faenfr

پلیس افغانستان در تلاش بازداشت یک فرمانده محلی در بلخ ناکام ماند

پلیس حکم بازداشت آقای قیصاری را به اتهام "زورگویی و بی بندباری" از نهادهای عدلی و قضایی در دست دارد.

به گزارش کلینی نیوز، پلیس ولایت بلخ در شمال افغانستان می‌گوید درگیری مسلحانه برای بازداشت نظام الدین قیصاری، فرمانده محلی در شمال که از نیمه شب گذشته آغاز شده ممکن تا فردا هم ادامه یابد.

اجمل فایز، فرمانده پلیس بلخ می‌گوید نیروهای امنیتی برای جلوگیری از ویرانی و تلفات عملیات را به کندی ادامه می‌دهند.

ساختمان‌های اطراف محل درگیری آسیب دیده و گزارش‌هایی از تلفات طرفین درگیر منتشر شده است. چند هلی‌کوپتر نیز به سمت خانه آقای قیصاری آتشباری کرده است.
پلیس زخمی شدن دو نفر را تایید کرده و منبعی که نخواست نامش فاش شود کشته و زخمی شدن چند نیروی امنیتی را تایید کرده و گفته سه تانک نظامی هم آتش گرفته است.

عادل شاه عادل، سخنگوی پلیس بلخ امروز یکشنبه ۲۴ قوس/آذر به حمیدفهیم، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که نیروهای امنیتی از ساعت دوازده شب گذشته برای بازداشت آقای قیصاری در ناحیه پنجم شهر مزار شریف، در منطقه عزیز آباد در جنوب شهر مزار عملیاتی را برای بازداشت او آغاز کرده‌اند.

به گفته او، پلیس حکم بازداشت آقای قیصاری را به اتهام "زورگویی و بی بندباری" از نهادهای عدلی و قضایی در دست دارد.

آقای عادل می‌گوید که منزل قیصاری از بعد از ظهر دیروز در محاصره است و او در برابر اجرای شدن حکم بازداشتش مقاومت می‌کند.
مردم ساکن در اطراف خانه قیصاری از نیمه شب همزمان با تبادل آتش سلاح‌های سبک و سنگین، خانه‌های‌شان را ترک کرده‌اند. برق محل نیز قطع شده است.

پلیس بلخ می‌گوید به اساس گزارش‌های آنها، حدود ۱۵۰ نفر در محل سکونت قیصاری حاضرند اما مشخص نیست چند نفرشان مسلح هستند.

در حالی که درگیری در محل جریان دارد، ده‌ها نفر از حامیان آقای قیصاری نیز به محل آمده و با سردادن شعارها خواهان پایان درگیری شدند. آنها می‌گویند مساله باید از راه گفت‌وگو حل شود.
قیصاری حدود یک سال پیش پس از شش ماه بازداشت به اتهام "نقض حقوق بشر" از سوی دولت آزاد شدد. او که از افراد نزدیک عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری بود، پس از رهایی مخالف او شد.

نظام {loadposition sc_position} الدین قیصاری پس از رهایی به شهر مزار شریف در ولایت شمالی بلخ رفت. شهروندان از زورگویی و گشت و گذار او با افراد مسلح در شهر بارها شکایاتی را در شبکه‌های اجتماعی مطرح کردند.

وزارت داخله/کشور افغانستان چندی پیش از باز شدن دوباره پرونده آقای قیصاری به اتهام آزار و اذیت مردم خبر داده بود.

قیصاری چرا و چگونه رها شده بود؟
قیصاری، از فرماندهان محلی در شمال افغانستان است. او در سرطان/تیر سال گذشته به اتهام "نقض حقوق بشر و تهدید مقام‌های امنیتی" در ولایت فاریاب از سوی ریاست امنیت ملی افغانستان بازداشت و به کابل منتقل شد.

او در آن زمان فرمانده پلیس در ولسوالی قیصار و در عین حال در همان ولایت فرمانده نیروهای خیزش مردمی علیه طالبان بود و نماینده خاص ژنرال دوستم در فاریاب نیز محسوب می‌شد.

بازداشت قیصاری با اعتراضات گسترده در چندین ولایت در شمال این کشور همراه شد. حامیان او برای ۱۹ روز به راهپیمایی و تحصن دست زدند. بازگشت ژنرال دوستم که در آن زمان در ترکیه به سر می‌برد و گفته می‌شد اجازه بازگشت به کشورش را ندارد و رهایی قیصاری مهمترین خواست این معترضان بود.
سرانجام در اواخر قوس سال گذشته دادستانی کل اعلام کرد که فرمان آزادی مشروط نظام‌الدین قیصاری، نماینده ویژه ژنرال عبدالرشیم دوستم، معاون اول ریاست جمهوری را صادر کرده است.

سخنگوی دادستانی کل افغانستان گفته بود که این فرمان به پیشنهاد ریاست عمومی امنیت ملی و به دلیل در برگرفتن زمان زیاد برای مستند سازی و تحقیق اتهامات وارده به آقای قیصاری صورت گرفته و او با ضمانت معتبر رها خواهد شد.

ممنوع‌الخروج بودن از کابل، تعلیق وظیفه و حضور روزانه در اداره مربوطه از شرایط آزادی آقای قیصاری از سوی دادستان کل خوانده شده بود. او یک هفته پس از صدور این فرمان آزاد شد و به جای این که به فاریاب (محل سکونت اصلی‌اش) برگردد به شهر مزار شریف رفت.

مخالفت با ژنرال دوستم پس از آزادی
نظام الدین قیصاری پس از رهایی از بازداشت در چندین نشست و گردهمایی علیه آقای دوستم اظهاراتی را بیان کرد و حتی به او هشدار داد.

اما نمایندگان حزب جنبش اسلامی افغانستان که رهبری آن را آقای دوستم برعهده دارد، گفتند سخنان آقای قیصاری "منطقی" نیست و او "زیر فشارهای روحی که در بازداشت بر او وارد شده" این حرف‌ها را می‌زند.

 قیصاری در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز در کنار ژنرال دوستم نایستاد. او در این انتخابات از نامزدی رحمت الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان حمایت کرد در حالی که آقای دوستم از نامزدی عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان حمایت کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-سیاسی-پلیس افغانستان در تلاش بازداشت یک فرمانده محلی در بلخ ناکام ماند