faenfr

آمریکا اسناد مخفی قتل کندی را منتشر می‌کند

  • یکشنبه, 30 مهر 1396 ساعت 06:56
  • منتشرشده در آمریکا

بسیاری از اسناد پرونده قتل جان اف کندی، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، هنوز فاش نشده است. این اسناد می‌توانند منبع مهمی برای مدافعان مختلف "تئوری توطئه" باشند.

به گزارش کلینی نیوز، پنج‌شنبه آینده (۴ آبان / ۲۶ اکتبر) مدت آرشیو ۲۵ ساله مدارک مخفی قتل جان اف کندی سپری می‌شود. کنگره آمریکا قرار است در این روز پرونده قتل جان اف کندی، رئیس جمهوری پیشین آمریکا را منتشر کند. 

در حالی که سی‌آی‌ای، آژانس اطلاعات مرکزی  آمریکا (CIA) هنوز بر این نظر است که دست‌کم بخشی از این پرونده منتشر نشود، اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز شنبه (۲۹ مهر / ۲۱ اکتبر) در پیامی توییتری اعلام کرد که به احتمال زیاد به انتشار این اسناد فرمان خواهد داد.

ترامپ در توییتی نوشت زمانی که "اطلاعات بیشتری در مورد این اسناد به دست بیاورد" اجازه انتشار آنها را صادر خواهد کرد. وی توضیح بیشتری در مورد نوع اطلاعاتی که منتظر دریافت آنهاست نداده.

آرشیو ملی ایالات متحده، تاکنون اغلب اسناد مرتبط با ترور آقای کندی را منتشر کرده، اما بخشی از این اسناد تاکنون محرمانه مانده است.

جان اف کندی، سی و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده از حزب دموکرات بود که از ژانویه ۱۹۶۱ تا نوامبر ۱۹۶۳ در این مقام قرار داشت.

او در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ هدف سوء قصد مسلحانه قرار گرفت و کشته شد.

ترور آقای کندی، موضوع یکی از معروف ترین "نظریه های توطئه" رایج در آمریکا در دهه های گذشته بوده است.

تئوری‌های متعدد توطئه

کمیسیون تحقیقی که به مرگ کندی رسیدگی کرد، در گزارش خود اعلام کرده بود که لی هاروی اسوالد، قاتل کندی، که خود نیز به قتل رسید، به طور منفرد دست به این عمل زده است. اما تئوری‌های مختلف توطئه در سال‌های پس از این قتل فراوان بودند. 

در این تئوری‌ها از کوبا، اتحاد جماهیر شوروی، سرمایه‌داران تسلیحاتی آمریکا به عنوان آمران قتل کندی نام برده می‌شود. حتی گفته می‌شود که لیندن جانسون، که پس از کندی ریاست جمهوری آمریکا را به عهده گرفت، در هماهنگی با سی‌آی‌ای، آژانس اطلاعات مرکزی  آمریکا (CIA) کندی را به قتل رسانده است.

در سال‌های پس از قتل کندی هزاران مقاله، کتاب، فیلم و برنامه‌های تلویزیونی به موضوع قتل سی‌و‌پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا پرداختند. 

هنوز بیشتر مردم آمریکا در نظرخواهی‌های کنونی، به نظر اعلام شده از سوی دولت آمریکا در ارتباط با قتل کندی به دیده تردید می‌نگرند که برمبنای آن اسوالد به تنهایی عامل کشته شدن کندی بود. 

موضوع انتشار اسناد پرونده قتل کندی با نمایش فیلم "جان اف کندی" به کارگردانی اولیور استون اوج گرفت. پس از این فیلم  تصویب شد که پرونده قتل کندی پس از ۲۵ سال، در تاریخ ۲۶ اکتبر سال جاری میلادی (۲۰۱۷) منتشر شود.

در سال های پس از ترور جان اف کندی، افرادی بسیار با طرح ابهامات گوناگون در مورد مرگ وی، نهادهای امنیتی آمریکا را به پنهان کاری در این خصوص متهم کرده اند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:تروریسم-آمریکا-آمریکا اسناد مخفی قتل کندی را منتشر می‌کند