faenfr

وزیر امور خارجه آلمان: ما نه اسیر روسیه هستیم و نه آمریکا

  • پنج شنبه, 21 تیر 1397 ساعت 08:12
  • منتشرشده در سياسي
هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان

وزیر خارجه آلمان در واکنش به سخنان ترامپ بر استقلال کشورش تاکید کرد و گفت که آلمان "اسیر" هیچ کشوری نیست. رئیس جمهوری آمریکا در آستانه نشست ناتو در بروکسل در انتقادی تند آلمان را "اسیر" روسیه خوانده بود.

به گزارش کلینی نیوز، ترامپ زئیس جمهور آمریکا صبح چهارشنبه در صبحانه کاری با «ینس استولتنبرگ» دبیرکل این نهاد دیدار کرد.

ترامپ در این دیداردرباره آلمان گفت باید بگویم که این واقعا ناراحت کننده است که آلمان توافق بزرگ گازی و نفتی با روسیه می‌بندد. همان روسیه‌ای که شما (ناتو) قرار است در برابر آن دفاع کنید. فرض بر این بود که از شما در برابر روسیه حفاظت کنیم اما آنها میلیاردها دلار به روسیه می‌دهند و به نظر من این مناسب نیست.

وزیر خارجه آلمان که به منظور شرکت در نشست سران و رهبران کشورهای عضو پیمان نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل به سر میبرد روز چهارشنبه ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیر) در بروکسل اظهار داشت: «ما اسیر نیستیم، نه اسیر روسیه و نه اسیر آمریکا.»

هایکو ماس افزود: «آلمان یکی از ضامن‌های دنیای آزاد است و این چنین هم خواهد ماند.»

رئیس جمهوری آمریکا با انتقاد از سهم کم برخی کشورهای اروپایی گفت آلمان کمی بیشتر از یک درصد از تولید ناخالص داخلی را برای هزینه های ناتو می پردازد در حالیکه رقم واقعی آمریکا بیش از ۴ درصد است. این برای مردم و مالیات دهندگان ما منصفانه نیست.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، روز چهارشنبه در پارلمان این کشور از افزایش بودجه نظامی دفاع کرد و گفت آلمان یک شریک قابل اعتماد ناتو بوده و خواهد بود.

وی افزود: می خواهم بار دیگر بگویم که آلمان یک شریک قابل اعتماد ناتوست. ما (در میان اعضای ناتو) از نظر تامین نیرو و مشارکت در ماموریت های متعدد ناتو مقام دوم را داریم و آلمان همچنان یک عضو قابل اعتماد ناتو باقی خواهد ماند اما نمی توان تظاهر کرد که مساله بودجه فوریت ندارد.

این نشست دوروزه که از چهارشنبه آغاز شده یکی از دشوارترین نشست‌ها در تاریخ پیمان دفاعی ناتو است. موضوع نشست ناتو به طور عمده بر سر بودجه دفاعی این سازمان است.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-وزیر امور خارجه آلمان: ما نه اسیر روسیه هستیم و نه آمریکا