faenfr

تلاش ایران برای تحویل هواپیما از ایرباس قبل از بازگشت تحریم‌های آمریکا

  • یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 ساعت 03:51
  • منتشرشده در سياسي

به دنبال تصمیم آمریکا به خروج از برجام، یک مقام دولتی ایران گفت تهران به دنبال خرید هواپیماهای آماده فروش ایرباس تا پیش از بازگشت تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران در چند ماه آینده است.

به گزارش کلینی نیوز، خبرگزاری رویترز روز جمعه از قول مشاور ارشد وزیر راه و شهرسازی ایران نوشت، «ما با ایرباس در تماسیم و آنها در حال بررسی همه احتمالات موجود برای استفاده از فرصت محدود پیش رو هستند.»

اصغر فخریه کاشان در ادامه گفت‌وگوی تلفنی خود با این خبرگزاری گفت، «این تماما بستگی به حمایت و سیاست‌های دولت‌های اروپایی دارد.»

به گفته مشاور وزیر راه ایران در امور بین الملل، «ایران همچنین امیدوار است بتواند هواپیماهای فرانسوی-ایتالیایی اِی‌تی‌آر (ATR) بیشتری خریداری کند، اما برخی «مسائل فنی» در این میان وجود دارد.

پس از اجرای توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی و ایران در دی ماه همان سال، ایران برای نوسازی ناوگان هواپیمایی خود با دو غول هواپماسازی ایرباس و بوئینگ قرارداد بست.

تحریم های هسته‌ای آمریکا علیه ایران که پس از اجرای توافق لغو شده بودند، حداکثر تا ۱۸۰ روز دیگر به جای خود باز خواهند گشت و این، خرید هواپیماهای نو برای جمهوری اسلامی را دشوار می‌کند.

پیشتر وزیر خزانه داری آمریکا به طور ضمنی از بوئینگ اسم برد و گفت قرارداد این شرکت با ایران لغو خواهد شد.

شرکت ایرباس هنوز در مورد اظهارات امروز مشاور وزیر راه ایران اظهارنظری نکرده است.

گروه اروپایی ایرباس دو سال پیش توافقی را برای فروش صد هواپیما به ارزش نوزده میلیارد دلار با ایران ایر امضا کرد. به فاصله‌ای کوتاه، بوئینگ آمریکایی نیز در مورد فروش هشتاد هواپیما به ارزش هفده میلیارد دلار به ایران ایر به توافق رسید. بوئینگ همچنین برای فروش سی هواپیما به ارزش سه میلیارد دلار به شرکت هواپیمایی آسمان توافقی جداگانه دارد .

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه از قول وزیر دارایی فرانسه نوشت که کشورهای اروپایی نباید بیش از این در برابر دولت  ترامپ عقب بنیشنند و همچون «رعیت» آمریکا عمل کنند.

برونو لومر که با رادیو «اروپا-۱» گفت‌وگو می‌کرد افزود، اروپا نباید زیر بار این برود که ایالات متحده «پلیس اقتصاد جهان» باشد و ما برای منافعمان، مثل یک رعیت، دائما دست به دامان آمریکا شویم.

سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان – که همراه ایالات متحده، روسیه و چین – به عنوان اعضای گروه ۱+۵ با ایران به توافق رسیدند، تلاش کرده بودند تا رئیس جمهوری آمریکا را برای حفظ برجام مجاب کنند.

پس از اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از توافق در روز سه شنبه، این سه قدرت اروپایی گفتند که در توافق خواهند ماند و برای حفظ قراردادهای تجاری شرکت‌های اروپایی با ایران تلاش خواهند کرد.

ایران برای خرید ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس، ۸۰ هواپیمای بوئینگ و ۲۰ هواپیمای ای‌تی‌آر، با این شرکت‌ها قرارداد بسته است، که با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها، این قراردادها با خطر فروپاشی روبرواست.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-تلاش ایران برای تحویل هواپیما از ایرباس قبل از بازگشت تحریم‌های آمریکا