faenfr

دیپلمات بلندپایه افغان از آلمان تقاضای پناهندگی کرد

  • شنبه, 19 آبان 1397 ساعت 23:59
  • منتشرشده در سياسي
سفارت افغانستان در برلین سفارت افغانستان در برلین

وزیر کشور آلمان خواستار بازگرداندن پناهجویان افغان به کشورشان شده و بر این نظر است که آنها را در افغانستان خطری تهدید نمی‌کند. سخنان این وزیر در حالی است که یکی از دیپلمات‌های افغانستان از آلمان تقاضای پناهندگی کرده است.

به گزارش کلینی نیوز، برمبنای تحقیقات روزنامه "زود دویچه"، شبکه رادیو- تلویزیونی غرب آلمان (WDR) و شبکه تلویزیونی شمال آلمان (NDR) یک دیپلمات بلندپایه افغانستان از دولت آلمان تقاضای پناهندگی کرده است. این دیپلمات اعلام کرده به خاطر شرایط امنیتی نامناسب در افغانستان حاضر به بازگشت به کشورش نیست.

این دیپلمات اعلام کرده است که تا پایان ماه اکتبر سال جاری میلادی (۲۰۱۸) در یکی از نمایندگی‌های سفارت افغانستان در آلمان فعالیت می کرده است.

این دیپلمات پس از پایان فعالیت دیپلماتیک‌اش به افغانستان بازنگشته و در یک مرکز پلیس آلمان تقاضای پناهندگی کرده است. گفته می شود که مشخصات او در مرکز اداره فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge) ثبت شده و او اکنون منتظر گفت‌وگو با مقامات اداره مهاجرت در باره دلایل پناهندگی‌اش است.

بازگردان منظم پناهجویان افغان به کشورشان

موضوع پناهندگی یک دیپلمات بلندپایه افغانستان در آلمان البته می تواند جنجالی در روابط دیپلماتیک میان دو کشور آلمان و افغانستان بوجود آورد.

هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان که یکی از مخالفان سرسخت سیاست پناهجویی آنگلا مرکل و خواستار مسدود شدن مرزهای کشور به روی پناهجویان است، در ماه‌های اخیر با شدت بیشتری پناهجویان افغان در آلمان را که با تقاضای پناهندگی‌شان مخالفت شده، به کشورشان باز می گرداند.

اکنون وزیر کشور آلمان با تقاضای پناهندگی این دیپلمات، با مشکل بزرگی روبه‌‌رو می شود، زیرا در صورتی که این دیپلمات بتواند مسئولان اداره فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی را متقاعد کند که وضعیت امنیتی در افغانستان بد است، وزیر کشور آلمان نمی‌تواند به راحتی پناهجویان دیگر افغان را به کشور خود بازگرداند.

دولت آلمان پس از حمله انفجاری به سفارت این کشور در کابل در بهار سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) به دلیل وجود شرایط خطرناک امنیتی بازگرداندن پناهجویان افغانستان را به کشورشان تا تابستان سال جاری میلادی (۲۰۱۸) تقریبا متوقف کرد.

در این برهه زمانی تنها پناهجویانی که به اقدامات خلاف قانون دست زده بودند یا پناهجویان اسلام‌گرا که خطرناک ارزیابی می شدند، از آلمان اخراج و به کشورشان بازگردانده شدند. از ماه ژوئیه سال جاری میلادی (۲۰۱۸) اما بازگرداندن منظم پناهجویان آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-دیپلمات بلندپایه افغان از آلمان تقاضای پناهندگی کرد