faenfr

"مذاکره محرمانه" آمریکا با رهبر حزب حاکم ونزوئلا

ظاهرا میان ایالات متحده و برخی مقام‌های ارشد دولت نیکلاس مادورو در ونزوئلا مذاکراتی انجام شده که دو طرف مایل به علنی کردن آن نیستند.

به گزارش کلینی نیوز، خبرگزاری اسوشیتدپرس دوشنبه ۱۹ اوت (۲۸ مرداد) به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی که نامش فاش نشده گزارش داد یکی از طرف‌های مذاکره دیوسدادو کابیو، رهبر حزب سوسیالیست ونزوئلا بوده است.

کابیو پس از مادورو قدرتمندترین فرد ونزوئلا به شمار می‌رود. بنابر این گزارش او خواستار دریافت تضمین‌هایی از آمریکا برای تحت تعقیب قرار نگرفتن در صورت قطع حمایت از دولت کنونی ونزوئلا شده است.

دولت سوسیالیست نیکلاس مادورو به رغم وضعیت بحرانی اقتصادی، فشار تحریم‌ها و نارضایتی گسترده شهروندان همچنان در قدرت است و از پشتیبانی ارتش برخوردار است.

به گفته مقام ارشد آمریکایی، رهبر حزب سوسیالیست ماه گذشته با یکی از مقام‌های نزدیک به دولت دونالد ترامپ در کاراکاس پایتخت ونزوئلا ملاقات کرده‌اند. او به اسوشیتدپرس گفته دیدار دیگری قرار است انجام شود اما تاریخ آن هنوز مشخص نیست.

گفته می‌شود تماس‌های دیگری با شماری از شخصیت‌های مهم ونزوئلا گرفته شده و آمریکا مایل است بداند آنها برای قطع حمایت از دولت مادورو چه خواسته‌هایی دارند.

دیوسدادو کابیو در دولت و میان نیروهای امنیتی ونزوئلا فردی بسیار بانفوذ شناخته می‌شود. او در آمریکا به فساد مالی، دست داشتن در قاچاق مواد مخدر و تهدید یک سناتور آمریکایی به قتل متهم است. کابیو از جمله مقام‌های ونزوئلا است که از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر تحریم شده است.

مذاکره محرمانه با اجازه مادورو؟

اسوشیتپرس به نقل از منبع خود می‌گوید "امکان ندارد" کابیو بدون هماهنگی با رئیس جمهور ونزوئلا و بدون موافقت او وارد گفت‌وگو با یک مقام آمریکایی نزدیک به دولت دونالد ترامپ شده باشد.

خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت مادورو که از ۲۳ ژانویه خود را رئیس جمهور غیر قانونی و موقت ونزوئلا می‌خواند از پشتیبانی ایالات متحده و تعدای کشور اروپایی و آمریکایی لاتین برخوردار است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از منبع خود تاکید کرد که آمریکا هیچ‌گونه حسابی روی کابیو به عنوان جانشین احتمالی نیکلاس مادورو نمی‌کند و هدف از گفت‌وگوهای محرمانه افزایش فشار و منزوی کردن دولت سوسیالیستی ونزوئلا است.

مدتی پیش نیز گزارش‌هایی درباره ارتباط احتمالی برخی از فرماندهان ارتش ونزوئلا با مقام‌های آمریکایی منتشر شده بود که جزئیات آن فاش نشده است. کاخ سفید تاکنون به طور رسمی به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس واکنشی نشان نداده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-"مذاکره محرمانه" آمریکا با رهبر حزب حاکم ونزوئلا