faenfr

رئیس جمهور فرانسه: ناتو دچار مرگ مغزی شده است

 امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه:اروپا باید اقتدار نظامی خود را باز یابد. امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه:اروپا باید اقتدار نظامی خود را باز یابد.

به گفته رئیس جمهور فرانسه سازمان ناتو کارنامه‌ای "فاجعه‌بار" پیدا کرده و آمریکایی‌ها ظاهراَ به شریکان اروپایی خود پشت کرده‌اند. او ترکیه را هم به اتخاذ رفتاری تهاجم‌آمیز متهم کرد و نسبت به آینده اروپا هشدار داد.

به گزارش کلینی نیوز، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در مصاحبه‌ای با نشریه معتبر "اکونومیست" از وضعیت کنونی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) انتقاد کرد. او در این مصاحبه گفت: «آنچه ما امروز شاهد آن هستیم، مرگ مغزی ناتو است.»

رئیس جمهوری فرانسه تصریح کرد که در ارتباط با تصمیم‌های استراتژیک هیچگونه هماهنگی میان ایالات متحده و شریکان آمریکا در ناتو وجود ندارد.

او خاطرنشان ساخت که باید واقعیت‌های ناتو را با توجه به فعالیت‌های آمریکا از نو ارزیابی کرد. به گفته‌ مکرون به نظر می‌رسد که آمریکاییان به شریکان اروپایی خود پشت کرده‌اند.

به گفته او تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در ارتباط با خروج نیروها از شمال سوریه بدون مشورت با دیگر اعضای ناتو شاهدی است بر این مدعا.

انتقاد از ترکیه

مکرون همچنین گفت، ترکیه که عضو ناتو است عملکردی "هماهنگ‌نشده و تهاجم‌جویانه" از خود نشان می‌دهد، آنهم در عرصه‌‌ای که به مصالح امنیتی همه اعضا برمی‌گردد. منظور او عملیات نظامی ارتش ترکیه علیه کردها در شمال سوریه است که سبب شد، ناتو در این رابطه یک ستاد بحران تشکیل دهد.

رئیس جمهور فرانسه تصریح کرد که اروپا باید اقتدار نظامی خود را باز یابد. به باور او وضعیت امنیتی جهان و همچنین سیاست‌های قدرت‌طلبانه چین سبب "تضعیف چشمگیر" قاره اروپا شده است.

مکرون گفت: «اگر اروپا نتواند خود را به عنوان قدرتی جهانی ببیند، از صحنه محو خواهد شد.»

مکرون در پاسخ به این پرسش که آیا به ماده پنجم پیمان ناتو باور دارد، گفت: «نمی‌دانم.» در ماده پنجم پیمان ناتو آمده است که حمله به یک عضو ناتو به معنای حمله به تمامی اعضای آن است و دیگر اعضا باید به یاری عضوی بشتابند که مورد حمله قرار گرفته است.

اظهارات انتقادآمیز رئیس جمهوری فرانسه در حالی منتشر می‌شوند که ناتو در اوایل ماه دسامبر نشست بزرگ خود را در لندن برگزار خواهد کرد. پیمان آتلانتیک شمالی امسال هفتادمین سال بنیانگذاری خود را جشن می‌گیرد.

رئیس جمهوری آمریکا از اینکه کشورهای اروپایی برای دفاع از خود "بیش از اندازه" به آمریکا متکی هستند ابراز ناخرسندی کرده و خواسته است تا سایر اعضای ناتو سهم بیشتری در تامین هزینه‌های ناتو برعهده بگیرند. او گفته است که همه کشورهای عضو باید به مسئولیت خود در تامین نیازهای مالی و تسلیحاتی ناتو عمل کنند.

کشورهای عضو ناتو متعهد بوده‌اند که حداقل ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به بودجه نظامی اختصاص دهند اما بودجه نظامی اکثر آنها به این میزان نمی‌رسد. دونالد ترامپ تاکید داشته است که اعضای ناتو به خصوص کشورهای ثروتمندتر باید به تعهد خود در این زمینه عمل کنند.

بودجه نظامی آمریکا به بیش از ۳ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور بالغ می‌شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:فشافویه-بخشدار فشافویه پیشنهاد تاسیس مجمع مشورتی اعضا ادوار شورا های اسلامی شهر حسن آباد را مطرح کرد