faenfr

نخست وزیر انگلیس از پیش‌نویس توافق برگزیت با اتحادیه اروپا دفاع کرد

  • جمعه, 25 آبان 1397 ساعت 07:34
  • منتشرشده در سياسي

نمایندگان اتحادیۀ اروپا و لندن پس از یک سال مذاکرات سخت بر سر خروج بریتانیا از اتحادیۀ اروپا به یک توافق مقدماتی دست یافتند. در پی این توافق چهار تن از وزرای کابینۀ ترزا می از جمله دومینیک راب مسئول اجرای طرح خروج بریتانیا از اتحادیۀ اروپا از مقام های خود استعفا کردند. دومینیک راب در توجیه استعفای خود گفت که نمی تواند این توافق را به اجرا بگذارد.

به گزارش کلینی نیوز، استعفای پنج تن از وزرای کابینۀ ترزا می، نخست وزیر بریتانیا را در وضعیت سیاسی دشواری قرار داده است. نخست وزیر بریتانیا که امروز پنجشنبه در مجلس این کشور سخن می گفت از نمایندگان خواست که رویکرد مسئولانه ای در قبال توافق به دست آمده اتخاذ کنند. قرار است مجلس عوام بریتانیا در اوایل دسامبر آینده در خصوص این توافق تصمیم گیری کند.

به گزارش زسان های خارجی، نخست وزیر بریتانیا گفت : "گزینه ها روشن هستند : می توانیم بدون توافق از اتحادیۀ اروپا خارج شویم می توانیم خطر کرده در اتحادیۀ اروپا همچنان باقی بمانیم و یا می توانیم برای به دست آوردن بهترین توافق متحد شده و از آن پشتیبانی کنیم. "

در این حال، ترزا می هشدار داد که رد توافقنامۀ ۵۸۵ صفحه ای که طی یک سال مذاکره میان لندن و بروکسل به دست آمده، بریتانیا را به نقطۀ آغاز بازمی گرداند. نخست وزیر بریتانیا اضافه کرد که توافق حاصله نه برای بریتانیا تماماً رضایت بخش است نه برای اتحادیۀ اروپا، مضاف بر اینکه خود توافق قطعی یا نهایی به شمار نمی رود.

نخست وزیر بریتانیا نگران است که از سوی شماری از نمایندگان حزب متبوع خود که با حضور بریتانیا در اتحادیۀ اروپا مخالفند، استیضاح شود. شماری از آنان امروز پنجشنبه پانزدهم نوامبر گفتند که از ٤۸ امضای لازم (پانزده درصد نمایندگان حزب محافظه کار) برای درخواست استیضاح برخوردارند.

حزب کارگر بریتانیا نیز معتقد است که کابینۀ نخست وزیر این کشور در حال فروپاشی است و خود ترزا می از اقتدار لازم برخوردار نیست. جرمی کُربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا، اظهار داشت که توافق به دست آمده "نه از حمایت حکومت برخوردار است، نه از حمایت مجلس و نه از حمایت کشور." او که این سخن را در مجلس بریتانیا ایراد می کرد، اضافه داشت که مجلس نمی تواند میان یک توافق بد و فقدان یک توافق یکی را انتخاب کند.

وزرای مستعفی به طور ویژه  نسبت به "شرط تحفظ" در توافق به دست آمده از خود حساسیت نشان داده اند که به موجب آن از برقراری مجدد مرز فیزیکی میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند جلوگیری شده و به این ترتیب موقعیت حقوقی ویژه ای برای ایرلند شمالی یعنی بخشی از سرزمین بریتانیا در مناسباتش با اتحادیۀ اروپا به وجود آمده است.

مخالفان همچنین اعلام می کنند که توافق به دست آمده تمامیت ارضی بریتانیا را زیر سئوال می برد و موضع این کشور را در مذاکرات آتی با اتحادیۀ اروپا تضعیف می کند. به همین خاطر دومینیک راب گفته است که توافق حاصله با وعده های برنامۀ حزب محافظه کار در آخرین انتخابات این کشور ناسازگار است.

حزب کوچک وحدت طلب ایرلند شمالی که ده نماینده اش در پارلمان از حکومت ترزا می پشتیبانی می کند مدعی است که توافق به دست آمده حکم خیانت به این حزب را دارد. این حزب از هم اکنون گفته است که به توافق حاصله رأی منفی خواهد داد.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا گفته است که رهبران اتحادیۀ اروپا در ٢۵ نوامبر آینده جلسۀ ویژه ای را جهت تأئید توافق به دست آمده تشکیل خواهند داد.

نخست وزیر فرانسه، ادوار فیلیپ، توافق به دست آمده میان بروکسل و بریتانیا را گامی بزرگ توصیف کرد، هر چند تصریح نمود که نگرانی های بسیاری دربارۀ تصویب نهایی آن به ویژه به دلیل کشمکش های سیاسی در داخل خود بریتانیا وجود دارد.   

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-نخست وزیر انگلیس از پیش‌نویس توافق برگزیت با اتحادیه اروپا دفاع کرد