faenfr

پیشنهاد تغییر سرودملی آلمان جنجال آفرین شد

  • یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398 ساعت 11:22
  • منتشرشده در سياسي

نخست وزیر ایالت شرقی تورینگن آلمان با طرح پیشنهاد اصلاح سرود ملی این کشور سبب شد که بحث سرود ملی که پیش تر بارها داغ شده است

به گزارش کلینی نیوز، بودو رامه لف نخست وزیر ایالت تورینگن در جنوب شرقی آلمان به مناسبت هفتادمین سالگرد گزینش سرودملی آلمان  در مصاحبه ای با روزنامه "راینیشر پست" خواستار اصلاح این سرود شد تا هم خاطره دوران نازی ها در آن محو شود و هم برای مردم ایالت های شرقی آلمان قابل پذیرش باشد.

رامه لف گفت که او سرود ملی آلمان را در مراسم رسمی می خواند، اما هنگام خواندن آن نمی تواند تصویر رژه نازی ها در فاصله سال های ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ را فراموش کند. در این دوران حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران به رهبری هیتلر بر آلمان حکومت می کرد و جنگ جهانی دوم را به راه انداخت.

مهم ترین فراز سرود ملی آلمان مصرع "وحدت، قانون و آزادی" است که بر حاشیه سکه های دو یوروئی آلمان هم حک می شود. نازی ها عبارت "آلمان فراتر از همه چیز در جهان" جایگزین این مصراع ساختند، اما ملودی آن را حفظ کردند. در پایان جنگ جهانی دوم هنگام تاسیس آلمان فدرال، باز هم همان ملودی قدیم حفظ شد، اما دولت نوپای آلمان استفاده از متن مورد نظر نازی ها را ممنوع کرد.

در آلمان شرقی نیز، شعری برای این سرود برگزیده شد که نقطه محوری آن مصراع "سر برکشید از خاکستر" بود. رهبران آلمان شرقی عبارت "سرزمین پدری متحد" را در آخرین نسخه سرودملی نمی پسندیدند.

اکنون نخست وزیر ایالت تورینگن می گوید: "بسیاری از مردم آلمان شرقی، هنگام پخش سرود ملی آلمان با آن همسرائی نمی کنند. من آرزو می کنم که یک سرود نو و  واقعا مشترک برای مردم شرق و غرب آلمان داشته باشیم". از عمر تازه ترین سرود ملی آلمان و تصویب قانون اساسی این کشور روز ۲۳ ماه جاری هفتاد سال و از وحدت دو آلمان امسال سی سال می گذرد.

نخست وزیر تورینگن در مصاحبه خود افزوده است: "بیان آرزوی تدوین یک سرود ملی برای همه مردم آلمان متاسفانه تاکنون به جای بررسی جدی همواره هیجان و سروصدا آفریده است".

سرودملی آلمان که در نیمه قرن نوزدهم ساخته شده، از زمان تشکیل جمهوری وایمر در سال ۲۰۱۹ تا امروز سه بار تغییر یافته است. این سرود از سال ۱۹۱۹ تا ۱۹۳۳ یک متن، در دوران هیتلر متنی دیگر و پس از تشکیل آلمان فدرال متن سوم را داشته است. قانون اساسی آلمان نیز از سال ۱۹۴۹ تا سال ۱۹۹۲ سی و هشت بار تغییرات جزئی یافته است. بنابراین در آلمان هیچ چیز تغییر ناپذیر نیست.

"لوتر د مزیر"** آخرین نخست وزیر آلمان دموکراتیک بلافاصله پس از وحدت دو آلمان پیشنهاد کرد بند نخست سرود ملی آلمان شرقی به سرود آلمان غربی افزوده شود. اما این پیشنهاد مورد بررسی قرار نگرفت.

اکنون نخست وزیر ایالت شرقی زاکسن نیز با پیشنهاد همتای خود در توبینگن مخالفت ورزیده و گفته است: "سرود ملی آلمان ارزشمندترین بخش تاریخ کشور ما را منعکس می کند".

پیش از این نیز، تلاش های زیادی برای تغییر سرود ملی به گونه ای که بر قلب همه آلمانی ها در شرق و غرب بنشیند انجام شده، اما هیچکدام موفق نبوده اند. پیشنهادها، تنها به یافتن متنی مشترک و نو برای سرودملی آلمان محدود نبوده، بلکه اعتراضائی هم در زمینه مردسالارانه بودن این سرود شده است.

روز هشتم ماه مارس سال گذشته مسئول امور برابری زنان در وزارت خانواده آلمان به مناسبت روز زن اعلام کرد که برابری زن و مرد در سرودملی آلمان رعایت نشده است. زیرا در بندی از این سرود از آلمان به عنوان "سرزمین واحد پدری" نام برده می شود و این تبعیضی درباره مادران است.
وی پیشنهاد کرد به جای سرزمین واحد پدران از "میهن واحد" استفاده شود، پیشنهاد این مقام نیز تنها جنجال به پا کرد و به هیچ  نتیجه ای نرسید.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-پیشنهاد تغییر سرودملی آلمان جنجال آفرین شد