faenfr

حضور بی‌سابقه زنان در کنگره آمریکا

  • شنبه, 19 آبان 1397 ساعت 23:45
  • منتشرشده در سياسي
آلکساندریا اوکاسیو کورتز از نیویورک، جوان‌ترین نماینده کنگره است آلکساندریا اوکاسیو کورتز از نیویورک، جوان‌ترین نماینده کنگره است

بعد از انتخابات و با ورود زنان جدید به این مجلس، آمریکا در جایگاه هفتادم قرار گرفته و همچنان از کشورهایی مثل اوگاندا، تیمور شرقی، زیمبابوه و عراق پائین‎تر است.

به گزارش کلینی نیوز، با پشت سرگذاشتن انتخابات میان‎دوره‎ای، آمریکا این روزها حضور بی‌سابقه زنان در کنگره را جشن می‎گیرد، اما وضعیت این کشور در مقایسه با بقیه دنیا چگونه است؟

این اتفاق شاید نقطه عطفی در تاریخ آمریکا به حساب بیاید، اما این کشور از نظر میزان شرکت زنان در مجالس قانون‎گذاری همچنان در رده ۶۹ جهان قرار دارد.

این طور که پیداست موضوعی که رسانه‎های آمریکایی تا این حد به آن اهمیت داده‎اند، در چشم‎انداز جهانی آنقدرها هم تحسین برانگیز به نظر نمی‌رسد.

در پی این انتخابات ،زنان حدود ۲۲.۵ درصد از مجلس نمایندگان را تشکیل خواهند داد، آماری که به هیچ وجه آمریکا را به قهرمانی در عرصه توازن جنسیتی تبدیل نخواهد کرد.

جایگاه پائین

بنابر آمار اتحادیه جهانی بین‎المجالس (آی پی یو)، آمریکا پیش از انتخابات میان‎دوره‎ای خود به لحاظ حضور زنان در مجالس نمایندگان از میان ۱۹۳ کشور در جایگاه ۱۰۴ قرار داشت.

بعد از انتخابات و با ورود زنان جدید به این مجلس، آمریکا در جایگاه هفتادم قرار گرفته و همچنان از کشورهایی مثل اوگاندا، تیمور شرقی، زیمبابوه و عراق پائین‎تر است.

به نظر می‌رسد قدیمی‎ترین دموکراسی‎های جهان آن طور که باید عمل نمی‎کنند؛ رواندا، کشوری که هنوز از عواقب جنگ داخلی خود رها نشده، بیشترین نماینده مجلس زن در میان کشورهای جهان را دارد. بعد از انتخابات اخیر در ماه سپتامبر، زنان بیش از ۶۱ درصد از نمایندگان مجلس ملی رواندا را تشکیل می‎دهند.

مکزیک ( ۴۸.۲ درصد ) تنها اقتصاد بزرگ جهان است که در میان ۵ جایگاه نخست این فهرست دیده می‎شود.

اگر به تاریخ نگاه کنیم، میزان حضور زنان در مجالس قانون‌گذاری آمریکا حتی کمتر هم به نظر می‎رسد: به گفته مرکز مطالعات زنان و سیاست در دانشگاه راتگرز آمریکا، تا پیش از انتخابات اخیر در مجموع تنها ۳۲۲ زن در کنگره این کشور حضور داشته‌اند (۲۰۸ نفر در حزب دموکرات و ۱۱۴ نفر در حزب جمهوریخواه).

این تعداد از مجموع ۴۳۵ نماینده‎ای که در یک دوره مشخص از مجلس حضور داشته‎اند، کمتر است. کلی دیتمن، استادیار مرکز مطالعات زنان و سیاست به تازگی در توییتر خود نوشته: " بله، تعداد زنانی که به کنگره راه یافته‎اند یک رکورد به حساب خواهد ، اما کار اینجا تمام نمی‎شود."

گفتنی است، زن‌ها کمی بیشتر از نصف جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند اما تازه از سال ۱۹۱۹ حق رأی دادن و نامزد شدن در انتخابات را بدست آوردند.

این مورد را ارزیابی کنید
(14 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-حضور بی‌سابقه زنان در کنگره آمریکا