faenfr

عربستان در تلاش برای ابطال پرونده‌های قضایی ارتباط عربستان با حملات ۱۱ سپتامبر

  • چهارشنبه, 11 مرداد 1396 ساعت 00:57
  • منتشرشده در آمریکا

خانواده‌ها و بازماندگان حدود ۲۵۰۰ نفر از قربانیان آن حملات، و همینطور بیش از ۲۰ هزار نفر از افراد و شرکت‌هایی که در آن حملات خسارت دیدند، با طرح شکایت از عربستان سعودی در دادگاه‌های آمریکا، خواهان میلیاردها دلار غرامت از ریاض شده‌اند.

به گزارش کلینی نیوز، عربستان سعودی روز سه شنبه از قاضی دادگاهی در ایالات متحده خواست ۲۵ پرونده قضایی را، که در آنها ادعا شده ریاض به برنامه ریزی برای حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا کمک کرده و باید به قربانیان غرامت بدهد، ابطال کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عربستان با ارسال درخواست رسمی خود به دادگاه ناحیه‌ای منهتن در نیویورک گفته است، شاکیان این پرونده‌ها نمی‌توانند ارتباط پادشاهی سعودی یا هر بنگاه خیریه در آن کشور را با حملات یازدهم سپتامبر نشان دهند.

دولت سعودی مدتهاست که دخالت خود در حملات تروریستی شانزده سال پیش القاعده به برج‌های تجارت جهانی در نیویورک و ساختمان وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در اطراف پایتخت، که منجر به کشته شدن نزدیک به ۳ هزار نفر شد، را رد می‌کند.

خانواده‌ها و بازماندگان حدود ۲۵۰۰ نفر از قربانیان آن حملات، و همینطور بیش از ۲۰ هزار نفر از افراد و شرکت‌هایی که در آن حملات خسارت دیدند، با طرح شکایت از عربستان سعودی در دادگاه‌های آمریکا، خواهان میلیاردها دلار غرامت از ریاض شده‌اند.

اوایل مهر ماه سال گذشته مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب طرح «عدالت در برابر حامیان تروریسم»، که پیشتر نیز در مجلس سنا به تصویب رسیده بود، امکان وتوی طرح شکایت از عربستان در دادگاه‌های ایالات متحده را از باراک اوباما رئیس جمهوری وقت گرفت.

سلسله‌ای از حملات انتحاری که در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ، توسط القاعده در خاک ایالات متحده آمریکا انجام شد. در صبح آن روز، ۱۹ تن از اعضای القاعده، چهار هواپیمای تجاری - مسافربری را ربودند. هواپیماربایان، دو هواپیما را در فاصله‌های زمانی گوناگون تعمداً به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک زدند. در نتیجه این دو برخورد، همه مسافران به همراه عده بسیاری که در ساختمان‌ها حضور داشتند، کشته شدند. هر دو ساختمان، پس از دو ساعت به طور کامل ویران شدند و آسیب‌های زیادی به ساختمان‌های پیرامون زدند. گروه هواپیماربایان، هواپیمای سوم را به پنتاگون، واقع در ارلینگتون در ویرجینیا زدند. هواپیمای چهارم اما در زمینی نزدیک شنکسویل، در ایالت پنسیلوانیا، سرنگون شد. این در حالی بود که شماری از مسافران و خدمه پرواز پیش از سرنگونی هواپیما، تلاش کرده‌بودند تا کنترل هواپیما را که هواپیماربایان آن را به سمت واشینگتن، دی.سی. هدایت می‌کردند، به دست بگیرند. اما هیچ‌کدام از مسافران این پرواز و سه پرواز دیگر زنده نماندند. کشته شدگان این حمله‌ها ۲٬۹۷۴ تن بودند، که با در نظر گرفتن ۱۹ هواپیماربا در کل شمار کشته‌های این حمله‌ها به ۲٬۹۹۳ تن می‌رسد. بیش‌تر کشته شدگان این حمله‌ها مردم عادی و شهروندان بودند، که ملیت آن‌ها از ۹۰ کشور گوناگون جهان بود. به‌علاوه، مرگ دست‌کم یک تن ناشی از قرارگرفتن در برابر گرد و خاک به‌وجودآمده از ویرانی دو برج نیز گزارش شد.

پانزده نفر از مجموع ۱۹ نفری که در هواپیماربایی و انجام حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در ایالات متحده دست داشتند، از شهروندان عربستان سعودی بودند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:تروریسم-آمریکا-عربستان در تلاش برای ابطال پرونده‌های قضایی ارتباط عربستان با حملات ۱۱ سپتامبر