faenfr

تشدید حملات الشباب؛ چهار کشته در حمله به دکل مخابرات

دو روز پس از حمله به پایگاه سربازان آمریکایی، شبه‌نظامیان گروه تروریستی الشباب در تلاش برای حمله به یک دکل مخابراتی در شرق کنیا، چهار غیرنظامی از جمله یک کودک را کشتند.

به گزارش کلینی نیوز، شبه‌نظامیان گروه تروریستی الشباب در تلاش برای حمله به یک دکل مخابراتی در شرق کنیا، چهار نفر از جمله یک کودک را کشته‌اند.  پلیس کنیا می‌گوید توانسته مانع انجام عملیات شود و دو تن از عاملان حمله را نیز از پا در آورده است. جست‌وجو برای یافتن عوامل دیگر حمله ادامه دارد.

 به گزارش خبرگزاری دویچه وله آلمان، الشباب هم‌زمان در مناطق مرزی کنیا نیز حملاتی مرگبار انجام داده‌ که شش کشته بر جا گذاشته است. مقامات محلی شهرهای مرزی گفته‌اند که افراط گرایان یک پاسگاه کنترل را در نزدیکی دهکده سارتو به گلوله بسته‌اند. دو شبه نظامی در تبادل آتش با پلیس کشته شده‌اند و چهار قربانی دیگر، سکنه غیرنظامی روستا بوده‌اند.

دو روز پیش (یکشنبه ۵ ژانویه) در حمله الشباب به پایگاه نظامی مورد استفاده سربازان آمریکایی، یک نظامی آمریکایی و دو تن از کارکنان اداری این پایگاه کشته شدند. ارتش آمریکا در واکنش به این حمله اعلام کرد که حضور خود در کنیا را تقویت می‌کند.

الشباب از سال‌ها قبل برای تصرف قدرت در سومالی می‌جنگد و بخش‌های گسترده‌ای از این کشور را زیر کنترل خود دارد. آمریکا با عملیات هوایی از دولت سومالی در برابر الشباب حمایت می‌کند.

کنیا نیز در چارچوب ماموریت محوله اتحادیه آفریقا، چند هزار نیرو در سومالی مستقر کرده است. بر همین اساس، الشباب پیوسته اهدافی در کنیا، به ویژه در مناطق مرزی را مورد حمله قرار می‌دهد. سوءقصد ‌در یک هتل بزرگ در نایروبی، پایتخت کنیا در ژانویه ۲۱۹ بیش از ۲۰ کشته بر جا گذاشت. حمله به مرکز خرید "وست گیت" در نایروبی، پایتخت کنیا درسپتامبر ۲۰۱۳ نیز به مرگ ۶۷ نفر منجر شد.

شبه‌نظامیان الشباب که سال ۲۰۱۱ میلادی با دخالت واحدهای نظامی اتحادیه آفریقا از موگادیشو متواری شده بودند، همچنان مناطق وسیعی از این کشور آفریقایی را تحت کنترل دارند  و بزرگترین تهدید برای صلح در سومالی به حساب می‌آیند.

الشباب بین پنج تا نه هزار نیرو دارد و رهبرش، احمد عمر دیریه، به "ابوعبیده" مشهور است. این گروه سال ۲۰۱۲ به طور رسمی به شبکه تروریستی القاعده پیوست و اقلیت کوچکی از آن نیز اخیرا با داعش بیعت کردند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:تروریسم-آفریقا-تشدید حملات الشباب؛ چهار کشته در حمله به دکل مخابرات