faenfr

موصل از کنترل تروریستهای داعش آزاد شد

  • دوشنبه, 19 تیر 1396 ساعت 06:44
  • منتشرشده در آسیا

ارتش عراق موفق شده موصل را به طور کامل از کنترل گروه تروریستی "دولت اسلامی" خارج کند. عبادی که شخصا به موصل رفته بود، از آنجا این پیروزی را به مردم عراق تبریک گفت.

به گزارش کلینی نیوزبه نقل از رسانه، حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، اعلام کرد که موصل به طور کامل از تصرف نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش خارج شده است.

نیروهای "دولت اسلامی" در چند روز اخیر تنها بعضی مواضع کوچک این شهر را هنوز زیر کنترل خود داشتند. نیروهای افراطی داعش شهر موصل را که دومین شهر بزرگ عراق است در سال ۲۰۱۴ زیر کنترل خود درآوردند. داعش از آن زمان تشکیل دولتی اسلامی را در عراق و سوریه اعلام کرد.

 ارتش عراق از ماه اکتبر در سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) حمله برای پس گرفتن این شهر را آغاز کرد. بخش شرقی این شهر در ماه ژانویه سال جاری میلادی (۲۰۱۷) آزاد شد و یک ماه بعد حمله برای آزادسازی بخش غربی موصل آغاز شد.
 

ارتش عراق با همراهی نیروهای کرد و شبه نظامیان سنی و شیعه، نیروهای داعش را در مناطقی محدود و کوچک محاصره کرده بودند.

با وجود آن که دیروز شنبه ۸ ژوییه (۱۷ تیر) اعلام شد که موصل در عرض چند ساعت به طور کامل آزاد می‌شود، اما آن بخش کوچک از شهر قدیم موصل همچنان شاهد مقاومت نیروهای داعش بود.

نیروهاى عراقى با افرادی مواجه بودند که مرگ را در راه حفظ "خلافتشان" به شدت مقدس مى‌دانستند. عبدالوهاب سعدى یکى از فرماندهان نیروهاى ضد تروریسم به من گفت که در این جنگ تقریبا ٤٠ درصد سربازانشان را از دست دادند.

از بين بردن ديوارهاى بتنى كه داعش اطراف موصل چيده و پر كردن خندقهايى كه بين فرودگاه و بخش غربى شهر كنده بود، هفته ها زمان برد. مانعی دیگر هم وجود داشت، تونلهايى كه زير شهر حفر شده بود و داعش از آن براى شبيخون استفاده مى كرد. از همه مهمتر نيروهاى عراقى در اين نبرد با نيروهايى مواجه بودند كه مرگ را در راه حفظ "خلافتشان" به شدت مقدس مى دانستند و ابايى از منهدم كردن خود نداشتند. تنها چند هفته اول جنگ نيروهاى ضد تروريسم عراق روزانه با حدود ده خودروى انتحارى مواجه شدند.

با اعلام "پیروزی" در موصل گروه "نجات کودکان" در مورد آثار روانی جنگ بر کودکانی که "خاطرات خشونت های شدید را حمل می کنند، یا عزیزانشان در برابر چشم آنها کشته شده اند" هشدار داد.

آنا لوکسین مدیر این گروه در عراق گفت: "برای اینکه کودکان و خانواده هایشان بتوانند این حوادث هولناک را هضم کنند و زندگی خود را از نو بسازند، نیازمند حمایت روانی خواهند بود."

"اما در حال حاضر جهان تقریبا هیچ کمکی در زمینه بهداشت روانی ارائه نمی کند."

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:تروریسم-آسیا-موصل از کنترل تروریستهای داعش آزاد شد