faenfr

دههاکشته و زخمی نفر در اثر انفجار در کلیسایی در فیلیپین

  • یکشنبه, 07 بهمن 1397 ساعت 14:38
  • منتشرشده در آسیا

دو انفجار مرگبار در کلیسایی در جزیره جولو، واقع در جنوب فیلیپین، منجر به کشته شدن دست کم ۲۷ نفر و مجروح شدن بیش از ۷۰ نفر شد.

به گزارش کلینی نیوز، انفجار دو بمب در کلیسایی واقع در جزیره جولو، ده‌ها کشته و مجروح بر جا گذاشت. گمان می‌رود که این حملات در واکنش به نتایج رفراندومی بوده که اخیرا برگزار شده است.

خبرگزاری آلمان سحرگاه یک‌شنبه ۷ بهمن (۲۷ ژانویه) با انتشار گزارشی از مانیل، پایتخت فیلیپین، از انفجار دو بمب در کلیسیای جزیره جولو، واقع در جنوب این کشور خبر داده است. شماری از شهروندان مسیحی ساکن این جزیره در هنگام انفجار مشغول نیایش در کلیسا بوده‌اند.

پلیس فیلیپین در نخستین گزارش خود خبر از کشته‌شدن دست‌کم ۲۱ نفر و مجروح شدن ۷۱ نفر داده بود. این در حالی است که در گزارش‌های جدیدتر تعداد کشتگان این دو انفجار دست‌کم ۲۷ نفر اعلام شده است.

انفجار نخست در داخل کلیسا روی داده است. بر اساس گزارش‌های پلیس فیلیپین، در پی انفجار در کلیسا، انفجار دیگری در پارکینگی روی داده که مقابل این کلیسا واقع است. انفجار دوم زمانی صورت گرفته که نیروهای انتظامی و امنیتی فیلیپین به محل وقوع انفجار آمده بودند.

تا لحظه انتشار این گزارش خبری درباره انگیزه عاملان حمله به این کلیسا منتشر نشده است. هیچ گروهی نیز مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است. لازم به یادآوری است که جزیره جولو در فاصله هزار کیلومتری مانیل، پایتخت فیلیپین واقع است.

شروع تحقیقات

اسکار آلبایالده، رئيس پلیس فیلیپین احتمال افزایش شمار قربانیان این دو انفجار را منتفی نمی‌داند. او از شروع تحقیقات پیرامون این دو انفجار خبر داده است. به همین منظور امر تحقیق و بررسی مواد منفجره‌ای که در این حملات مورد استفاده گرفته‌اند، آغاز شده است.

افزون بر آن گفته می‌شود که شماری از نیروهای پلیس و ماموران انتظامی فیلیپین نیز در جریان انفجار در پارکینگ مقابل کلیسا کشته شده‌اند. بر اساس اطلاعاتی که تا کنون منتشر شده، ۷ مامور پلیس در بین قربانیان این حملات هستند.

پلیس فیلیپین اعلام کرده است که برای جلوگیری از تکرار این حملات بر کلیساها و مراکز عمومی کنترل بیشتری اعمال خواهد کرد.

روشن نیست که آیا حملات روز ۷ بهمن به کلیسا در جزیره جولو در ارتباط با رفراندوم روز جمعه (۵ بهمن) در منطقه میندانائو بوده است یا خیر. نتایج اعلام شده همه‌پرسی در منطقه  میندانائو از کسب اکثریت برای ایجاد یک منطقه مسلمان خودمختار حکایت داشته است. تصمیم مربوط به برگزاری این رفراندوم و اعلام منطقه خودمختار مسلمان‌نشین در مینادانائو بخشی از توافق دولت با شورشیان مورو در سال ۲۰۱۴ بوده است.

لازم به یادآوری است که کمتر از ده درصد جمعیت کشور عمدتا مسیحی‌نشین فیلیپین را مسلمانان تشکیل می‌دهند. این اقلیت دینی تا کنون بارها دولت فیلیپین را متهم به تبعیض علیه خود کرده‌است.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:تروریسم-آسیا-دههاکشته و زخمی نفر در اثر انفجار در کلیسایی در فیلیپین