faenfr

"حقایق عریان" مربوط به پرونده قتل روزنامه نگار منتقد عربستان را فاش می شود.

  • سه شنبه, 01 آبان 1397 ساعت 09:17
  • منتشرشده در آسیا
جینا هسپل مدیر سی آی ای برای گفت و گو درباره پرونده خاشقجی به ترکیه رفته است جینا هسپل مدیر سی آی ای برای گفت و گو درباره پرونده خاشقجی به ترکیه رفته است

 رئیس جمهور ترکیه می گوید قصد دارد روز سه شنبه "حقایق عریان" مربوط به پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستان را فاش کند،

به گزارش کلینی نیوزبه نقل از خبرگزاری رویترز و روزنامه واشنگتن پست،  جینا هسپل مدیر سی آی ای، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، روز دوشنبه واشنگتن را به مقصد ترکیه کرده است.

واشنگتن پست نوشت این تلاشی برای ارزیابی اطلاعات ترکیه از جمله فایلی صوتی است که ترکیه می گوید گواهی بر قتل است.

این روزنامه به نقل از یک مقام کاخ سفید می نویسد: "مقام های اطلاعاتی بیش از پیش نسبت به روایت عربستان ابراز تردید می کنند و به پرزیدنت ترامپ هشدار داده اند که توضیح عربستان دایر بر پرواز عوامل خودسر به استانبول و قتل آقای خاشقجی بدون آگاهی یا رضایت رهبران عربستان سعودی مشکوک است."

رویترز هم گزارش داد که هدف از این سفر همکاری در مورد تحقیقات مربوط به مرگ این خبرنگار است.

مقام های ترکیه می گویند که آقای خاشقجی روز دوم اکتبر پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است.

مقام های سعودی روایات ضد و نقیضی از ناپدید شدن این شهروند سعودی ارائه کرده اند اما اکنون می گویند که او در "عملیات افراد خودسر" به قتل رسیده است.

آنها ابتدا گفته بودند که آقای خاشقجی همان روز کنسولگری را ترک کرده اما روز جمعه گذشته برای اولین بار به مرگ او اذعان کردند و گفتند در یک "نزاع" به طور تصادفی کشته شده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفته که "حقیقت عریان" این ماجرا را روز سه شنبه در جلسه ای پارلمانی فاش خواهد کرد.

دستیاران رهبر ترکیه گفته اند که او در این نطق ابعاد کامل "قتل این خبرنگار به دستور عربستان و تلاش برای پنهان کردن آن را" فاش خواهد کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم در تازه ترین اظهار نظر در این باره گفته که هنوز در مورد واکنش آمریکا تصمیم نگرفته.

او در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: "من از چیزی که شنیده ام راضی نیستم."

اما او در اشاره به قرارداد چند میلیارد دلاری تسلیحاتی با عربستان سعودی افزود: "نمی خواهم همه پولی که در کشور ما سرمایه گذاری شده از دست برود. ما به کنه قضیه پی خواهیم برد."

عربستان می گوید ۱۸ نفر را در این ارتباط دستگیر و دو دستیار محمد بن سلمان را اخراج کرده است. کمیته ای هم تحت نظر ولیعهد برای اصلاح سازمان اطلاعات تشکیل شده است.

روزنامه "شفق نو" چاپ ترکیه که به دولت این کشور نزدیک است گزارش می دهد که اطلاعاتی در دست دارد که نشان می دهد پس از قتل آقای خاشقجی از کنسولگری چهار تماس تلفنی با دفتر ولیعهد عربستان برقرار شده است.

شبکه خبری سی ان ان هم به نقل از یک مقام ارشد ترکیه گزارش داد که تصاویر دوربین های مداربسته یک مامور سعودی را نشان می دهد که با لباس های خبرنگار کشته شده از کنسولگری خارج شد. با این حال گفته شد که کفش های این بدل متفاوت از کفش هایی بود که آقای خاشقجی به پا داشت.

رسانه های ترکیه همچنین تصاویری منتشر کرده اند که ظاهرا کارکنان کنسولگری عربستان را هنگام سوزاندن اسنادی یک روز پس از ناپدید شدن آقای خاشقجی نشان می دهد.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:تروریسم-آسیا-"حقایق عریان" مربوط به پرونده قتل روزنامه نگار منتقد عربستان را فاش می شود.