faenfr

ترامپ مصوبه کنگره برای قطع حمایت از ائتلاف به رهبری عربستان را وتو کرد

  • جمعه, 30 فروردين 1398 ساعت 17:23
  • منتشرشده در سياسي

رئیس جمهوری ایالات متحده مصوبه کنگره برای قطع حمایت نظامی از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن را وتو کرد.

به گزارش کلینی نیوز، رئیس جمهوری آمریکا سه‌شنبه شب ۲۷ فروردین در توضیح وتوی این قانون نوشت، این قطعنامه یک تلاش غیرضروری و خطرناک برای تضعیف اختیارات قانونی رئیس جمهوری است و زندگی شهروندان و نظامیان ایالات متحده را امروز و در آینده به خطر میاندازد.

وتوی رئیس جمهوری آمریکا قابل پیش بینی بود.

مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه ۱۵ فروردین به طرحی رای داد که از کاخ سفید می‌خواهد حمایت خود را از جنگ یمن به پایان برساند. در مجلس نمایندگان که از اکثریت دموکرات برخوردار است، این طرح با نتیجه ۲۴۷ بر ۱۷۵ رای آورد.

یک ماه پیش از این هم سنای آمریکا با ۵۴ رای موافق و ۴۶ رای مخالف خواستار توقف حمایت‌های نظامی دولت ایالات متحده از ائتلاف تحت رهبری سعودی  بر علیه  دولت قانونی یمن شده بود.

در آمریکا، مصوبات کنگره برای تبدیل به قانون نیاز به امضای رئیس جمهوری دارند. رئیس جمهوری ده روز (به استثنای شنبه‌ها) بعد از تصویب قوانین می تواند با استفاده از حق وتو، با مصوبه یا قطعنامه کنگره مخالفت کند. در صورتی که دو سوم اعضای مجلس نمایندگان یا سنا به مصوبه‌ای رای دهند، حق وتو از رئیس جمهوری گرفته می شود و مصوبه کنگره به قانون تبدیل می‌شود.

ده روز پیش بعد از تصویب مصوبه مجلس نمایندگان برای توقف حمایت آمریکا از عربستان در جنگ علیه دولت قانون یمن، مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، گفته بود که قطع حمایت آمریکا از ائتلاف عربستان، یمن را به جمهوری اسلامی ایران هدیه می‌دهد.

جنگ در یمن به رهبری عربستان سعودی، پنج سال است ادامه دارد. عربستان سعودی در ائتلافی با کشورهای منطقه، از دولت غیر قانونی این کشور حمایت می‌کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-ترامپ مصوبه کنگره برای قطع حمایت از ائتلاف به رهبری عربستان را وتو کرد