faenfr

آلمان، اخراج سفیر آمریکا را برررسی می کند

  • شنبه, 10 فروردين 1398 ساعت 11:38
  • منتشرشده در سياسي
ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در برلین ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در برلین

حزب چپ‌های آلمان خواهان آن شده‌اند تا امکان اخراج سفیر آمریکا از این کشور در پارلمان آلمان بررسی شده و به رأی گذاشته شود. برخی سیاستمداران آلمان سفیر آمریکا را به مداخله در مسائل داخلی آلمان متهم می‌کنند.

به گزارش کلینی نیوز، انتقاد از ریچارد گرنل، سفیر ایالات متحده در آلمان روز به روز بیشتر می‌شود. به اعتقاد حزب چپ‌های آلمان گرنل "به طور فعال در مناسبات خارجی و بازرگانی آلمان" مداخه می‌کند.

حزب مزبور از این رو درخواست کرده که امکان اخراج سفیر آمریکا از آلمان در مجلس آلمان، بوندس‌تاگ مورد بررسی قرار گیرد و در پارلمان آلمان به رأی گذاشته شود.

طبق گزارشی که روز جمعه ۹ فروردین (۲۹ مارس) در روزنامه "بیلد" منتشر شده، فراکسیون چپ‌های آلمان در تلاش‌اند که درخواست‌شان هفته آینده در دستور کار پارلمان این کشور قرار گیرد.

حزب چپ‌های آلمان در راستای درخواست خود مواردی از مداخله‌های ریچارد گرنل را برشمرده است. در این راستا می‌توان از جمله به اظهارات سفیر آمریکا در رابطه با پروژه خط لوله ارسال گاز روسیه به آلمان، موضع و سیاست‌های آلمان در قبال کمپانی چینی "هواوی" و همچنین معاملات تجاری شرکت‌های آلمانی با ایران اشاره کرد.

آخرین موردی که اظهارات مداخله‌آمیز سفیر آمریکا در برلین باعث خبرساز شدن او شد، اظهارات انتقادی او در باره بودجه دفاعی آلمان است.

در بودجه دولت آلمان که برای سال ۲۰۲۰ و برنامه میان‌مدت تا سال ۲۰۲۳ پیش‌بینی شده، قرار است که دو میلیارد یورو به حوزه دفاعی این کشور اضافه شود. همچنین میزان پرداخت دولت آلمان به ناتو قرار است ۱،۳۷ درصد افزایش و پس از پنج سال دوباره به ۱،۲۵ درصد تقلیل یابد.

اعلام این خبر بلافاصله انتقاد گرنل را به دنبال داشت. او انتقاد کرده بود که آلمان با این برنامه‌ریزی مالی از اهداف ناتو فاصله گرفته است.

سفیر آمریکا تصریح کرده بود: «اینکه دولت آلمان فکر می‌کند پرداخت‌هایش برای عملیات نظامی را که همین طوری هم قابل قبول نیستند، باز هم کاهش بدهد، پیامی است ناآرام‌کننده که آلمان برای ۲۸ متحدش در ناتو می‌فرستد.»

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-آلمان، اخراج سفیر آمریکا را برررسی می کند