faenfr

یک زن روسی در آمریکا به دخالت در انتخابات متهم شد.

  • شنبه, 28 مهر 1397 ساعت 14:48
  • منتشرشده در سياسي

دادستانی آمریکا در ایالت ویرجینیا یک شهروند زن روسیه را به دخالت احتمالی در نظام سیاسی آمریکا، از جمله در انتخابات در پیش کنگره این کشور متهم  کرده است.

به گزارش کلینی نیوز به نقل از خبرگزاری آلمان، وزارت دادگستری آمریکا روز جمعه ۲۷ مهر (۱۹ اکتبر) اعلام کرد، این زن ۴۴ ساله یلنا خوسیاینوا نام دارد و از اهالی سنت‌ پترزبورگ است.

زکری ترویلیگر، دادستان شرق منطقه ویرجینیا در این باره گفته است: «هدف راهبردی این توطئه احتمالی که تا امروز ادامه دارد ایجاد اختلاف و دودستگی در سیستم سیاسی و از بین بردن اعتماد در نهادهای دمکراتیک ماست.»

این شهروند روسیه برای همان شرکت تحقیقاتی فعال در حوزه شبکه‌های اجتماعی کار می‌کرد که بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا علیه آن اعلام جرم کرده بود.

ظاهرا خوسیاینوا مأموریت داشته بودجه چندمیلیون دلاری پروژه "لاختا" (Lakhta) را صرف "کمپین‌های اعمال نفوذ"، از جمله در آمریکا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و اوکراین کند. مقام‌های آمریکایی هدف این پروژه که توسط روسیه تأمین مالی شده را "جنگ اطلاعاتی" علیه ایالات متحده خوانده‌اند.

مسئولان اطلاعاتی آمریکا می‌گویند، متقاعد شده‌اند که روسیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال ۲۰۱۶ دخالت کرده و تلاش‌های این کشور در این راستا همچنان ادامه دارد. دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمریکا روز جمعه در ایالت آریزونا تأکید کرد که اتهام علیه این شهروند روسیه با مبارزات انتخاباتی گذشته او ارتباطی ندارد.

دادگستری آمریکا اعلام کرده است، افراد شرکت‌کننده در این پروژه تبار روسی خود را پنهان و وانمود کرده‌اند که هزاران ایمیل و حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی مربوط به آن‌ها به آمریکایی‌ها تعلق دارد. از طریق این حساب‌ها مطالبی در راستای قطبی کردن جامعه و عرصه سیاسی آمریکا منتشر می‌شد. علاوه بر این، چه در انتخابات سال ۲۰۱۶ و چه در مورد انتخابات پیش رو علیه کاندیداهایی معین تبلیغ شده است.

برخی از این صفحه‌ها در شبکه‌های اجتماعی هزاران دنبال‌کننده داشته و به واسطه آن‌ها د‌ه‌ها هزار مطلب، از جمله در مورد مسائل مناقشه‌برانگیزی مانند کنترل مالکیت سلاح، مهاجرت یا تصمیم‌های دولت ترامپ منتشر شده است.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند، اعضای این پروژه وظیفه داشتند که "با ایجاد تنش و حمایت از گروه‌های افراطی اختلافات میان اقلیت‌ها و بقیه جامعه را شدت بخشند.»

دادگستری آمریکا از همکاری شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و توییتر در این تحقیقات ستایش کرده است. این شبکه‌ها پیش از این در رابطه با تلاش احتمالی روسیه برای اعمال نفوذ در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا به کاستی در کنترل متهم شده بودند. این دو شرکت از آن پس، تعداد زیادی از حساب‌های کاربری مشکوک را بستند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-یک زن روسی در آمریکا به دخالت در انتخابات متهم شد.