faenfr

کاخ‌سفید به کنگره: استیضاح ترامپ را همین حالا متوقف کنید

کنگره آمریکا مطابق قانون اساسی این کشور اجازه دارد که رئیس جمهوری را پیش از به پایان رسیدن دوران چهار ساله از کار برکنار کند به شرطی که به اعضای کنگره ثابت شود رئیس‌جمهور خیانت کرده؛ رشوه گرفته یا از قدرت سوء‌استفاده کرده است.

به گزارش کلینی نیوزوکیل ارشد کاخ‌سفید در نامه‌ای به کمیته قضایی کنگره اعلام کرده‌ قصد حضور در هیچ کدام از جلسات استماع تحقیقات استیضاح که هفته آینده قرار است در مجلس نمایندگان کنگره برگزار شود را ندارد چرا که از نظر او این تحقیقات فرآیندی منصفانه نداشته و بهتر است همین حال "فیصله" یابد.

در نامه‌ای که روز جمعه، ششم دسامبر، از سوی کاخ‌سفید و خطاب به جرالد ندلر، ریاست کمیته قضایی مجلس نمایندگان کنگره نوشته شده آمده: "تحقیقات استیضاح شما کاملا بی‌اساس است و بنیادی‌ترین اصول سنجش و اعتباریابی را نادیده گرفته و تماما غیرمنصفانه است."

با وجود این، در این نامه احتمال حضور ترامپ یا وکلای او در جلسات آتی کنگره رد نشده است اما گفته شده از نظر کاخ‌سفید لزومی برای حضور در جلسات پیش‌رو نمی‌بیند؛ جلساتی که تاریخ دقیق آن هنوز اعلام نشده اما قرار است هفته آتی برگزار شود،

 ترامپ رئیس جمهورمتهم است که با ترجیح دادن منافع شخصی خود بر منافع ملی کشورش، تلاش کرده با فشار بر دولت اوکراین از این کشور برای کمک گرفتن در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده استفاده کند.

مهلت کاخ‌سفید برای معرفی وکلای حقوقی و یا احضار شاهدان به جلسات آتی کمیته قضایی مجلس نمایندگان، امروز، جمعه ششم دسامبر، به پایان رسید.

این کمیته مجلس نمایندگان، که ریاست و اکثریت آن با دموکرات‌هاست، در صدد بررسی شواهد و مدارکی است که در جریان تحقیقات استیضاح گردآوری شده و بنا است به زودی تصمیم خود را در این باره که آیا آقای ترامپ باید استیضاح شود یا خیر اعلام کند.

آن طور که به نظر می‌آید دموکرات‌ها برای فعال کردن قانون استیضاح تصمیم قطعی گرفته‌اند و انتظار می‌رود به زودی برای رسمیت بخشیدن به این تصمیم در صحن علنی مجلس نمایندگان رای‌گیری کنند.

در این صورت انتظار می‌رود جلسات استیضاح آقای ترامپ که در مجلس سنای کنگره برگزار خواهد شد در اوایل ماه ژانویه آتی آغاز شود.

مطابق قانون اساسی آمریکا، مجلس نمایندگان کنگره وظیفه تحقیق و تفحص درباره اتهام "سوء استفاده از قدرت و تخطی از قانون اساسی" از سوی رئیس جمهور را برعهده دارد اما پس از این که این مجلس اعمال رئیس‌جمهوری را مستحق استیضاح خواند، این مجلس سنا است که وظیفه برگزاری جلسه محاکمه رئیس جمهوری را بر عهده می‌گیرد و نهایتا هم این ۱۰۰ سناتور مجس سنا هستند که با رای‌گیری درباره سرنوشت رئیس جمهوری قضاوت خواهند کرد.

جمهوری‌خواهان اکثریت مجلس سنا را در دست دارند و آقای ترامپ یقین دارد که هیچ کدام از سناتورهای جمهوری خواه کنگره علیه او رای نخواهد داد. برای همین هم به نظر می‌رسد او و وکلایش ترجیح می‌دهند دفاعیات خود را به جای طرح در جلسات مجلس نمایندگان که تحت سیطره دموکرات‌هاست به جلسات نهایی در مجلس سنا ببرند که از حمایت حداکثری جمهوری‌خواهان برخوردارند و به عبارت دیگر برای آنها "زمین خودی" محسوب می‌شود.

تحقیقات برای استیضاح دونالد ترامپ ماه سپتامبر و پس از آن آغاز شد که یک افشاگر اطلاعاتی درباره مکالمه تلفنی آقای ترامپ و رییسجمهوری اوکراین به کنگره شکایت کرد.

به نظر می‌رسد در این گفتگوی تلفنی رییس جمهوری آمریکا ارسال کمک نظامی به اوکراین را به موافقت دولت این کشور با انجام تحقیقاتی علیه جو بایدن و پسرش مشروط کرده است که نتایج آن به نحوی به پیروزی آقای ترامپ در انتخابات کمک کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-کاخ‌سفید به کنگره: استیضاح ترامپ را همین حالا متوقف کنید