faenfr

«باد» متهم ردیف اول بوی بد تهران

عصر روز دوشنبه شهروندان تهرانی در راه بازگشت به منازل خود بودند که متوجه بوی نامطبوعی شدند، تعدادی از مسؤولان علت این موضوع را وزش باد عنوان می‌کنند

به گزارش کلینی نیوز، زمستان سال گذشته بود که اولین بار با انتشار بوی نامطبوع مرموز در سطح شهر تهران مواجه شدیم و بلافاصله ارگان‌های مختلف از جمله شهرداری تهران، سازمان محیط‌زیست، استانداری، آتش‌نشانی و شرکت آب و فاضلاب تهران به بیان فرضیه‌های کارشناسی خود در رابطه با منشأ و علت این پدیده پرداختند.

به گزارش خبرگزاری فارس، تا جایی که سخنگوی روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران گفت: بوی نامطبوع تهران هیچ ارتباطی با عملیات مجموعه شرکت ملی گاز ندارد و کیومرث کلانتری، مدیرکل محیط‌زیست وقت استان تهران نیز گمانه‌زنی‌هایی در رابطه با وجود منشأ این بوی نامطبوع از سوی گدازه‌های قله را رد کرد و تا این لحظه هیچ منشأ مشخصی از بابت این بوی نامطبوع در پایتخت به دست نیامده است.

آرادکوه محتمل‌ترین گزینه برای انتشار این بوی عجیب بود اما مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با صدور تکذیبیه‌ای، ادعای مطرح‌شده از سوی برخی افراد در خصوص نسبت دادن منبع بوی نامطبوع به مرکز پردازش و دفع پسماندها را تکذیب و رسماً اعلام کرد.

 مهدی زارع، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه بین‌المللی مهندسی زلزله با اشاره به انتشار بوی نامطبوع گفت: انتشار این بوی نامطبوع، بیشتر به نظر می‌رسد که ناشی از زباله باشد.

نتیجه آن‌که بعد از ماه‌ها هیچ منبع و عاملی به مردم معرفی نشد با گذشت یک سال از آن ماجرا اتفاق افتادن دوباره این ماجرا موضوع را جالب‌تر کرد.

باد عامل اصلی بوی بد در سطح شهر

شهبازی مدیرکل دفتر مخاطرات زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی نیز، علت بوی بد تهران را جهت باد جنوبی دانست و گفت: بی‌تردید علت بوی بد تهران وزش باد از جنوب همراه رطوبت است.

وی افزود: هر زمان جهت باد در تهران به سمت جنوب تغییر کند این بو به مشام می‌رسد.

استاندار تهران: جهت باد تغییر کرده است

استاندار در جمع خبرنگاران حاضر شد و درباره انتشار بوی نامطبوع روز دوشنبه در استان تهران گفت: چون اغلب وزش باد از غرب به جنوب شرق است این باد برعکس شده بود و باد از جنوب به مرکز وزید.

وی با بیان اینکه، ۲۷ کانون بوی نامطبوع در جنوب شهر شناسایی‌شده است، افزود:‌ شهرداری و محیط‌زیست نسبت به سنجش گازها اقدام کردند و شاهد افزایش غلظت گازها نبوده‌ایم، کانون بویی که در جنوب تهران است بوی نامطبوع آن کمتر شده است و با یک وزش باد و طی شرایط جوی شاهد انتشار این بو بوده‌ایم.

محیط‌زیست: دوشنبه وزش باد در شهرری نداشتیم!

رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان ری با اشاره به اینکه روز دوشنبه وزش باد نداشتیم، گفت: بررسی این‌که آیا بوی نامطبوع آرادکوه می‌تواند تا تهران منتقل شود یا نه نیازمند مدل‌سازی و کارشناسی دقیق است.

وی ادامه داد: احتمال دارد به خاطر سکون هوا و نبود جریان باد، بو به سمت بالا پخش نشده و در حالت افقی تا شهرری آمده باشد اما چون بوی نامطبوع در تهران نیز منتشر شده است، نمی‌توان به طور قطعی آرادکوه را منشا اصلی بو عنوان کرد.

دستور رهبر انقلاب اسلامی ایران برای "رفع بوی نامطبوع" جنوب تهران

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، روز سه‌شنبه ۲۱ اسفندسال گذشته اعلام کرده بود که رهبر جمهوری اسلامی از بوی بد "مسیر فرودگاه امام خمینی" به‌شدت "گله‌مند" است و دستور داده است که این "بوی نامطبوع" تا پایان دوران کار دولت دوازدهم یعنی حدود دو سال و نیم دیگر رفع شود.

رضا عبدلی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در خصوص اظهارات مسئولان محیط زیست استان تهران در رابطه با تعلل شهرداری تهران برای انتقال مرکز بازیافت زباله از آرادکوه به مکان دیگر می‌گوید:این یک اشتباه است که تصور کنیم شهرداری می‌تواند در خصوص جابجایی محل دفن زباله تصمیم بگیرد، زیرا شهرداری تنها یک مجری بوده و تعیین تکلیف به عهده کارگروه ملی است و هرمحلی را که کارگروه ملی تعیین کند، آنجا محل دفن و تفکیک زباله خواهد بود.

وی تاکید می‌کند: من مجری هستم و برایم فرقی نمی‌کند که زباله را در آرادکوه تفکیک کنم یا در جای دیگر به شرط اینکه کار گروه ملی تجهیزات، فضا و زیرساخت‌های لازم را به من بدهد تا من زباله را به جای جدید منتقل کنم.

این مقام مسئول در شهرداری تهران، افزود: ۲۱ دستگاه و سازمان عضو کارگروه ملی هستند و طبیعتاً تا در آن کارگروه تصمیم‌گیری نهایی نشود نمی‌توان مرکز دفن زباله را جابجا کرد.

انتقال پسماند آرادکوه به هوشنگ آباد فشافویه

قرار است پسماند آرادکوه به سایت پسماند در هوشنگ آباد فشافویه در40 کیلمتری مکان فعلی منتقل شود، علیرضا زندی کریمخانی ‏رئیس شورای اسلامی شهر حسن آباد فشافویه و عضو شورای اسلامی شهرستان ری  در چهل و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهرستان ری

با اشاره به ایجاد سایت پسماند در هوشنگ آباد فشافویه گفت: بر اساس آمارهای موجود، در سال ۸۴ نیز این طرح یکبار از سوی محیط زیست رد شده، اما با این وجود در حال حاضر مجددا طرح ایجاد مرکز پسماند ویژه در هوشنگ آباد مطرح شده است.

 ‏وی تصریح کرد؛ در راستای دفاع از حقوق مردم حسن آباد اعتراض خود در خصوص ایجاد مرکز پسماند هوشنگ آباد را در استانداری به مسئولین استانی اعلام کرده ایم.

 ‏زندی کریمخانی با بیان اینکه مسئولان بدانند شهرستان ری کشش این میزان از صنایع مزاحم و آلاینده را ندارد بیان کرد: در حال حاضر شهرستان های همجوار ‏پیگیر ایجاد مرکز پسماند در فشافویه هستند اما باید بدانند که مردم ری هم حق زندگی دارند و به عنوان نماینده مردم از این حق دفاع خواهیم کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:فشافویه-تشکیل ستاد جلوگیری و مقابله با «عوامل پسماند سوزی و ضایعات سوزی» در محور اتوبان تهران– قم