faenfr

مخالفت دولت آلمان با فروش عقاب و صلیب شکسته نازی‌ها در اروگوئه

عقاب برنزی جنجال‌آفرین کشتی ‌نازی‌های آلمان که سال‌ها پیش از آب‌های اروگوئه بیرون کشیده شد سرانجام طبق رأی دادگاه این کشور، به فروش گذاشته می‌شود.

به گزارش کلینی نیوز، عقاب غول‌پیکری که بر بالای کشتی جنگی "آدمیرال گراف اشپه" متعلق به نیروی دریایی نازی‌های آلمان نصب بوده و در سال ۱۹۳۹ در آب‌های سواحل اروگوئه غرق شده بود بالاخره بعد از سال‌ها جنجال قرار است طبق رأی دادگاهی در این کشور، به فروش گذاشته شود.

این عقاب برنزی که نماد نازی‌های آلمان (صلیب شکسته) را زیر پای خود دارد سرنوشتی عجیب داشته است. این پیکره برنزی ده‌ها سال پس از غرق شدن بالاخره ۱۳ سال پیش از اعماق آب‌های اقیانوس اطلس به بیرون کشیده شد.

از زمان بیرون کشیدن این مجسمه تا کنون مجامع قضایی اروگوئه درگیر این موضوع‌اند که با این جسم عظیم‌الجثه که نماد نازی‌ها را با خود یدک می‌کشد چه کار کنند.

سرانجام دادگاهی در اروگوئه حکم خود را در این پرونده روشن کرده و به دولت دستور فروش آن را داده است.

طبق حکم دادگاه، وزارت دفاع اروگوئه باید این عقاب برنزی را در عرض ۹۰ روز به فروش برساند و نیمی از پول آن را به حفارانی بدهد که طبق قرارداد، آن را از آب به بیرون کشیده‌اند.

دولت اروگوئه هنوز فرصت دارد که علیه این رأی فرجام‌خواهی کند.

کشتی جنگی "آدمیرال گراف اشپه" در دسامبر ۱۹۳۹ در آب‌های "ریو دلا پلاتا" در درگیری با کشتی‌های جنگی بریتانیا غرق شد. کاپیتان هانس لانگسدورف که کشتی‌اش به شدت در این درگیری آسیب دیده بود برای این که فناوری مدرن دریایی نازی‌ها به دست دشمن نیافتد دستور غرق کردن آن را صادر کرده است.

بسیاری از ملوانان این کشتی راه آرژانتین را در پیش گرفته و در  آن جا خانواده تشکیل داده و به زندگی ادامه دادند. اما کاپیتان لانگسدورف سرانجام خودکشی کرد.

عقاب ۳۵۰ کیلوگرمی نازی‌ها که ارتفاع آن به دو متر و ۸۰ سانتی‌متر می‌رسد در سال ۲۰۰۶ از آب بیرون کشیده شد.

آلفردو چگارای که شرکت‌اش مسئول بیرون کشیدن این مجسمه از آب بود از تصمیم دادگاه اروگوئه استقبال کرده و گفته است، دولت باید حکم دادگاه را پذیرفته و پول به دست آمده ‌را هزینه آموزش و پرورش یا نیروی دریایی کند.

اما دولت آلمان از فروش این عقاب در بازار آزاد استقبال نکرده و دائما تلاش کرده جلوی آن را بگیرد. دولت آلمان که ترس آن دارد که از این مجسمه برنزی برای ستایش دوران نازی‌ها سوء استفاده شود مدت‌هاست خواستار انتقال آن به یک موزه شده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-مخالفت دولت آلمان با فروش عقاب و صلیب شکسته نازی‌ها در اروگوئه