faenfr

خروج نیروهای آمریکا از سوریه: نخستین نشانه از بهبود روابط واشنگتن و آنکارا

بعد از تصمیم ترامپ اردوغان در استانبول اعلام کرد که ترکیه به طور کامل جنگ با داعش در سوریه را به عهده می‌گیرد و موقتا حمله به شمال شرقی سوریه محل استقرار نیروهای "یگان‌های مدافع خلق" کردهای سوریه را به تعویق می‌اندازد.

به گزارش کلینی نیوز،  در فاصله‌ای کوتاه از اخطار رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، مبنی بر انجام عملیات نظامی علیه شبه‌نظامیان کرد در سوریه، گزارش‌ها حاکی از آن بود که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در گفتگوی تلفنی با همتای ترک خود بر سر موضوع سوریه به تفاهماتی دست یافته‌اند.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، این در حالیست که شبه‌نظامیان کُرد سوریه، مخالفان بشار اسد، از طرفی، از سوی واشنگتن مورد حمایت قرار دارند، اما از سوی دیگر، آنکارا، آنان را تروریست میداند.

پس از گفتگوی تلفنی روسای جمهوری آمریکا و ترکیه که یک هفته پیش انجام شد، رجب‌طیب اردوغان با بیان اینکه با دونالد ترامپ گفتگوهایی داشته است، با اقتدار تاکید کرد: "تروریست‌ها باید منطقه شرق فرات را ترک کنند و اگر از این اقدام سرپیچی کنند ما این منطقه را پاک خواهیم کرد".

سه روز پیش از آنکه دونالد ترامپ از تصمیم خود برای خارج ساختن نیروهای نظامی آمریکا از خاک سوریه خبر دهد، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، مدعی شد که رییس‌جمهوری آمریکا تصمیم گرفته است تا خاک سوریه را ترک کند.

ناظران تاکید می‌کنند: این رشته اظهارات بیانگر آن است که تهدید ترکیه بدون توافق کاخ سفید اعلام نشده است چرا که تاکنون واشنگتن که حامی شبه‌نظامیان کُرد بود، با حضور در خاک سوریه همچون یک نیروی حائل میان ترک‌ها و کردها عمل می‌کرد.

خبرگزاری فرانسه در یک گزارش تحلیلی این پرسش را مطرح می‌کند که آیا تصمیم دونالد ترامپ برای خارج ساختن نیروهای آمریکایی از خاک سوریه با درخواست ترکیه صورت گرفته است؟

همین خبرگزاری به نقل از مدیر یکی از اندیشکده‌های ترکیه تصریح کرد: تصمیم دونالد ترامپ هیچ ارتباطی به ترکیه ندارد، تنها شاید بر خروج زودهنگام نیروهای آمریکایی از خاک سوریه تاثیر داشته است.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:تروریسم-خروج نیروهای آمریکا از سوریه: نخستین نشانه از بهبود روابط واشنگتن و آنکارا