faenfr

ابتکار امامان مساجد اروپا غلیه تروریسم

  • دوشنبه, 19 تیر 1396 ساعت 06:05
  • منتشرشده در اروپا

دهها نفر ازامامان مساجد از کشورهای مختلف اروپایی با یک اتوبوس عازم شهرهایی شدند که قربانی تروریسم داعش بوده‌اند. آنها گفته‌اند با این حرکت خود قصد مبارزه با افراط گری‌هایی را دارند که به نام اسلام انجام می‌شود.

به گزارش کلینی نیوزبه نقل از دویچه وله آلمان، حدود ۶۰ امام مسجد روز شنبه (۸ ژوئیه/ ۱۷ تیر) سفری را آغاز کردند که هدفش مبارزه با تروریسم اعلام شده است.

آنها پس از به جای آوردن نماز در خیابان شانزه‌لیزه پاریس، جایی که یک افسر پلیس فرانسه در ماه آوریل امسال جان خود را در یک تیراندازی از دست داد، سوار اتوبوس شده و به سمت برلین به راه افتادند.

به گفته امام شهر "نیم" واقع در جنوب فرانسه آنها قصد دارند با این سفر "پیام انسان‌دوستی و برادری علیه تروریسم" را به گوش همه برسانند.

روحانیون مسلمان شرکت‌کننده در این حرکت از جمله از کشورهای فرانسه، بلژیک، بریتانیا، تونس و آلمان هستند. قرار است در مسیر سفر روحانیون دیگری نیز به این گروه بپیوندند. 

این گروه قصد دارند تا در شهرهایی نظیر برلین و بروکسل که قربانی حملات تروریستی بوده‌اند، توقف کنند و در سالروز حمله تروریستی نیس به این شهر برسند. آنها امیدوارند که در برلین فرصت دیدار با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان فراهم شود. برلین و بروکسل از جمله شهرهای اروپایی بوده‌اند که حملات تروریستی منسوب به گروه "دولت اسلامی" (داعش) در آنها رخ داده است.

در حمله برلین که دسامبر سال ۲۰۱۶ رخ داد، ۱۲ نفر جان خود را از دست دادند.

این سفر روز ۱۴ ژوئیه (۲۳ تیر) که جشن ملی فرانسه برگزار می‌شود، با بازگشت این روحانیون به پاریس به اتمام خواهد رسید.

حسن شلقومی، امام پیشین شهر درانسی، و مارک هالتر، نویسنده یهودی فرانسوی، مبتکران این حرکت بوده‌اند. شلقومی پیش از آغاز سفر اظهار امیدواری کرد که افراد مؤمن بیشتری به این حرکت بپیوندند. او گفت: «ما نباید اسلام را به دست وحشی‌ها و قاتلان بسپاریم.»

شلقومی به دلیل داشتن دیدگاه‌های لیبرال و نزدیکی با یهودیان چهره‌ای جنجالی به شمار می‌رود. شورای اسلامی فرانسه (CFCM) اعلام کرده که از این حرکت حمایت نمی‌کند. 

گفته می‌شود که نمایندگانی از انجمن مساجد آلمان، کلیساها و کنیسه‌ها به دعوت این گروه پاسخ مثبت داده و قصد دارند در شهر برلین به آنها بپیوندند.

شلقومی در گفتگو با یک شبکه رادیویی فرانسه اظهار داشت که او و دیگر همراهانش با این سفر قصد رساندن این پیام را دارند که "دین اسلام و ارزش‌های آن در مغایرت با این کشتار‌ها هستند".

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:تروریسم-اروپا-ابتکار امامان مساجد اروپا غلیه تروریسم