faenfr

دلیل مرگ پابلو نرودا 'سرطان نبود'

  • یکشنبه, 30 مهر 1396 ساعت 07:05
  • منتشرشده در آمریکا
ماتیلدا، همسر نرودا مرگ شوهرش به خاطر بیماری سرطان پروستان را نمی‌پذیرفت ماتیلدا، همسر نرودا مرگ شوهرش به خاطر بیماری سرطان پروستان را نمی‌پذیرفت

گروهی متشکل از ۱۶ متخصص از کانادا، شیلی، اسپانیا، دانمارک و آمریکا با بررسی‌زهرابه‌های بازمانده از جسد گفته‌اند که سرطان نمی‌تواند به طور قطع علت مرگ نرودا بوده باشد.

به گزارش کلینی نیوز، در سال ۲۰۱۳، دستگاه قضایی شیلی اجازه داد تا قبر این شاعر و سیاستمدار دارنده نوبل ادبی نبش شود. در آن زمان شواهدی مبنی بر مرگ غیرطبیعی نرودا پیدا نشد.

چهار سال پس از این نبش قبر، گروهی متشکل از ۱۶ متخصص از کانادا، شیلی، اسپانیا، دانمارک و آمریکا با بررسی‌زهرابه‌های بازمانده از جسد گفته‌اند که سرطان نمی‌تواند به طور قطع علت مرگ نرودا بوده باشد.

تا کنون گفته می‌شد آقای نرودا در سال ۱۹۷۳ چند روز پس از کودتای نظامیان که منجر به روی کار آمدن ژنرال آگوستو پینوشه شد، به دلیل سرطان پروستات درگذشت.

مانوئل آرایا، راننده پابلو نرودا گفته است که پابلو نرودا در سال ۱۹۷۳ به او از بیمارستانی در سانتیاگو زنگ زده و گفته بود پس از آن که تزریقی به معده او صورت گرفته، احساس تهوع دارد. این تزریق در خواب صورت گرفت. نرودا چند ساعت بعد درگذشت.

آزمایش‌های جدید که پس از نبش قبر صورت گرفته است نشان می‌دهد دلیل مرگ پابلو نرودا بیماری سرطان نبوده اما هنوز دلیل اصلی مرگ مشخص نیست و احتمالا این دلیل تا یک سال بعد مشخص می‌شود.

دکتر اورلیو لونا در یک نشست خبری گفته است که متخصصان پزشکی قانونی "صد در صد" مطمئن هستند که جواز مرگ صادر شده برای نرودا با واقعیت نمی‌خواند.

شانزده کارشناس بین‌المللی گفته‌اند که سرطان پروستات نرودا مرگبار نبوده و طرف ثالثی احتمالا دخیل بوده است.

این افراد تحقیقات خود را اکنون روی زهرابه (توکسین) یافت شده از بقایای جسد نرودا متمرکز خواهند کرد.

برخی بر این باورند نرودا به این خاطر که هوادار سرسخت سالوادور آلنده، رئیس‌جمهوری سرنگون شده شیلی بود، مسموم شد.

او از دوستان نزدیک سالوادور آلنده، رئیس جمهور چپ‌گرای شیلی بود، ۱۲ روز پس از کودتای نظامی این کشور، در ۲۳ سپتامبر ۱۹۷۳ درگذشت.

پابلو نرودا، به جز ادبیات در سیاست هم فعال بود. او از اعضای سرشناس حزب کمونیست شیلی به شمار می‌رفت و در مقطعی گفته می‌شد قرار بوده رهبری مقاومت علیه دولت ژنرال پینوشه را به عهده بگیرد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:تروریسم-آمریکا-دلیل مرگ پابلو نرودا 'سرطان نبود'