faenfr

پادشاه عربستان سعودی فرزند خود را به ولیعهدی برگزید

  • پنج شنبه, 01 تیر 1396 ساعت 09:58
  • منتشرشده در سياسي
محمد بن سلمان ۳۱ ساله ولیعهد جدید عربستان شده است. محمد بن سلمان ۳۱ ساله ولیعهد جدید عربستان شده است.

پادشاه عربستان سعودی پسر ۳۱ ساله خود محمد بن سلمان را به سمت ولیعهدی برگزید.

به گزارش کلینی نیوزبه نقل از خبرگزاری دولتی عربستان، ملک سلمان بن عبدالعزیز روز چهارشنبه با صدور فرمانی فرزند خود را به عنوان ولیعهد جدید عربستان سعودی معرفی کرد. محمد بن سلمان با این تصمیم جانشین محمد بن نایف برادرزاده پادشاه می شود.

این تغییر بزرگی در عربستان ارزیابی می شود چون پیش از این همه فرزندان ملک عبدالعزیز آل سعود ولیعهد عربستان می شدند. ملک عبدالعزیز آل سعود در سال ۱۹۳۲ پس از غلبه بر رقبا، کشور عربستان سعودی را تاسیس کرد. بعد از مرگ او، فرزندان او به ترتیب سن پادشاه شدند و برادر کوچکتر ولیعهد پادشاه انتخاب می شد تا در صورت مرگ پادشاه به این مقام برسد. ملک سلمان خود ولیعهد ملک عبدالله بود که از ژانویه ۲۰۱۵ به پادشاهی رسید.

برای اولین بار است که پادشاه عربستان، به جای یکی از برادران ، فرزند خود را به عنوان ولیعهد انتخاب می کند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی می گوید رسانه های ایران تغییرات در عربستان که منجر به اعلام ولیعهد محمد بن سلیمان، فرزند ملک سلمان شد را یک «کودتای آرام» نامیده اند.

اگرچه در نظام سیاسی عربستان سعودی پادشاه به عنوان "ولی امر" از اختیارات و قدرت قابل توجهی برخوردار است، اما معمولا نظر بر این بود که قدرت او محدود به تایید و پذیرش از سوی اعضای ارشد خاندان سلطنتی است. به خصوص گفته می‌شد که ترتیبات وراثت سلطنت باید مورد تایید اعضای خاندان سلطنتی باشد. مشخص نیست که آیا اقدام ملک سلمان در راستای تمرکز و تثبیت قدرت در خانواده خود نیز مورد تایید امیران سعودی قرار گرفته و آیا چالشی در برابر آن وجود داشته است یا نه. در فرمان پادشاه سعودی، رای مثبت هیئت بیعت به تغییرات اخیر ذکر شده اما برخی خبرگزاری‌های گفته‌اند که این هیئت اخیرا تشکیل جلسه نداده و تاییدیه ذکر شده به تصمیم آن در زمان انتصاب محمد بن سلمان به سمت نایب ولیعهد مربوط می‌شود.

هیئت بیعت از اعضای ارشد خاندان سعودی تشکیل تشکیل شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید محمد بن نایف با این تصمیم از عنوان ولیعهدی و سمت قدرتمند خود به عنوان وزیر کشور معاف شده و محمد بن سلمان با حفظ سمت به عنوان وزیر دفاع، به سمت ولیعهد و نایب اول نخست وزیر منصوب شده است.

آسوشیتدپرس می گوید انتصاب یک ولیعهد جوان به عنوان جانشین مستقیم پادشاهی سیاست عربستان سعودی را برای چند دهه تعیین می کند و نگرانی از بحران جانشینی را از بین می برد.

محمد بن سلمان که اکنون در صورت فوت یا کناره گیری پدرش، پادشاه عربستان می شود، از همسر سوم سلمان به عبدالعزیز است. او در حال حاضر بزرگترین پسر ملک سلمان است چون برادر بزرگ او پیشتر درگذشت.

ولیعهد جدید عربستان در زمانی که پدرش امیر ریاض بود، در تشکیلات او کارش را آغاز کرد. در سال ۲۰۱۱ با درگذشت سلطان بن عبدالعزیز ولیعهد وقت، پدر او ارتقا یافت و محمد بن سلمان نیز به عنوان مشاور پدرش که نائب ولیعهد بود مشغول به کار شد.

بعد از پادشاهی ملک سلمان، فرزند او به سمت وزیر دفاع منصوب شد. او نقش پر رنگی در عملیات نظامی عربستان در یمن داشته است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-پادشاه عربستان سعودی فرزند خود را به ولیعهدی برگزید