faenfr

فرمانده سپاه پاسداران: پنج تن از مرزبانانی که گروگان جیش‌العدل بودند٬ آزاد شدند

  • جمعه, 25 آبان 1397 ساعت 07:09
  • منتشرشده در آسیا

محمد فیصل، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، در یک پیام توییتری پنج‌شنبه ۱۴ آبان (۱۵ نوامبر) اعلام کرد: «با کمک نیروهای مجری قانون (LEA) و نیروهای نظامی، پنج مرزبان ایرانی آزاد شدند.»

به گزارش کلینی نیوز، به گزارش ایرنا سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری در شهر قزوین گفت که پنج نفر از مرزبانان میرجاوه که در مهرماه توسط مخالفان مسلح به گروگان گرفته شده بودند٬ آزاد شده‌اند.

فرمانده کل سپاه پاسداران در یک نشست خبری گفت: «این گروگان‌های آزاد شده در دست پاکستانی‌ها قرار دارند و آماده تحویل به ما هستند.» جعفری در ارتباط با گروگان‌گیران توضیح داد که آنها برای آزادی تعدادی از اعضای خود تلاش می‌کنند، اما جمهوری اسلامی زیر بار خواست آنها نمی‌رود.

ربوده شدن مرزبان‌های ایرانی

روز ۲۴ مهر۱۴ مرزبان ایرانی در مرزهای پاکستان ربوده شدند. به گزارش رسانه‌های ایران حمله به این افراد در ساعات بامدادی در منطقه صفر مرزی لولکدان صورت گرفت. منطقه صفر مرزی لولکدان در ۵۰ کیلومتری شهرستان میرجاوه قرار دارد. پیش از این نیز حملاتی به نیروهای ایرانی دراین محل صورت گرفته بود.

در مهرماه قرارگاه قدس سپاه پاسداران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که "عوامل نفوذی" موجب شده‌اند تا "اشرار و تروریست‌ها" موفق شوند تا تعدادی از مرزبانان و "بسیجیان بومی" را به گروگان بگیرند و به خاک پاکستان منتقل کنند.

گروه تروریستی"جیش العدل" با انتشار بیانیه‌ای ضمن پذیرش مسئولیت این گروگانگیری٬ تعداد گروگان‌ها را ۱۲ نفر اعلام کرد.

گروه تروریستی جیش العدل خود را "ارتش عدالت و برابری" و سنی معرفی می کند. این گروه پیش از این مدعی شده بود که "ده ها" نفر از نیروهای ایرانی را کشته است. جیش العدل در پی قتل مرزبانان ایرانی در سال ۱۳۹۲ این اقدام را در "دفاع" از جوانان بلوچ، کرد و خوزستانی توصیف کرد اما سپس در جایی دیگر قتل آنها را به جنگ سوریه و حمایت ایران از دولت آن کشور نسبت داد.

پیش از جیش العدل، گروه "جندالله" برای مدتی از شیوه مشابه ارتکاب قتل مرزبانان در ایران و سپس فرار به پاکستان استفاده می کرد تا این که عبدالمالک ریگی، رهبر آن گروه بازداشت و اعدام شد و مقام های امنیتی ایران هم اعلام کردند که شبکه او را متلاشی کردند.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:تروریسم-آسیا-فرمانده سپاه پاسداران: پنج تن از مرزبانانی که گروگان جیش‌العدل بودند٬ آزاد شدند