faenfr

درگیری شدید نیروهای امنیتی الجزایر و مخالفان بوتفلیقه در چند شهر

  • یکشنبه, 19 اسفند 1397 ساعت 10:28
  • منتشرشده در سياسي

صدها هزار نفر از شهروندان الجزایر روز جمعه در خیابان‌های پایتخت و دیگر شهرها در اعتراض به نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور تظاهرات کردند.

به گزارش کلینی نیوز، برخی رسانه‌های محلی شمار تظاهرکنندگان در سومین جمعه اعتراضی علیه آقای بوتفلیقه را بیش از یک میلیون‌ نفر تخمین زدند.

تظاهرات روز جمعه در الجزیره، اوروان، قسنطینه و دیگر شهرهای بزرگ الجزایر به خشونت کشیده شد. در پایتخت پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کرد. گزارش‌ها حاکی از زخمی شدن چندین تظاهرکننده و انتقال آن‌ها به بیمارستان‌های الجزیره است.

عبدالعزیز بوتفلیقه که چند سال است عملا زمین‌گیر شده و قدرت حرکت ندارد، هفته گذشته برای درمان به ژنو سوئیس سفر کرد و هم‌اکنون در بیمارستانی در این شهر بستری است. آقای بوتفلیقه وعده داده است که در صورت برگزیده شدن به سمت ریاست جمهوری در انتخابات پیش رو، پس از یک سال از ریاست جمهوری کنار رود و انتخابات زودهنگام برگزار کند.

عبدالعزیز بوتِفْلیقة در جنگ استقلال الجزایر به عضویتِ «جبهۀ آزادی‌بخش میهنی» درآمد. با روی کار آمدن «احمد بن بلّا» در ۱۹۶۲ نخست به وزارت ورزش، جوانان و گردشگری و سپس به وزارت امور خارجه منصوب شد. در ۱۹۶۵ در کودتای سرهنگ هواری بومِدیِن برضد بن بلّا شرکت کرد و توانست تا سال ۱۹۷۹ در مقام وزیر امور خارجه باقی بماند. پس از مرگ بومِدیِن در ۱۹۷۹ وزیر مشاور رئیس جمهور شد. یک سال بعد به اتهام اخاذی و رِشوه‌ خواری از کمیته مرکزی و شورای سیاسیِ «جبهۀ آزادی‌بخشِ میهنی» اخراج شد و به تبعید خودخواسته تن داد. در پی تظاهراتِ اکتبر ۱۹۸۸ در چند شهر الجزایر دوباره به عضویتِ کمیتۀ مرکزی انتخاب شد. در انتخاباتِ ریاست جمهوریِ سال ۱۹۹۹ به عنوانِ نامزد مستقل شرکت کرد و در همان دور اول با ۷۳.۸ درصد آرا انتخاب شد. خیلی‌ها آن انتخابات را تقلبی دانستند. او اکنون بیست سال است که بر الجزایر فرمان می‌راند.

جمعۀ گذشته ۲۲ فوریه برابر با سوم اسفند ده‌ها هزار نفر از مردم الجزایر در اعتراض به نامزدیِ عبدالعزیز بوتِفْلیقة در انتخاباتِ ریاست جمهوریِ آن کشور در آوریل آینده دست به تظاهرات زدند. روز یکشنبه ۲۴ فوریه نیز «حرکتِ مواطَنة» یا «جنبشِ شهروندی» در مخالفت با نامزدیِ بوتِفلیقة تظاهرات گسترده‌ای را در مرکز پایتخت آن کشور به راه انداخت. بوتِفْلیقة ۸۱ سال دارد و از ۲۰۱۳ بر اثر سکتۀ مغزی سخت بیمار است. او از ۱۹۹۹ ریاست جمهوریِ الجزایر را به عهده دارد. با این حال، دو هفته پیش برای پنجمین بار نامزدی‌اش را برایِ انتخاباتِ ریاست جمهوری اعلام کرد و اصلاحاتی اساسی در ساختارهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعیِ الجزایر وعده داد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-درگیری شدید نیروهای امنیتی الجزایر و مخالفان بوتفلیقه در چند شهر