faenfr

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از نامزدی حزب دموکرات مسیحی انصراف داد.

  • دوشنبه, 07 آبان 1397 ساعت 14:12
  • منتشرشده در سياسي

در پی شکست ، اتحادیه دمکرات مسیحی (س د او)، حزب آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و حزب سوسیال دمکرات، هم پیمان خانم مرکل در دولت در انتخابات ایالت هسه ، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از نامزدی حزب دموکرات مسیحی انصراف داد.

به گزارش کلینی نیوزبنا قل ازخبرگزاری‌های آلمان نتایج انتخابات روز گذشته در ایالت هسن و شکست سنگین حزب دموکرات مسیحی از جمله عوامل تعیینکننده در تصمیم خانم مرکل بوده است.

اکنون سوال مهم این است که تصمیم امروز مرکل چه تاثیری بر مقام صدراعظمی او خواهد داشت. زیرا خانم مرکل همواره تاکید کرده بود که رهبری حزب و ریاست دولت باید در دست یک نفر باشد. بنابراین منطق حالا او باید از مقام صدراعظمی نیز کناره‌گیری کند.

نامزدهای احتمالی ریاست حزب دموکرات مسیحی آلمان آنه گرت کرامپ کارن باور، دبیرکل حزب دموکرات مسیحی آلمان، ینس اسپان، وزیر بهداشت آلمان و آرمین لاشت، وزیر کشور ایالت نوردراینوستفالن هستند.

نتایج اولیه انتخابات ایالتی هسن نشان می‌دهد که دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات هر کدام به نسبت انتخابات قبلی حدود ۱۱ درصد از آرای خود را از دست داده‌اند. برخی از ناظران معتقدند نتایج این انتخابات که شباهت زیادی با نتایج انتخاباتی در ایالت بایرن دارد، می‌تواند ادامه کار دولت ائتلافی در برلین و هم‌چنین ادامه صدراعظمی آنگلا مرکل را با چالش روبرو کند. تصمیم امروز خانم مرکل احتمالا اولین نشانه‌های بارز این بحران در دولت ائتلافی خواهد بود.

آنگلا مرکل این دور از ریاست دولت را با اختلافات بسیار با هورست زهوفر، رهبر حزب سوسیال مسیحی و متحد اصلی حزب خانم مرکل شروع کرد. تلاش‌های اولیه برای تشکیل یک دولت ائتلافی با احزاب لیبرال و سبزها به جایی نرسید و دولت ائتلافی با سوسیال دموکرات‌ها نیز پیوسته در دست‌انداز چالش‌هایی قرار گرفت که باز کردن درهای آلمان در سال ۲۰۱۵ به روی پناهندگان از مسائل اصلی آن بوده است.

به باور برخی از ناظران این سیاست به قدرتگیری حزب راست افراطی، آلترناتیو برای آلمان، منجر شد که حالا در تمام ایالت‌های این کشور وارد مجلس‌های ایالتی شده است. این سیاست و هم‌چنین مخالفت‌های رهبر حزب سوسیال مسیحی با راه و روش خانم مرکل، در عمل دولت فعلی را از رسیدگی به بسیاری از مشکلات عاجل باز داشت. امری که خود منجر به ریزش آرای هرسه حزب حاکم در انتخابات بایرن و روز گدشته در هسن شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از نامزدی حزب دموکرات مسیحی انصراف داد.