faenfr

پارلمان بریتانیابه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نه گفتند

  • چهارشنبه, 26 دی 1397 ساعت 08:09
  • منتشرشده در سياسي

طرح مورد توافق دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا در موضوع برکسیت، با رای قاطع نمایندگان مجلس عوام رد شد.

به گزارش کلینی نیوز، در جریان رای‌گیری برای این طرح، تنها ۲۰۲ نماینده با آن موافقت کردند و ۴۳۲ نماینده دیگر به این طرح رای منفی دادند.

نمایندگان مجلس عوام در این روز که روزی تاریخی برای بریتانیا خوانده می‌شد، برای آخرین بار به بحث دربارۀ این توافق پرداختند و سپس حدود ساعت ۲۰ به وقت گرینویچ رای گیری دربارۀ آن را آغاز کردند.

با توجه به مباحثی که در روزهای گذشته مطرح شده بود، پیش‌بینی تحلیلگران این بود که توافق میان لندن و بروکسل رد خواهد شد، پیش‌بینی که محقق شد.

با رد این توافق دو حالت قابل تصور است: یا خانم می با طرح دومی دوباره به مجلس عوام بازمی‌گردد و یا همه‌پرسی دومی با موضوع ماندن یا خروج از اتحادیه اروپا در این کشور برگزار خواهد شد.

رئیس جمهوری فرانسه وقتی خبر رای منفی مجلس عوام به برکسیت را شنید، در یک گردهمایی با شهرداران که به‌صورت مستقیم از تلویزیون پخش می‌شد، با انتقاد شدید از همه‌پرسی برکسیت در سال ۲۰۱۶ گفت: «آن همه‌پرسی دستکاری شده بود... در جریان آن رفراندوم به مردم دروغ گفته شد.»

قرار استچهارشنبه ۱۶ ژانویه پارلمان تمام روز کاری خود را به بحث درباره رای اعتماد به خانم می اختصاص دهد. درخواست آقای کوربین می‌تواند زمینه‌ساز انتخابات زودرس در بریتانیا شود.

به طور معمول در مواقعی که دولت با چنین مخالفت قاطعی از سوی پارلمان روبرو می‌شود، نخست‌وزیر با استعفاء راه را برای پارلمان و تشکیل دولت جدید باز می‌کند اما ترزا می که بلافاصله پس از اعلام رای نهایی پارلمان اجازه سخن گفت پیدا کرده بود تاکید کرد خیال کناره‌گیری ندارد. او گفت: "پارلمان نظرش را گفت و دولت هم به آن تمکین خواهد کرد."

خانم می تاکید کرده آماده شنیدن هرگونه پیشنهاد و طرح جدیدی از سوی مخالفان دولت و منتقدان طرح او در داخل حزب محافظه کار است اما همچنان مصمم است که انچه را که مردم کشورش در همه‌پرسی سال 2016 تایید کردند (خروج از اتحادیه اروپا) را عملی کند.

در پی رای منفی مجلس عوام به توافق دولت بریتانیا با اتحادیه اروپا، ارزش پوند مقابل یورو افزایش یافت.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-پارلمان بریتانیابه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نه گفتند