faenfr

قهرمان کریکت در راه نخست وزیری پاکستان

  • جمعه, 05 مرداد 1397 ساعت 22:03
  • منتشرشده در سياسي
عمران خان تحصیل کرده آکسفورد برای دو دهه از ۱۹۷۰ میلادی در صحنه کریکت بین‌المللی چهره شاخصی بود عمران خان تحصیل کرده آکسفورد برای دو دهه از ۱۹۷۰ میلادی در صحنه کریکت بین‌المللی چهره شاخصی بود

روز پنجشنبه، ۴ مرداد (۲۶ ژوئیه)، عمران خان، رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان، مدعی پیزوزی در انتخابات پارلمان فدرال شده و از برنامه‌های دولت به رهبری خود سخن گفته است.

به گزارش کلینی نیوز، در سال ۱۹۹۲ کاپیتانی تیم کریکت پاکستان را برعهده داشت و با این تیم به پیروزی رسید و مدت‌های مدیدی تصویری از یک خوشگذران را به نمایش می‌گذاشت حالا در قامت یک پوپولیست واصلاح طلبی که با فقر مبارزه می‌کند، ظاهر شده است.

آقای خان ۶۵ ساله چندین سال است برای جلب حمایت عمومی در انتخابات تلاش می‌کند. او در سال ۱۹۹۶ حزب تحریک انصاف پاکستان را تاسیس کرد. او تنها کاندیدای این حزب در انتخابات ۲۰۰۲ برای کسب کرسی در پارلمان این کشور بود. حزب تحریک انصاف انتخابات سال ۲۰۰۸ را تحریم کرد.

او سال‌ها در حاشیه صحنه سیاسی پاکستان بود و همین باعث شد که بعضی به شوخی او را بجای عمران خان، "عمران ناتوان" بخوانند.

تلاش او سرانجام در انتخابات عمومی گذشته در سال ۲۰۱۳ نتیجه داد و حزب او به عنوان بازیگری جدی در صحنه سیاسی پاکستان ظاهر شد. حزب تحریک انصاف در آن سال به عنوان دومین حزب بزرگ آرا را به خود اختصاص داد.

حال پنج سال از آن زمان گذشته و در انتخابات سال جاری حزب عمران خان پیشتاز است.

اما عمران خان با اتهاماتی روبرو است، این که او کاندیدای مورد علاقه نظامیان در پاکستان است و این که سرویس اطلاعاتی این کشور پشت صحنه فعالیت‌هایی را علیه رقبای کلیدی او انجام می‌دهد.

اتهاماتی که عمران خان آن را رد کرده است.

در حال حاضر تحریک انصاف کمتر از یک دهم از ۳۴۲ کرسی را در مجمع ملی این کشور در اختیار دارد . این حزب در ایالت حساس پنجاب به آرا زیادی احتیاج دارد.

این ایالت مرکز قدرت نواز شریف، نخست وزیر سابق برکنار شده و رهبرحزب مسلم لیگ نواز است.

دیدگاه‌های عمران خان

دیدگاه‌های عمران خان به عنوان یک سیاستمداراغلب تغییر کرده و یا مبهم بوده است. بسیاری او را به ایجاد تغییرات اساسی در نگرشش متهم می‌کنند. در واقع آن چه که او قصد دارد در زمان به قدرت رسیدن انجام دهد، برای خیلی از مردم نامشخص است.

او از لیبرالیسم حمایت می‌کند و در عین حال از ارزش‌های اسلامی و احساسات ضد غرب می‌گوید، به ویژه زمانی که پای دخالت در امورداخلی پاکستان به میان می‌آید.

او مخالف حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به پیکارجویان در مناطق قبیله‌ای پاکستان به عنوان بخشی از "جنگ علیه تروریسم" است.

او برخی از سیاست‌های خشونت آمیز طالبان را مورد انتقاد قرار داده است، اما سال گذشته حزب او در ایالت خیبر پختونخوا ۳ میلیون دلار به دارالعلوم حقانی کمک کرد. از مولانا سمیع الحق به عنوان "پدر طالبان" نام برده می‌شود.

هدف اصلی مبارزات ضد فساد او رقیب اصلی‌اش نواز شریف بوده است.

در اسنادی که در سال ۲۰۱۵ به بیرون درز کرد، ارتباط بعضی از فرزندان نواز شریف با شرکت‌های خارجی افشا شد. در این اسناد ادعا شده که آن‌ها برای خرید دارایی‌های خارجی از سرمایه‌ها داخلی استفاده کرده‌اند.

این اسناد فرصت بزرگی برای عمران خان ایجاد کرد و او هم از آن استفاده کرد.

نوازشریف در سال ۲۰۱۷ از سمت نخست وزیری برکنار شد و در حال حاضر در زندان است. دادگاه مقابله با فساد در پاکستان او را به ۱۰ سال زندان محکوم کرده است.

نواز شریف طرح این اتهامات را با انگیزه‌های سیاسی مرتبط دانسته است.

با توجه به سقوط رقیب، عمران خان تلاش‌هایش را برای کسب قدرت افزایش داد.

او در ماه مه در مصاحبه‌ای به بی‌بی‌سی گفت: "ژنرال باجوا، فرمانده فعلی ارتش، احتمالا از جمله افراد طرفدار دموکراسی است که پاکستان تاکنون دیده است."

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-قهرمان کریکت در راه نخست وزیری پاکستان