faenfr

در پی اظهارات آیت‌الله سیستانی؛ دولت عراق سقوط کرد

در پی اظهارات آیت‌الله علی سیستانی در توصیه به پارلمان عراق برای سلب حمایت از دولت کنونی، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر، گفته است که از سمت خود استعفا می‌دهد

به گزارش کلینی نیوز، دفتر نخست‌وزیر عراق طی بیانیه‌‌ای از تصمیم عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر این کشور، به استعفا خبر داد. این اقدام در پی درخواست آیت‌الله سیستانی از پارلمان عراق برای تجدیدنظر در حمایت خود از عبدالمهدی صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق روز جمعه، ۸ آبان، از قصد خود برای تسلیم استعفای خود به پارلمان خبر داده است.

در بیانیه عبدالمهدی آمده است که تصمیم به استعفا در پاسخ به فراخوان آیت‌الله علی سیستانی، بانفوذترین مرجع تقلید شیعیان عراق، برای تغییر در رهبری این کشور اتخاذ شده است.

آیت‌الله سیستانی در مراسم نماز جمعه در نجف به طور خاص از اعضای پارلمان که به دولت رأی داده‌اند درخواست کرد، در انتخاب خود و حمایت از دولت فعلی عراق تجدیدنظر کنند.

او همچنین در مواضع خود نسبت به بروز جنگ داخلی در این کشور هشدار داد.

در شرایطی که تنها در روز گذشته دست‌کم ۴۰ نفر در درگیری‌های نیروهای امنیتی با معترضان کشته شدند آیت‌الله سیستانی از نمایندگان پارلمان عراق خواست که در حمایت خود از دولت فعلی عراق "تجدیدنظر" کنند.

به نوشته رویترز، منابع پزشکی تصریح کردند که افرادی پس از جراحت‌های شدیدی که به دلیل درگیری‌های روز گذشته با نیروهای امنیتی در شهر الناصریه برداشته بودند، جان باختند که بدین ترتیب، آمار کلی کشته شدگان از یکم اکتبر به دست کم ۴۰۸ تن افزایش می‌یابد.

نماینده آیت‌الله سیستانی که در مراسم نماز جمعه در نجف مواضع او را بیان می‌کرد، به طور خاص از اعضای پارلمان که به کابینه عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر این کشور رای داده‌اند خواست  در انتخاب خود تجدیدنظر کنند.

آیت‌الله سیستانی همچنین تاکید کرده است که معترضان باید تظاهر‌کنندگان مسالمت‌آمیز را از افرادی که با اهداف منفی در این تجمعات شرکت می‌کنند تشخیص دهند و صف خود را از آن‌ها جدا کنند.

{loadposition sc_position}
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-مدیرمسئول