faenfr

حضور چهار سینماگر ایرانی در جشنواره ونیز

  • جمعه, 10 شهریور 1396 ساعت 09:42
  • منتشرشده در فرهنگی

چهار سینماگر ایرانی با فیلم هایشان در بخش های مختلف ونیز حضور دارند و دو فیلمساز ایرانی هم در هیات داوران بخش های گوناگون.

به گزارش کلینی نیوز، وحید جلیلوند که پیشتر با فیلم قبلی اش چهارشنبه نهم اردیبهشت در جشنواره ونیز حضور داشت و جایزه فیپرشی- انجمن منتقدان بین المللی- را هم نصیب خود کرد، با فیلم تازه ای به نام "بدون تاریخ، بدون امضاء" در بخش رقابتی افق ها حضور دارد.

در این فیلم بازیگران شناخته شده‌ای چون هدیه تهرانی، امیر آقایی و نوید محمد زاده بازی دارند و داستان پزشکی را روایت می کند که در پزشکی قانونی با جسد کسی مواجه می شود که می شناسدش.

شیرین نشاط که با اولین فیلم بلندش، "زنان بدون مردان"، در ونیز خوش درخشیده و جایزه کارگردانی را هم به خانه برده بود، با دومین فیلمش به نام "در جست و جوی ام کلثوم" در بخش روزهای مولفان حضور دارد. فیلم داستان فیلمسازی را دنبال می کند که در مصر در حال ساخت فیلمی درباره خواننده اسطوره ای مصر، ام کلثوم است.

علی عسگری که پیشتر با فیلم کوتاه "بچه" در بخش افق های ونیز حضور داشت، امسال با اولین فیلم بلندش به نام "ناپدید شدن" در همین بخش حضور دارد. فیلم در واقع نسخه بلند فیلم کوتاهی است که عسگری چند سال پیشتر با نام "بیشتر از دو ساعت" ساخته و در بخش مسابقه فیلم های کوتاه جشنواره کن شرکت کرده بود. ناپدید شدن در جشنواره تورنتو هم پذیرفته شده و پس از ونیز، در این بزرگ ترین جشنواره فیلم آمریکای شمالی هم شرکت خواهد کرد.

علیرضا خاتمی فیلمساز جوان دیگری است که با اولین فیلم بلند خود با نام "آیه های نسیان" در بخش افق ها حضور دارد. فیلم در خارج از ایران ساخته شده و ظاهراً بستر وقوع اتفاقات آن در فیلم مشخص نیست، اما گفته می شود اشاره های روشنی به وقایع سیاسی/اجتماعی ایران دارد.

سه فیلمساز ایرانی در بخش افق ها با هم رقابت خواهند کرد، بخشی که رخشان بنی اعتماد، فیلمساز برجسته ایرانی یکی از داوران آن است؛ فیلمسازی که با فیلم "قصه ها" در بخش مسابقه ونیز، جایزه بهترین فیلمنامه را از آن خود کرده بود.

سمیرا مخملباف هم ریاست داوران بخش روزهای ونیز را به عهده دارد؛ بخش مستقلی که توسط انجمن فیلمسازان ایتالیایی و انجمن تهیه کنندگان مستقل ایتالیا برگزار می شود و جایزه ای بیست هزار یورویی دارد و داوران آن جوانان و نوجوانانی هستند که سمیرا مخلمباف آنها را در داوری یاری خواهد کرد.

در سال های اخیر جشنواره ونیز با فیلم های پرهزینه و غالباً پرفروش هالیوود افتتاح شده بود(بردمن، جاذبه، اورست)، امسال اما فیلم جمع و جورتری برای افتتاحیه انتخاب شده که توانست نظر مساعد منتقدان را جلب کند و آغازی امیدوارانه تر را رقم بزند؛ با بازی مت دیمن و تم آشنای آثار پین درباره آمریکای امروز و شخصیت هایی که نزدیک شدن به آنها و تصویرکردن آنها در دل اجتماعی پر از مشکلات مختلف، مهمترین هدف فیلمساز به نظر می رسد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برچسب

شما اینجا هستسد:احبار جهان-فرهنگی-حضور چهار سینماگر ایرانی در جشنواره ونیز