faenfr

ناتو: مجادله ترامپ و ماکرون بر سر نابودی" گروه تروریستی داعش"

نشست رهبران فرانسه و ایالات متحده آمریکا در حاشیه اجلاس سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به مجادله لفظی میان امانوئل ماکرون و دونالد ترامپ بدل شد.

به گزارش کلینی نیوز، پیش از این نشست خبری، رهبران دو کشور با یکدیگر گفت‌وگو کرده بودند. رئیس جمهوری ایالات متحده، مانند بسیاری دیگری از اعضای ناتو، از اینکه آقای ماکرون گفته بود این سازمان به مرگ مغزی دچار شده، به شدت انتقاد کرده بود.

به گزارش یورنیوز، آقای ترامپ در آغاز نشست خبری گفت: «بحث‌ها [واختلافات] کوچکی درباره تعرفه‌ها» میان او و ماکرون درگرفته، اما با هم بر سر این مساله کار خواهیم کرد.»

با این حال، سخنان رهبران این دو کشور درباره مسائل دیگر و به‌ویژه مبارزه با داعش، مساله ترکیه و پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، عملا به یک مجادله لفظی بدل شد.

دونالد ترامپ در زمانی که درباره اختلاف نظر میان پاریس و واشنگتن بر سر مساله داعش صحبت می‌کرد، خطاب به ماکرون گفت: «چند تا از جنگجویان خوب داعش را می‌خواهید؟ می‌توانم آن‌ها را به شما برگردانم. هر چندتایش را که خواستید، بردارید.»

امانوئل ماکرون، به جای پاسخ دادن به این «پیشنهاد» عملا موضوع بحث را عوض کرد و گفت: «اجازه بدهید جدی باشیم. مساله ما، جنگجویان خارجی نیست بلکه ادامه حیات داعش است. اکثر اعضای این گروه از سوریه و عراق و دیگر کشورهای منطقه می‌آیند.» رئیس جمهوری فرانسه نسبت به امکان قدرت گرفتن دوباره دولت اسلامی هشدار داد.

ترامپ در پاسخ گفت: «برای همین است که او [ماکرون] سیاستمدار بزرگی است... یکی از بهترین «جواب ندادن‌»‌هایی بود که شنیدم.»

امانوئل ماکرون در مقابل، بار دیگر با تغییر جریان صحبت، گفت جنگ ترکیه با کردها و خرید تسلیحاتی از روسیه، بزرگ‌ترین چالش‌های ناتو هستند: «متاسفم، ولی ما که پشت یک میز نشسته‌ایم، تعریف واحدی از تروریسم نداریم... آن‌ها [ترکیه] علیه کسانی می‌جنگند که همراه با ما جنگیده بودند [کردهای سوریه].»

انتقاد تند فرانسه از ترکیه در حالی مطرح می‌شود که با خروج «ناگهانی» نیروهای آمریکایی از شمال سوریه، دولت ترامپ عملا دست ترکیه را برای حمله و قلع و قمع نیروهای دموکراتیک سوریه (کردها) باز گذاشت.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: « جمعه سیاه در لندن بریج

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار ایران-یک ایرانی به اتهام ارسال قطعات غیرمجاز به ایران درآمریکا بازداشت شد