faenfr

آلمان ۳۵ میلیون یورو برای پژوهش درباره افراطگرایی اسلامی در آلمان

  • پنج شنبه, 01 تیر 1396 ساعت 10:36
  • منتشرشده در اروپا

وزیر آموزش و پژوهش آلمان بودجه‌ای معادل ۳۵ میلیون یورو پیش‌بینی کرده است. نیمی از این پول به پنج پروژه‌ای اختصاص خواهد یافت که محور آن‌ها پژوهش پیرامون ساختار گروه‌های افراطی، مقابله با نفرت‌پراکنی و همچنین کشف راهکارهای گروه‌های افراطی برای جذب نیرو است.

به گزارش کلینی نیوزبه نقل از دویچه وله آلمان، بر اساس اظهارات وزیر آموزش و پژوهش آلمان، قرار است اطلاعات مربوط به پژوهش پیرامون افراط‌گرایی روز پنجشنبه ۲۲ ژوئن (اول تیر) بر روی اینترنت منتشر شود. وزیر آموزش و پژوهش بر این باور است که چنین پژوهش‌هایی می‌توانند اطلاعات لازمه درباره تامین امنیت شهروندان را فراهم کنند.

یکی از پروژه‌های مورد حمایت وزارتخانه یاد شده، پروژه‌ای خواهد بود که قرار است در دانشگاه ماینتس اجرا شود. این پروژه به چند و چون تبلیغات افراطی می‌پردازد. این پروژه بر آن است تا راز جذاب بودن این تبلیغات را برای جوانان کشف کند. وزارت آموزش و پژوهش تصمیم دارد ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار یورو برای تامین هزینه‌های این پروژه بودجه در نظر گیرد.

علت جذاب بودن تبلیغات اسلامی برای جوانان مسلمان کدام است؟ چگونه می‌توان شبکه‌های اجتماعی افراط‌گرایان را ردگیری و خنثی کرد؟ افکار افراطی چگونه شکل می‌گیرند و چگونه می‌توان از ایجاد و انتشار این افکار جلوگیری کرد؟

این پرسش‌ها دستور کار پژوهش افراط‌گرایی وزارت آموزش و پژوهش آلمان را رقم می‌زنند.

پژوهش افراط‌گرایی در "دارک نت"

"دارک نت" آن بخش از اینترنت را می‌گویند که به علت استفاده از پورت‌های نامتعارف، امر تبادل اطلاعات در آن به شکل پوشیده صورت می‌گیرد. بسیاری از جریانات افراطی با بهره گرفتن از این شیوه، مکانیسم‌های کنترل را دور زده و اقدام به تبلیغ برای ایده‌های خود می‌کنند.

وزارت آموزش و پژوهش آلمان بیش از ۳ میلیون یورو برای رمزگشایی از چنین فعالیت‌هایی اختصاص داده است. قرار است متخصصان نرم‌افزاری تولید کنند که ردیابی سایت‌های افراطی در اینترنت را ممکن ساخته و میزان گرایش‌های افراطی کاربران چنین سایت‌هایی را ارزیابی کند.

بر اساس گفته‌های هانس گئورگ ماسن، رئیس اداره حفاظت از قانون اساسی آلمان، هزاران اسلام‌گرای تندرو در آلمان زندگی می‌کنند. چند صدنفر از این افراد آماده‌اند در اقدامات خشونت‌آمیز شرکت کنند. هانس گئورگ ماسن می‌گوید بیشتر کسانی که خود را برای جهاد آماده کرده‌اند چهار خصیصه مشترک دارند: مذکرند، مسلمان‌اند، در خانواده‌ای مهاجر زندگی می‌کنند و زندگی ناموفقی داشته‌اند.

برآورد می‌شود که حدود ۷ هزار سلفی در آلمان زندگی می‌کنند. آنها از اکتبر سال ۲۰۱۱ کارزاری را با نام "بخوانید" آغاز کرده‌اند و ترجمه آلمانی قرآن را بین مردم پخش می‌کنند. چند صدنفر سلفی آماده‌اند در عملیات خشونت‌آمیز شرکت کنند. منابع امنیتی آلمان می‌گویند که حدود ۵۰۰ نفر از آن‌ها برای جنگ به سوریه و عراق رفته‌اند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:تروریسم-اروپا-آلمان ۳۵ میلیون یورو برای پژوهش درباره افراطگرایی اسلامی در آلمان