faenfr

پنجاه و چهارمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی برگزار شد

-مراسم پنجاه و چهارمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختی -مراسم پنجاه و چهارمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختی

-مراسم پنجاه و چهارمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختی با حضور جمعی از دوستداران، قهرمانان و ورزشکاران و تعدادی از مسئولان شهرستان ری امروز جمعه در آرامستان ابن بابویه برگزار شد.

به گزارش کلینی نیوزبه  نقل از خبرگزاری ، فرماندار ویژه شهرستان ری در این آیین با تاکید براینکه حضور مردم برای گرامیداشت بزرگان کشور، راز ماندگاری یاد و خاطره آنها است، گفت: جهان پهلوان تختی اسطوره ای برای مردم بود و باید تلاش کرد تا منش پهلوانی این اسطوره گسترش یابد.

حسین توکلی کجانی با بیان اینکه اگر نگاه مسئولان مردمی باشد و خط کشی در امور قرار نگیرد، قدر و منزلت بزرگانی چون تختی و حاج قاسم سلیمانی را بیشتر می دانیم، ادامه داد: امروز قهرمانان زیادی در این آب و خاک وجود دارند که باید مسئولان به شکلی عمل کنند تا روحیه پهلوانی علاوه بر روحیه جهادی تقویت شود.

توکلی ،اخلاق مداری در کنار منش پهلوانی را عامل اصلی حل مشکلات کشور دانست و تصریح کرد: در طی سال های گذشته تلاش بسیاری کردیم تا به ورزش شهرستان ری نیز توجه کافی شود، اما متاسفانه ورزش در این شهرستان مظلوم واقع شده است.

وی گفت: طی سه سال گذشته تلاش بسیاری شد تا برای ساخت خانه کشتی، زمین و محلی مناسب از شهرداری تهران اختصاص یابد اما با وجود تامین اعتبار آن، هنوز این مهم امکان پذیر نشده است.

سیدعلی یزدی خواه نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی نیز در سخنان کوتاهی زندگی غلامرضا تختی را سراسر افتخار دانست و گفت: قهرمانان چیزی برای خود نمی خواستند بلکه هرچه می کردند برای رضای خدا و مردم بوده است.

مهرعلی باران چشمه رییس فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی نیز در سخنانی با بیان اینکه مکتب امیر المومنین(ع)، مکتب فتوت و پهلوانی است، اظهار داشت: رفتار و منش مرحوم تختی در دستگیری و کمک به مظلومان برای همه مردم درس آموز است.

در ادامه این مراسم اکبر حیدری، سلمان حسام، ایرج خورشیدفر، ابراهیم جوادی، محمدرضا توپچی، محمد محمودی و تعداد دیگری از پیشکسوتان عرصه کشتی پهلوانی و مدال آوران المپیک و جهان به بیان خاطراتی از مرحوم غلامرضا تختی و رفتار و منش وی پرداختند.

در ادامه این مراسم که به رسم هرساله در آرامگاه شیخ صدوق (ابن بابویه) تهران و مزار غلامرضا تختی برگزار شد، مهمان شرکت کننده با اهدای گل به مقام شاخ این پیشکسوت عرصه پهلوانی و کشتی ایران و جهان ادای احترام کردند.

غلامرضا تختی که دارای چندین مدال المپیک، جهانی و آسیایی در رشته کشتی آزاد بود روز ۱۸ دی ماه ۱۳۴۶ درگذشت. پیکر وی پس از تشییع باشکوه مردم تهران در جوار آرامگاه شیخ صدوق (ابن بابویه) به خاک سپرده شد.

از وی به عنوان نماد پهلوانی و جوانمردی در دوران معاصر یاد می شود.

به این مطلب رای دهید
(0 رای)

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.