faenfr

کمیته مجلس نمایندگان به طرح توبیخ وزیر دادگستری ترامپ رای داد

  • پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398 ساعت 10:36
  • منتشرشده در سياسي

در خلال رویارویی کنگره و دولت آمریکا بر سر گزارش بازرس ویژه رابرت مولر، یک کمیته مجلس نمایندگان به طرح توبیخ ویلیام بار وزیر دادگستری به خاطر "سرپیچی" از کنگره رای داده است.

به گزارش کلینی نیوز، تصمیم کم سابقه اعضای دمکرات کمیته قضایی پس از آن بود که آقای بار حاضر نشد نسخه سانسور نشده گزارش مربوط به تحقیقات روسیه را ارائه کند.هرچند آقای بار گزارش ۴۴۸ صفحه ای بازرس ویژه، رابرت مولر، از جمله درباره جزییات تماس های کمپین ترامپ با روسیه را منتشر کرده اما بخش هایی از گزارش با ذکر مسائل امنیتی سانسور شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، همزمان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در واکنش با ذکر اختیارات ریاست جمهوری، مانع انتشار بخش های سانسور شده گزارش مولر شده است.

کاخ سفید و کنگره یکدیگر را به سوءاستفاده از قدرت در این ارتباط متهم می کنند.

 مولر در گزارش خود کمپین ترامپ را به توطئه با مسکو برای پیروزی در انتخابات متهم نکرد، با این حال او از ده مورد نام برد که آقای ترامپ احتمالا برای مانع تراشی در مسیر تحقیقات تلاش کرده بود.

از سوی دیگر کمیته اطلاعاتی سنا دونالد ترامپ جونیور، یکی از دو پسر ترامپ، را برای ادای شهادت احضار کرده است.

منابع آگاه در کنگره به خبرگزاری رویترز گفته اند که انتظار می رود از او در مورد شهادتش در ماه سپتامبر ۲۱۰۷ در کمیته قضایی پرس و جو شود. مایکل کوهن وکیل وقت آقای ترامپ بعدا اظهارات او را نقض کرده بود.

همچنین احتمال داده می شود درباره تماس های دونالد ترامپ جونیور با روسیه از او سوال شود.ظاهرا این اولین احضاریه حقوقی است که در ارتباط با آن تحقیقات برای اعضای خانواده رئیس جمهور صادر می شود.

رای توبیخ ویلیام بار

این طرح را قانونگذاران دمکرات پس از آن مطرح کردند که آقای بار به دستور انتشار گزارش سانسور نشده رابرت مولر عمل نکرد.آن گزارش ماه پیش منتشر شد اما آقای بار بخش هایی که می گوید حاوی اطلاعات محرمانه یا مرتبط با تحقیقات جاری است را حذف کرد.

پس از دستور کنگره، آقای بار رسما از رئیس جمهور خواست از حق خود برای جلوگیری از انتشار نسخه کامل گزارش با استناد به اختیارات ریاست جمهوری صیانت کند.

کمیته قضایی مجلس نمایندگان روز چهارشنبه با ۲۴ رای در مقابل ۱۶ رای در طول خطوط حزبی، طرح توبیخ آقای بار به دلیل سرپیچی از دستور کمیته را راهی صحن کامل مجلس کرد.

دمکرات ها می گویند باید کل گزارش و شواهد زیربنایی آن را برای تحقیق درباره تلاش احتمالی آقای ترامپ برای جلوگیری از تحقیقات (کارشکنی در مسیر عدالت) ببینند.

جرولد ندلر رئیس کمیته قضایی پس از آن گفت که خودداری دولت از تحویل گزارش کامل مولر "حمله ای به بنیادهای دمکراتیک کشور است."

او که نماینده حزب دمکرات نیویورک در مجلس است گفت: "مدت هاست درباره نزدیک شدن به یک بحران قانون اساسی حرف می زنیم، حالا در بطن این بحران هستیم."

پیشتر داگ کالینز، از اعضای ارشد حزب جمهوری خواه در کمیته، گفت که دمکرات ها از روی عصبانیت عمل می کنند "بدون آنکه دلیلی قوی از نظر قانون گذاری برای این کار داشته باشند."

امکان متهم کردن وزیر دادگستری وجود دارد؟

برای آن که ویلیام بار رسما با اتهام روبرو شود، کل مجلس نمایندگان یعنی ۱۹۷ عضو جمهوری خواه به علاوه ۲۳۵ دمکرات باید علیه او رای دهند.

طرح جاری برای توبیخ وزیر دادگستری به خاطر سرپیچی از دستور کنگره عمدتا جنبه نمادین دارد چون کمتر کسی تصور می کند وزارت دادگستری علیه سرپرست این سازمان به خاطر "سرپیچی مجرمانه" ادعانامه تنظیم کند.

با این حال این طرح در صورت تصویب حامل پیامی قوی برای کاخ سفید است که دمکرات ها علیرغم رویارویی بیش از پیش گزنده با قوه مجریه حاضر به عقب نشینی نیستند.

پیش از این اریک هولدر وزیر دادگستری در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در سال ۲۰۱۲ به خاطر سرپیچی از دستور کنگره توبیخ شده بود.

کاخ سفید پیشتر در روز چهارشنبه دمکرات ها را به "سوءاستفاده فاحش از قدرت" متهم و دسترسی به گزارش کامل مولر را با استناد به "اختیارات ریاست جمهوری" منع کرد.

آقای ندلر در واکنش گفت: "این تصمیم نشانه آن است که دولت ترامپ می خواهد سرپیچی از وظایف قانون اساسی کنگره را بیش از پیش تشدید کند."

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-کمیته مجلس نمایندگان به طرح توبیخ وزیر دادگستری ترامپ رای داد