faenfr

آمریکا دیگر شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری را غیرقانونی نمی‌داند

فلسطینیان ساخت و سازها در اراضی اشغالی را یکی از بزرگترین موانع بر سر پیشرفت مذاکرات صلح می‌دانند فلسطینیان ساخت و سازها در اراضی اشغالی را یکی از بزرگترین موانع بر سر پیشرفت مذاکرات صلح می‌دانند

مصوبات سازمان ملل متحد ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین در این مناطق را غیرقانونی می‌داند و این مناطق را سرزمین‌های اشغالی می‌داند.

به گزارش کلینی نیوز، مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا روز دوشنبه، ۱۸ نوامبر، این موضع جدید دولت آمریکا را در یک کنفرانس خبری اعلام کرد و گفت: "ایالات متحده بعد از بررسی دقیق همه جوانب حقوقی به این نتیجه رسیده است که ساخت و سازهای عمرانی اسرائیل در کرانه غربی رود اردن با حقوق بین‌المللی تناقضی ندارد."

با این حال، وزیرخارجه آمریکا گفته که تصمیم درباره وضعیت مالکیت کرانه باختری موضوعی است که باید فلسطینیان و اسرائیل با هم بر سر آن مذاکره کنند.

اسرائیل از این تصمیم واشنگتن استقبال کرده است؛ تصمیمی که گامی دیگر در جهت عقب‌نشینی دولت دونالد ترامپ از سیاست‌های دولت باراک اوباما و دول قبلی آمریکا در مساله خاورمیانه است.

اسرائیل کرانه باختری رود اردن و غزه را در جریان جنگ‌های سال ۱۹۶۷ تصرف کرد و از آن زمان این مناطق را در اشغال خود دارد هر چند در برخی از این مناطق چون غزه کنترل امور را به دست تشکیلات فلسطینیان داده است.

بحث بر سر قانونی یا غیرقانونی بودن ساخت و سازها در کرانه باختری یکی از مهمترین مسایل میان اسرائیل و جامعه جهانی بوده و احتمال می‌رود این تصمیم آمریکا، همچون انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به بیت‌المقدس که سال گذشته صورت گرفت، امیدها برای هرگونه پیشرفتی در مذاکرات صلح خاورمیانه را باز هم کمرنگ‌تر کند.

با این حال، وزیرخارجه آمریکا امروز (سه‌شنبه) گفت که از نظر دولت آمریکا "غیرقانونی خواندن این ساخت و سازهای عمرانی و شهری اثربخشی نداشته و کمکی به پیشبرد روند صلح (خاورمیانه) نکرده است."

تشکیلات فلسطینی در واکنش به این اظهارات گفته "تصمیم آمریکا کاملا بر خلاف قوانین بین‌المللی است."

اما بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته که این تصمیم یک "اشتباه تاریخی را تصحیح" می‌کند. او از کشورهای دیگر هم خواسته که از کاخ‌سفید دنباله‌روی کنند.

{loadposition sc_position}
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-آمریکا دیگر شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری را غیرقانونی نمی‌داند