؛ او مسئولان را اولین مدعیان جدایی شهرری از تهران‌ می‌داند و معتقد است اگر شهرری یک شهر مستقل شود سمت‌ها ارتقا پیدا می‌کند و از فرماندار و بخش‌دار، شهردار یک شهر می‌شوند. اولین کسانی که به دنبال جدایی تهران از شهر ری هستند، مسئولان شهر ری اند و مثلا اگر شهرری جدا شود، شهردار یک شهر می شوند و دیگر فرماندار یا بخش دار نیستند.

او می‌گوید: «عده‌ای از مردم هم از این جدایی بدشان نمی‌آید و فکر می‌کنند قرار است اتفاق خاصی بیفتد در حالی که مزیتی ندارد. کسانی که مخالفند می‌گویند اگر جدا بشویم نهایتا مثل ورامین یا بقیه شهرهایی که جدا شده اند می‌شویم در حالی‌که رسیدگی به یک منطقه از تهران بیشتر از یک شهر جدا شده است و حداقل می‌توان از مزایای جزو تهران بودن استفاده کرد. به طور مثال زمانی که تب آن خیلی داغ بود و مردم می‌گفتند کمترین اتفاقی که می‌افتد، این است که کد تلفن هم از ۰۲۱ تغییر می‌کند و برای تماس تلفنی هم باید هزینه بیشتری پرداخت کنیم. اما خب الان کل استان تهران همان ۰۲۱ است.»

علیرضا توضیح می‌دهد: «تبلیغ هایی که در شهرری برای این موضوع می‌شود، بیشتر جلسات دورهمی است و افراد مختلف از طیف‌های مختلف سیاسی و ورزشی و ... صحبت می‌کنند و سعی می‌کند بقیه را متقاعد کنند که این جدایی به نفع شهرری است. توجیه کسانی که موافق جدایی هستند، این است که ما در شهر ری کارخانه و منابع درآمد داریم و اگر جدا شویم، این هزینه‌ها می‌تواند خرج شهرری شود ولی تجربه شهرهای دیگر به ما می‌گوید که جدا بودن از پایتخت منفعتی نخواهد داشت و آن عوایدی نصیب مردم نمی‌شود.»

به گفته او این موضوع چیزی نیست که مردم درباره آن صحبت کنند؛ «اگر عده‌ای هم اطلاع دارند، بیشتر تحت همان تبلیغات است. بعضی دوست دارند اما اکثر این افراد کسانی هستند که کارشان و زندگی شان بیشتر در شهرری خلاصه شده است و کسانی که اکثریت را تشکیل می دهند و در تهران هم دارند کار می کنند و ادمهایی که هر روز مرکز  شهر کار می کنند و برمیگردند خیلی علاقه ای ندارند و میگویند جدا شدن از پایتخت چه سودی دارد؟ خصوصا در ایران که همه امکانات در پایتخت جمع شده است و تمرکز گرایی داریم چه عوایدی داشته است؟»

با این همه، طرح جدایی شهرری از تهران بار دیگر توسط شورای شهر رد شد تا این بار هم پرونده این موضوع به طور موقت بسته شود. اما مشخص نیست بار دیگر چه زمانی دوباره صحبت از این جدایی پرماجرا و طولانی به میان خواهد آمد.

پیگیری  جدایی شهرری از تهران از دغدغه های حسین فدایی، رئیس نظارت بر انتخابات شورای شهر در مجلس هفتم بود.

به طور خلاصه گفته فدایی این بود که طبق دلایل قانونی و حقوقی، شهرری با این میزان جمعیت باید از تهران جدا باشد و شورای شهر و شهرداری مستقل داشته باشد که باعث شد در نزدیکی انتخابات جنجالی برپا شود که نتیجه آن نوشتن نامه‌هایی  به دفتر رهبری بود. دفتر رهبری با موضوع مخالفت کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-اقتصادی-جلوگیری مصر از ارسال نفت ایران از کانال سوئز به سوریه