faenfr

منشورتندیس كوروش، هديه‌ی دو میلیون و ۵۰۰ هزار دلار، ایرانیان غرب آمریکا

  • پنج شنبه, 22 تیر 1396 ساعت 09:29
  • منتشرشده در فرهنگی
بیش از ۷۵ هزار تنی که در مراسم پرده‌برداری تندیس منشور كوروش  شزکت داشتند بیش از ۷۵ هزار تنی که در مراسم پرده‌برداری تندیس منشور كوروش شزکت داشتند

در ماه‌های اخیر با دو فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، جامعه ایرانیان آمریکا باز هم مورد توجه قرار گرفته است. در نسخه دوم فرمان که از هفته پیش به اجرا درآمده است، صدور روادید آمریکا برای ایرانی‌ها و شهروندان ۵ کشور دیگر عمدتا مسلمان متوقف شده است.

به گزارش کلینی نیوزبه نقل از رسانه  های آمریکا، هم‌زمان با جشن‌های روز استقلال در آمریکا، گروهی از ایرانی‌های مقیم ایالات متحده یک مجسمه الهام‌گرفته از منشور کورش به شهر لس‌آنجلس هدیه کردند به نام 'مجسمه آزادی'.

برگزارکنندگان می‌گویند بیش از یک میلیون نفر از کشورهای مختلف برای ساختن این مجسمه و مراسم پرده‌برداری از آن کمک مالی کرده‌اند و بیش از ۲/۵ میلیون دلار برای این کار جمع شده است.

چند ده هزار نفر در بورلی‌هیلز لس‌آنجلس جمع شدند تا از این مجسمه که از چهارسال پیش قدم‌های اول آن برداشته شد، پرده‌برداری کنند؛ به تاسی از "مجسمه آزادی" که فرانسوی‌ها یک و نیم قرن پیش به نیویورک هدیه دادند.

سال ۲۰۱۳ وقتی منشور کورش در آمریکا به نمایش گذاشته شد و بازدید از آن در موزه گتی لس‌آنجلس رکورد شکست، گروهی از ایرانی‌ها را در "بنیاد فرهنگ" به فکر انداخت که یادبودی از آن برای این شهر بسازند.

بنیاد فرهنگ می‌گوید بیش از یک میلیون نفر از ۵۰ کشور مختلف به این طرح کمک مالی کردند و بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار برای آن پول جمع شد.

«در شرق آمريكا مجسمه‌ی آزادى هديه‌ی ملت فرانسه به آمريكا بود و در غرب این کشور، منشور كوروش هديه‌ی ملت ايران به آمريكا است.»

بیش از ۷۵ هزار تنی که در مراسم پرده‌برداری تندیس "آزادی؛ رویای مشترک" ایرانیان در شاهراه ‌بزرگ "سانتا مونیکا بولوار" لس‌آنجلس گردهم آمده بودند، از جمله‌ی این افرادند.

بسیاری از رسانه‌های آمریکایی که درباره‌ی این حادثه‌ی مهم گزارش داده‌اند، نیز از "تندیس کوروش" با عنوان "مجسمه‌ی آزادی ساحل غربی" آمریکا یاد کردند.

هویت تاریخی در زمانه‌ی آشفته

طرح تهیه و اجرای "تندیس آزادی" که در سال ۲۰۱۳ شکل گرفت، واکنش برخی از شهروندان ایرانی و ایرانی‌تباران ساکن لس‌آنجلس به جو پرتنش علیه ملت‌های مسلمان از جمله ایرانیان بود.

نلی فرنودی ـ زهیری در این رابطه می‌گوید: «با گسترش احساسات ضد ايرانى در این زمان، بسيار مهم بود كه ايرانى عميق‌ترين بخش هويت تاريخى خود را به نمايش جهانى بگذارد. از اين‌جا فكر تهيه‌ی منشور زاده شد.» به نظر او ايرانيان با حقوق بشر و آزادى انديشه، آشنايى تاريخى دارند.

برگزاری نمایشگاه‌های متعدد در باره‌ی فرهنگ ایرانی در آن سال‌ها نیز در شکل‌گیری طرح بی‌تاثیر نبود. یکی از جنجالی‌ترین نمایشگاه‌ها در این بخش، نمایشگاه "منشور کوروش" بود که در ۵ موزه‌ی بزرگ آمریکا برپا شد و با استقبال گسترده‌ی ایرانیان و فرهنگ‌دوستان ساکن این کشور قرار گرفت.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-فرهنگی-منشورتندیس كوروش، هديه‌ی دو میلیون و ۵۰۰ هزار دلار، ایرانیان غرب آمریکا