faenfr

اعتصاب معلمان علیه مقررات کرونا نیمی از مدارس فرانسه را تعطیل کرد

  • پنج شنبه, 23 دی 1400 18:42
  • منتشر شده در اجتماعي

معلمان فرانسوی در اعتراض به نحوه مدیریت بحران کرونا توسط دولت دست به یک اعتصاب سراسری زده‌اند که می‌تواند به تعطیلی نیمی از مدارس منجر شود.

به گزارش کلینی نیوز به نقل از بی بی سی، با وجود شیوع گسترده سویه اومیکرون در فرانسه، دولت این کشور باز نگه داشتن مدارس را در اولویت قرار داده است.

معلمان می‌گویند مقررات کرونا برای مدارس گیج‌کننده و دایما در حال تغییر است.

بسیاری از مدارس ابتدایی روز پنجشنبه تعطیل خواهند بود و اتحادیه‌های صنفی معلمان انتظار دارد حدود ۷۵ درصد از آنان در اعتصاب شرکت کنند.
این اعتصاب سراسری می‌تواند بزرگترین اعتصاب دهه‌های اخیر باشد زیرا ۱۱ اتحادیه به نمایندگی از معلمان، والدین و سایر کارکنان بخش آموزش و پرورش به شدت از رویکرد دولت در جریان شیوع کرونا ابراز ناخرسندی کرده‌اند.

این ۱۱ اتحادیه در بیانیه‌ای گفتند که "خستگی و خشم کل جامعه آموزشی به سطحی بی‌سابقه رسیده است."

اتحادیه ها می گویند که دولت و ژان میشل بلانکه، وزیر آموزش و پرورش مسئول بروز "وضعیت آشفته" کنونی در مدارس هستند.

انگیزه اصلی این اعتصاب اجرای پروتکل بهداشتی مصوب دولت فرانسه بوده که از ماه دسامبر چندین بار تغییر کرده است.

طبق مقرراتی که روز ۲ ژانویه، یعنی یک روز قبل از شروع سال تحصیلی جدید به اجرا درآمد، دانش آموزانی که در معرض ابتلای به کرونا قرار گیرند ملزم هستند آزمایش آنتی‌ژن یا PCR را انجام دهند و دو و سپس چهار روز بعد هم در خانه خودشان را آزمایش کنند تا اجازه داشته باشند به صورت حضوری ادامه دهند.

با افزایش آمار مبتلایان، این تغییر مقررات باعث افزایش شدید مراجعان به مراکز آزمایش و تشکیل صف‌های طولانی در برابر داروخانه‌ها شده است.

در واکنش به این وضعیت، این هفته دولت مقررات آزمایش برای دانش‌آموزان را کاهش داد.

روز دوشنبه ژان کاستکس، نخست وزیر، گفت که اگر آزمایش یکی از شاگردان مثبت باشد، به هم‌کلاسی‌هایش اجازه داده می‌شود به جای PCR، آزمایش سریع انجام دهند.
اما این تصمیم باعث نگرانی در مورد ایمنی معلمان شده است زیرا آمار مبتلایان در فرانسه در روز سه شنبه به رقم بی‌سابقه ۳۶۸۱۴۹ مورد جدید رسید.

اتحادیه‌ها می‌گویند که عدم ارتباط دولت با معلمان، تغییر مکرر نوع آزمایش‌های لازم و محافظت ناکافی در برابر ابتلای به کرونا باعث شده است که معلمان نتوانند به درستی تدریس کنند.

یکی از اتحادیه‌ها گفته است که این اعتصاب "ناامیدی فزاینده" در میان معلمان را نشان می‌دهد اما دولت از سیاست های خود دفاع و تاکید کرده است که باز نگه داشتن مدارس ضروری است.

وزیر آموزش و پرورش در مصاحبه با تلویزیون بی‌اف‌ام گفت: "می‌دانم که شرایط سخت است، اما اعتصاب مشکلات را حل نمی‌کند و کسی برای اعتراض به ویروس دست به اعتصاب نمی‌زند."

از نظر سیاسی، این اعتصاب در زمان نامناسبی برای امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه انجام می‌شود. انتظار می‌رود او در انتخابات ماه آوریل برای انتخاب به دوره دوم ریاست جمهوری نامزد شود.

رقبای آقای مکرون از این اعتصاب برای انتقاد از او استفاده کرده‌اند. والری پکرس، نامزد محافظه‌کار این انتخابات به تلویزیون فرانسه گفت "من رنج شدید جامعه آموزشی و به ویژه والدین دانش آموزان را به خوبی درک می‌کنم."

به این مطلب رای دهید
(0 رای)

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستید:شهرستان ری-گران‌فروشی و کم‌فروشی مهمترین تخلف واحدهای صنفی شهرری است