faenfr

کارشناسان سازمان ملل خواستار بستن زندان گوانتانامو شدند

  • سه شنبه, 21 دی 1400 23:50
  • منتشر شده در آمریکا

یک تیم کارشناسی سازمان ملل از آمریکا خواست اردوگاه زندانیان گوانتانامو را تعطیل کند. این کارشناسان حقوق بشر می‌گویند، گوانتانامو "لکه ننگینی" برای نظام قانون‌مدار آمریکا و وضعیت حاکم بر این اردوگاه "غیرقابل قبول" است.

به گزارش کلینی نیوز به نقل از دویچه وله آلمان، در بیانیه‌ای که از سوی یک تیم مستقل کارشناسی سازمان ملل متحد در رابطه با اردوگاه گوانتانامو انتشار یافته، آمده است که دولت آمریکا باید "این فصل زشت تداوم نقض حقوق بشر" را ببندد.

این تیم مستقل کارشناسی حقوق بشر که از سوی سازمان ملل مأموریت تحقیق یافته است، در بیانیه خود می‌نویسد که در اردوگاه گوانتانامو به مدت دو دهه است که انسان‌ها را بدون طی کردن روند قضایی زندانی و شکنجه می‌کنند و با آن‌ها بدرفتاری صورت می‌گیرد.

اردوگاه زندانیان گوانتانامو ۲۰ سال پیش در پایگاه نظامی آمریکا در جنوب شرقی کوبا احداث شد. بنا به داده‌های کارشناسان سازمان ملل، در طول این مدت ۹ نفر در این اردوگاه جان سپرده‌اند که ۷ مورد آن مظنون به خودکشی بوده‌اند.

در مجموع ۷۸۰ نفر در گوانتانامو زندانی بوده‌اند. اکثر آن‌ها آزاد شده‌اند. بسیاری از آن‌ها سال‌های طولانی بدون رسیدگی قضایی در این اردوگاه به سر برده بودند.

این اردوگاه هم‌اکنون ۳۹ زندانی را در خود جای داده است که ۱۳ تن از آن‌ها از نظر مقامات آمریکا دیگر خطرناک محسوب نمی‌شوند. در صورتی که کشور متبوع و اصلی این افراد و یا کشور ثالث دیگری آن‌ها را بپذیرد، مقامات آمریکا آن‌ها را تحویل خواهند داد.

سازمان‌های حقوق بشری از مدت‌ها پیش خواستار بسته شدن این اردوگاه زندانیان بوده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل چند روز پیش در بیانیه‌ای نوشت: «اگر آمریکا واقعا می‌خواهد بار دیگر به عنوان یک مدافع حقوق بشر اعتبار کسب کند، باید این اردوگاه را ببندد.»

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۰۹ در مقام معاون رئیس‌جمهور باراک اوباما گفته بود که دولت قصد تعطیلی این اردوگاه را دارد.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه ۲۰ دی (۱۰ ژانویه) اعلام کرد که دولت آمریکا همچنان به طرح خود مبنی بر تعطیلی این اردوگاه پایبند است و اقدامات اجرایی در دست بررسی است.

به این مطلب رای دهید
(0 رای)

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستید:فشافویه-اختصاص 300 میلیون تومان کمک به هیئت‌های ورزشی شهر حسن‌آباد