faenfr

ترزا می حمله به مسجد لندن را "تروریستی " خواند.

  • چهارشنبه, 31 خرداد 1396 ساعت 01:42
  • منتشرشده در اروپا
ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا

نخست‌وزیر بریتانیا حمله به نمازگزارن یک مسجد در شمال لندن را محکوم کرد. او حمله یک خودروی ون به جمعی از مسلمانانی که در حال ترک مسجد بودند را تلاشی "انزجارآور" خواند که هدف آن نابودی آزادی‌هایی مانند آزادی دین است.

به گزارش کلینی نیوزبه نقل از دویچه وله آمان، می از "تهاجمی تروریستی" سخن گفت که هدف آن شهروندان بی‌گناه و عادی بودند که به سادگی زندگی روزمره خود را می‌گذراندند. می بعد از جلسه‌ای اضطراری در وست‌مینستر گفت، این عمل سبب شکاف در کشور نخواهد شد. او همه اشکال تفکرات افراطی را محکوم کرد. نخست‌وزیر بریتانیا همچنین از محل سانحه بازدید کرد.

خانم می گفت، فردی که در این رابطه بازداشت شد مردی ۴۸ ساله و سفیدپوست است. پلیس تصور می‌کند که او به تنهایی عمل کرده است. اما شبکه سی‌‌ان‌‌ان پیش‌ از این به نقل از شاهدان عینی از دو مرد سخن گفته بود که از محل حادثه گریخته‌اند.

کشته شدن یک مرد

در ساعات اولیه بامداد دوشنبه ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) یک خودروی ون در "فینزبری پارک" لندن به گروهی از مردم که از مسجد این محل بیرون می‌‌آمدند حمله کرد. یک مرد جان خود را از دست داد. هنوز روشن نیست، علت اصلی مرگ این مرد حمله‌ی مینی‌ون بوده باشد. اسکاتلندیارد (مرکز پلیس لندن) هنوز به طور قطعی در این مورد ابراز نظر نکرده است.

بر اساس این گزارش، گفته می‌شود که مرد مقتول بعد از حمله‌ی ون کمک‌های اولیه دریافت کرد. دست کم ۱۰ نفر در این حادثه زخمی شدند که حال دو نفر از آنان وخیم گزارش شده است.

حفاظت امام مسجد از جان عامل حمله

به گفته شاهدان عینی، بعد از این حمله مردم راننده ون را از خودرو بیرون کشیدند. اما محمد محمود، امام این مسجد از او در برابر مردم خشمگینی که به سمتش حمله‌ور شده بودند حفاظت کرده و فریاد زده است: «به او دست نزنید.»

امام و سایر مسئولان مسجد مرد ۴۸ ساله را دستگیر کردند و تحویل پلیس دادند. پلیس راننده را در اقدامی محتاطانه برای روشن شدن سلامت روانی تحویل یک بیمارستان داد که در آنجا او مورد معاینه قرار گرفت.

انگیزه حمله

انگیزه این حمله هنوز روشن نیست. پلیس می‌گوید، قربانیان این تهاجم "همه مسلمان هستند." شاهدان عینی می‌گویند، عامل حمله فریاد زد: «من سهم خودم را انجام دادم.»

یک مرد دیگر به شبکه جهانی بی‌بی‌سی گفته است که مرد فریاد زد: «همه مسلمانان! من می‌خواهم همه مسلمانان را بکشم.» او گفت، این مرد خودروی خود را آگاهانه و عامدانه به میان مردم راند و آن‌ها را زیر گرفت.

محمد شفیق، از بنیاد اسلامی رمضان، نیز می‌گوید، بر اساس گفته‌های شاهدان عینی، هدف این حمله ‌آشکارا مسلمانان عادی بوده است. شورای مسلمانان بریتانیا نیز در توییتر اعلام کرده که انگیزه این عمل احتمالا نفرت از اسلام بوده است.

آلمان محکوم کرد

حمله به نمازگزاران مسجد یادشده در آلمان نیز محکوم شد. اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان این سوءقصد را "عملی از روی نفرت کور" خواند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:تروریسم-اروپا-ترزا می حمله به مسجد لندن را "تروریستی " خواند.