faenfr

بازداشت دو روحانی برجسته در عربستان

  • پنج شنبه, 23 شهریور 1396 ساعت 10:05
  • منتشرشده در سياسي

مقام های عربستان سعودی بیش از ۲۰ روحانی و روشنفکر را در تلاشی برای سرکوب ناراضیان سیاسی دستگیر کرده اند.

به گزارش کلینی نیوز ، رسانه های دولتی روز سه شنبه گزارش دادند که گروهی از افراد که "به نمایندگی از طرف های خارجی علیه امنیت" حکومت سعودی فعالیت می کردند تحت بازداشت هستند.

این افراد معرفی نشده اند اما یک منبع آگاه امنیتی به خبرگزاری رویترز گفت که آنها به "فعالیت های جاسوسی و تماس با نهادهای خارجی، از جمله اخوان المسلمین" متهم هستند.

اخوان المسلمین که عربستان سعودی آن را یک گروه تروریستی می شناسد در مناقشه میان عربستان و همسایه اش قطر نقش اساسی دارد.

بنابه گزارش ها سلمان العوده و عائض القرنی از روحانیان برجسته هم در میان کسانی هستند که از پایان هفته تاکنون دستگیر شده اند.

یحیی العصیری فعال حقوق بشر در بریتانیا به روزنامه وال استریت ژورنال گفت که مامورانی که آقای عوده را شنبه شب در ریاض با خود بردند به خودداری او از اعلام حمایت نسبت به سیاست عربستان در قطر به عنوان یکی از دلایل بازداشت اشاره کردند.

به دلیل دعوت به تغییر سیاسی در زندان به سر می‌برد، مجددا بازداشت کردند.

آقای عوده که به خاطر دیدگاه های افراطی مذهبی مشهور است از ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۹ به دلیل دعوت به تغییر سیاسی در زندان به سر می‌برد، مجددا بازداشت کردند. او در توییتر ۱۴ میلیون مخاطب دارد.

بنابه گزارش ها آقای قرنی که در شهر ابها در جنوب عربستان دستگیر شد هم در توییتر خواستار روابط بهتر با قطر شده بود. او در توییتر دو میلیون مخاطب دارد.

فعالان روز چهارشنبه فهرستی از سایر چهره هایی که به اعتقاد آنها بازداشت شده اند از جمله چند روحانی دیگر، دانشگاهی، مجری تلویزیونی و یک شاعر ارائه کردند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-بازداشت دو روحانی برجسته در عربستان